V posledných týždňoch sa na akciových trhoch nehovorí o ničom inom, že o delení akcií Tesly a Applu. Hodnota akcií týchto spoločností v roku 2020 vyrástla tak vysoko, že manažment došiel k rozhodnutiu zvýšiť počet akcií o 4-5 násobok a znížiť tak ich hodnotu na prijateľnejšiu úroveň.

Každý vlastník akcií Tesly tak má po novom 5x viac cenných papierikov. V prípade Applu sa akcie rozdelili 4x. Ich hodnota samozrejme adekvátne klesla.

Akcie Tesly znova stoja “iba” stovky dolárov

Akcie Tesly sa namiesto za 2000 $ obchodujú za 412. ATH dosiahli 31.8. keď prekročili 500$. V starých cenách by to bolo 2500 $. V prípade Applu je to cca 125 $. Trhová hodnota oboch firiem však tesne pred delením masívne rástla. Hlavne Tesla letela hore nevídaným tempom.

Elon Musk sa vďaka tomuto rallye na pár dní stal tretím najbohatším človekom na svete. Prekonal Marka Zuckerberga. Akcie Tesly však odvtedy trochu klesli (viď graf).

Zabudnite na lacné nákupy na Aliexpresse! Našej vláde za ne budete platiť

Otázkou je, prečo investori pred delením nakupovali ako blázniví. Lee Cooperman, manažér 3,3-miliardového Omega fondu, sa nenechal strhnúť davom. Našiel si lepšie obchodné príležitosti. Pobláznených investorov prirovnáva k malým deťom a povedal príbeh o lekcii od svojho otca. Ten mu už v ranom veku vysvetlil, ako sa veci majú.

V rozhovore pre CNBC v relácii Sqawk Box povedal:

“Pozrite sa na Teslu a Apple. Všetci chápu, že rozdelenie akcií nevytvára hodnotu. Môj otec mi ako malému decku vysvetlil, že päť dolárových bankoviek nie je viac, než jedna päťdolárovka. Okej?”

A to isté platí aj pre výrobcov áut či počítačov.

“Odkedy bolo oznámené delenie, akcie Tesly narástli o 54%. S&P 500 však išiel hore o 4%. Hodnota akcií Applu je o 30% vyššia a NASDAQ iba o 6%. A všetci hovoria o delení.VIete o tom, že rozdelenie akcií nevytvára hodnotu, však?” 

Relácia Sqawk Box rozhovor s Coopermanom zverejnila na svojom Twitteri:

Warren Buffett bude nakupovať Bitcoin! – tvrdí Max keiser

Warren Buffett o mánii okolo delení akcií

Rozdelenie akcií nevytvára hodnotu, neznižuje výdavky,nezíska nových zákazníkov, nezlepší produkty firmy, ani ich predaje. Warren Buffet to komentoval už v roku 1999. O hype okolo delenia akcií povedal nasledovné.

“Fakt, že trhy reagujú týmto spôsobom, občas dokonca po veľmi dlhú dobu, nevytvára hodnotu. Tieto bubliny skôr či neskôr vždy prasknú.”

Buffett varoval Apple a Tesla investorov. Obe spoločnosti sú teraz výrazne nadhodnotené a dlhodobé držanie ich akcií sa nevyplatí.

Pre zaujímavosť, akcie Warrenovej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway sa nikdy nedelili. Jedna akcia v súčasnosti stojí neuveriteľných 329 850 $. V deväťdesiatych rokoch ste ju mohli kúpiť za 7000 $. Tomu hovoríme zhodnotenie!

Berkshire Hathaway stock
Berkshire Hathaway stock value