Toto je najväčší problém slovenskej ekonomiky

Kategorie: Ekonomika, Titulky, Udalosti
Slovensko na pokraji bankrotu
Slovensko na pokraji bankrotu. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Pilotsevas

Stav verejných financií na Slovensku je niečo, čo si všimli už aj zahraniční veritelia, ktorí môžu kedykoľvek opäť zvýšiť úrokové sadzby. Podľa správy Teraz rozpočtová rada odhaduje, že v roku 2023 budú výdavky vyššie ako príjmy až o 6,8 miliardy eur a Slovensko dosiahne deficit 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Slovensko má kritický stav verejných financií

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vyzvala politické strany, aby sa okamžite po voľbách spoločne snažili konsolidovať stav verejných financií. Vysoký schodok bude Slovensko sprevádzať údajne aj počas ďalšieho roka. Bez ozdravných opatrení bude mať úroveň dlhu rastúci trend, ktorý bude v určitom bode nemožné prefinancovať, upozornil predseda RRZ Ján Tóth.

Odhaduje sa, že máme už len dve volebné obdobia na to, aby sa zaviedli reformy. Verejné financie potrebujú okamžite znížiť deficit a tiež plošné opatrenia. Tóth upozornil, že plnenie výdavkových limitov pri minimálne zákonom požadovanej úrovni zlepšovania dlhodobej udržateľnosti o 0,5 % HDP nebude stačiť.

Slovensko: vládne výdavky

Slovensko: vládne výdavky. Zdroj: Ministerstvo financií

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Medziročné zhoršenie o takmer 150 %

Ku koncu augusta dosiahol štátny rozpočet schodok vo výške 3,729 miliardy eur, čo je medziročné zhoršenie až o 2,212 miliardy eur resp. 145,8 %. Hlavnou príčinou schodku štátneho rozpočtu sú vládne výdavky, ktoré medziročne vzrástli o 3,976 miliardy eur (29,6 %) na úroveň 17,416 miliardy eur. Príjmy sa však zvýšili iba o 1,763 miliardy eur (14,8 %) na 13,686 miliardy eur.

V súčasnosti je podľa Európskej komisie práve Slovensko najviac ohrozenou krajinou z hľadiska rizika bankrotu. Odhaduje sa, že v roku 2040 bude pravdepodobnosť až 90 %, že tento scenár nastane, keďže verejný dlh môže dosiahnuť až 110 % HDP. Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MFSR) vydalo správu o vývoji verejných financií, v ktorej očakáva dokonca ešte ďalšie zhoršenie deficitu.

Slovensko údajne potrebuje v najbližších troch rokoch ušetriť až 8 miliárd eur, aby ozdravilo verejné financie. Ak sa nič nezmení, zahraniční veritelia začnú zvyšovať úrokové sadzby a dlh Slovenska sa navýši. Následne sa dostaneme do zacykleného procesu, keď bude rásť neschopnosť splácať verejný dlh a sadzby budú stúpať. Vláda musí prestať bezhlavo míňať peniaze a rapídne znížiť výdavky.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko je v biednom stave. Toto sú tri hlavné výzvy

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.