Slováci majú poslednú šancu na zmenu zdravotnej poisťovne. Aké výhody nám ponúkajú?

Kategorie: Ekonomika
Slováci majú poslednú šancu na zmenu zdravotnej poisťovne
Slováci majú poslednú šancu na zmenu zdravotnej poisťovne. Zdroj: shutterstock.com/janews/FotoHelin

Slováci majú už len niekoľko dní na to, aby sa rozhodli v ktorej zdravotnej poisťovni chcú byť poistení v ďalšom roku. Zmenu zdravotnej poisťovne je na Slovensku možné urobiť najneskôr do 30. septembra a jej poistencom sa človek stane od 1. januára budúceho roka.

Pri výbere zdravotnej poisťovne by mal každý dôkladne zvážiť svoju vlastnú individuálnu zdravotnú situáciu. Či potrebujete nejaké nadštandardné vyšetrenia nad rámce zákona, či plánujete podstúpiť nejaký zákrok. Dôležité je zistiť si, koľko zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti má daná poisťovňa vo vašom regióne.

Poisťovne v súčasnosti bojujú o klientov prostredníctvom ponuky rôznych benefitov k zdravotnému poisteniu ako napríklad nadštandardné vyšetrenia, očkovania nad rámec zákona, rôzne doplatky za lieky alebo príspevky na zubné ošetrenie.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Aké benefity ponúkajú slovenské zdravotné poisťovne?

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Táto poisťovňa ponúka svojím klientom mimo základných služieb aj rôzne príspevky. Získate v nej napríklad príspevok na nepovinné očkovanie vo výške 50 % z ceny vakcíny. Ženy môžu využiť príspevok v sume 30 eur na gynekologické vyšetrenie Liquid Based Cytology a to raz ročne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vám jednorazovo preplatí zubné ošetrenie v hodnote 120 eur. Zaplatí vám aj strojček na zuby pre deti v hodnote 450 eur. Dospelí majú nárok na 100 eurový príspevok na okuliarový rám. Poisťovňa prispeje rodičom aj deťom 200 eur ročne na doplatky za lieky či dietetické potraviny.

Union zdravotná poisťovňa

Zdravotná poisťovňa Union prispieva svojim klientom na kúpele. Každému narodenému dieťatku daruje balíček v hodnote 100 eur. Každej tehotnej mamičke ponúka zľavu vo výške 30 % na komplexnú prípravu na pôrod. Klienti poisťovne získajú príspevok 240 eur na plienky. Každoročne dostanú poistenci aj 150 eur na zubnú starostlivosť. Rovnako 150 eur Union prispeje na starostlivosť o zrak a vyšetrenie očí.

Dôvera

Poisťovňa Dôvera svojim klientom ponúka rovnako ako aj ostatné poisťovne na Slovensku 150 eur ročne na zubné ošetrenie. Deťom prispieva sumou 50 eur na okuliarové rámy. Rodičom aj deťom preplatí 300 eur za doplatky na lieky. Zľavu až 200 eur môžete získať na DNA testy.

Zmenu poisťovne je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi

Ak ste sa rozhodli pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne, musíte tak urobiť najneskôr do 30. septembra. Do tohto dátumu podáte prihlášku do novej vami vybranej zdravotnej poisťovne. Po tom, čo vám ju poisťovňa potvrdí, stanete sa jej poistencom od 1. januára 2024. Prihlášku môžete vyplniť na webovej stránke poisťovne alebo na jej ktorejkoľvek pobočke.

V januári nahlásite zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi a to do 8 dní. Lekárom oznámite zmenu poisťovne pri vašom najbližšom vyšetrení.

Prečítajte si aj: Sociálna poisťovňa od septembra ukončila vyplácanie mimoriadnych dávok. Čo to znamená pre Slovákov?