Ako ochrániť vaše peniaze
Ako ochrániť vaše peniaze. Zdroj: Shutterstock.com/CHOTTHANIN THITIAKARAKIAT

Väčšina ľudí zažila v roku 2022 doposiaľ najvyššiu infláciu a mnohých to prinútilo vytvárať alebo svoje rezervy. Obavy z recesie dokonca pretrvávajú dodnes, pričom podľa Wall Street Journal môže byť rok 2023 ešte horší. Aké sú možnosti ochrany peňazí a oplatí sa investovať v roku 2023?

Hotovosť – povinná výbava

Banky už dávno neponúkajú výhodné úrokové sadzby a držanie peňazí na ich účtoch ani zďaleka nepokryje infláciu. Dokonca ani ak bude dosiahnutý inflačný cieľ podľa NBS, držanie likvidnej formy peňazí na bankovom účte nepokryje tento rozdiel. Ľudia ale stále budú potrebovať dostupnú hotovosť a digitalizácia vedie k tomu, že bankový účet je nevyhnutný.

Z toho dôvodu by každý mal uprednostniť finančné produkty s čo najvyššou úrokovou sadzbou. Držanie hotovosti v roku 2022 bolo ale v skutočnosti omnoho výhodnejšie ako nakupovanie akcií alebo kryptomien, ktoré utrpeli najviac.

Likvidná hotovosť je nevyhnutná
Likvidná hotovosť je nevyhnutná. Zdroj: Shutterstock.com/David Gyung
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dlhopisy upravené o infláciu

Dlhopisy upravené o infláciu ponúkajú jeden z najlepších pomerov rizika a výnosov v súčasnej situácii. Úroková sadzba týchto dlhopisov je založená na výpočte viazanom na index spotrebiteľských cien, čo je jeden z dôvodov, prečo sa tento rok stali populárnymi, keďže inflácia prudko stúpala.

Dlhopisy sú všeobecne považované za konzervatívnu investíciu a investori často uprednostňujú rizikovejšie aktíva, ktoré dokážu priniesť vyššie zisky. Investovanie do akcií je, samozrejme, viac ziskové, no ak uvažujeme nad ročnou investíciou, dlhopisy sa v čase vysokej inflácie môžu stať dokonca ziskovejšími.

Okrem dlhopisov je dobrou možnosťou aj nakupovanie depozitných certifikátov alebo štátnych cenných papierov. Dokážu poskytnúť lepšie úrokové sadzby ako sporiace účty. Síce vám nezabezpečia vysoké zisky, no úspešne vás ochránia pred infláciou.

Prečítaj si tiež: 4 TOP stránky, ktoré vám pomôžu pri investovaní a obchodovaní na burze. Používaš ich?

Rizikové aktíva počas korekcie

Kryptomeny a akcie sa považujú za rizikové aktíva, ktoré počas inflácie neochránia vaše peniaze. O spôsoboch, ako zvýšiť svoj príjem na trhu s kryptomenami, sme vás už skôr informovali a jednou z možností bola stratégia Dollar cost averaging (DCA). Viac o tejto stratégii sa môžete dočítať na tomto odkaze.

DCA stratégia
DCA stratégia. Zdroj: Shutterstock.com/Jack_the_sparow

Pravidelné investovanie do akcií a kryptomien sa v roku 2023 nemusí prejaviť ako ziskové, no z dlhodobého hľadiska by mohlo priniesť úžitok. To znamená, že ceny sa najbližšie mesiace nemusia otočiť a korekcia bude vytvárať ďalšie nerealizované straty. Ak ale vytrváte a počas korekcie naakumulujete dostatok aktív, budúci rastúci trend vám prinesie slušné zisky.

Navyše pravidelné investovanie pomôže eliminovať emócie. Chamtivosť a strach sú dve základné emócie, ktoré často negatívne ovplyvňujú rozhodovanie investora. To, ako im predísť, sa dočítate v našom návode.

Z článku vyplýva, že rok 2023 je skôr o hľadaní ochrany pred infláciou než o dosahovaní ziskov. Diverzifikácia by mala byť kľúčovým pomocníkom pri boji s infláciou, ale ak sa rozhodnete naďalej investovať do rizikových aktív, nemusí vám to priniesť zisky v krátkodobom horizonte.

Mohlo by ťa zaujímať: Investujete do akcií? Týchto 10 by vám v roku 2023 nemalo ujsť