DCA – ideálna stratégia do medvedieho trhu
DCA – ideálna stratégia do medvedieho trhu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/PopTika

Medzi investormi dodnes prebiehajú diskusie o tom, ktorá metóda sa pri obchodovaní najviac osvedčila. Podľa niektorých stratégia DCA (Dollar-cost averaging) predstavuje efektívny spôsob, ako v dlhodobom horizonte maximalizovať zisky a, naopak, ako minimalizovať negatívny vplyv počas poklesov.

DCA – stratégia (nielen) do medvedieho trhu

V článkoch na Kryptomagazine častejšie spomíname obchodnú stratégiu DCA. Napriek jej popularite medzi úspešnými obchodníkmi na trhoch, väčšina začínajúcich obchodníkov a investorov sa podľa nej neriadi. Dôvodov je viacero, no najčastejšie sú: netrpezlivosť a jednoduchosť. Netrpezlivosť preto, lebo začínajúci investor chce zarobiť na kryptomenách hneď 1000 %, jednoduchosť zas preto, že DCA nevyžaduje sledovať každý deň grafy, ale len raz týždenne, resp. mesačne urobiť nákup a ďalej trh neriešiť.

Definícia DCA: „Investičná stratégia, pri ktorej investor rozdeľuje celkovú investovanú sumu na pravidelné nákupy cieľového aktíva s cieľom znížiť vplyv volatility na celkový nákup. K nákupom dochádza bez ohľadu na cenu aktíva a v pravidelných intervaloch.“ (Investopedia)

Napriek tejto jednoduchosti ide o veľmi náročnú metódu v praxi, keďže začínajúci obchodníci sú v pokušení porušiť svoju stratégiu v prípade, keď sa trh správa divoko, či už rastie, alebo klesá. Dôležitosť tejto stratégie spočíva v jej konzistentnosti a pravidelnosti. Ako investor neriešite, čo sa deje na trhu. Operujete s konkrétnou sumou týždenne/mesačne a nakupujte stanovené aktíva či už rastú, alebo klesajú.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Návod ako zarábať a zhodnocovať kryptomeny na burze Binance

DCA a kryptomeny v medveďom trhu

Metódu DCA možno aplikovať na kryptomenovom trhu počas býčieho aj medvedieho trhu. Najefektívnejšia je však počas medvedieho, keďže nikdy neviete, kde je už dno poklesu. Pri výbere kryptomien sa riaďte kritériom transparentnosti projektu a tímu, plánmi projektu a fundamentmi, o ktoré sa aktívum opiera.

Lepšie ako 40 projektov je vybrať si niekoľko, ktoré poctivo bez ohľadu na trh dokupujete vo vami stanovenom čase. Týždenne, mesačne. Napríklad každý pondelok si poviete, že investujete 10 eur do altcoinu Cardano (ADA). Mesačne je to 40 eur. Samozrejme, môžete takto nakupovať akékoľvek kryptomenové aktívum. Každé DCA portfólio by určite malo obsahovať Bitcoin, Ethereum a kryptomeny z top 20, o ktoré sa zaujímajú fondy a inštitúcie.

Ak by ste aj neinvestovali veľa, nasledujúci býčí trh môže vaše zisky navýšiť o niekoľko stoviek percent. Túto metódu odporúčajú skúsení obchodníci a analytici, a každý začínajúci obchodník by sa ju mal snažiť si osvojiť v prípade, ak chce eliminovať svoje riziko.

Čítaj ďalej: 5 vecí, ktorým sa vyhnite počas medvedieho trhu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance