Tezos XTZ. Zdroj: Shutterstock.com/RuskaDesign
Tezos XTZ. Zdroj: Shutterstock.com/RuskaDesign

Sieť Ethereum je v súčasnosti dominantným protokolom prvej vrstvy z hľadiska nasadenia smart kontraktov. Konkurenčné protokoly však získavajú na popularite tým, že ponúkajú menej nákladné transakcie. Navyše urýchľujú aj čas na potvrdenie transakcie. Jeden z projektov, ktorý bol za posledný mesiac na vzostupe, je Tezos, blockchainová sieť typu proof-of-stake. Je navrhnutá tak, aby sa v priebehu času vyvíjala bez toho, aby bolo potrebné absolvovať hard fork.

Údaje z TradingView ukazujú, že od 21. júla sa cena vyšplhala o zhruba 150 % nahor. Jeho 24-hodinový objem obchodovania narástol nad 1 miliardu dolárov.

XTZ/USD 1D. Zdroj: TradingView
XTZ/USD 1D. Zdroj: TradingView

Pozrime sa teda na tri hlavné dôvody, ktoré stoja za rastom tohto tokenu:

  • vylepšenia siete prostredníctvom nedávneho upgradu „Granada“
  • prijatie siete Tezos niekoľkými veľkými bankovými inštitúciami
  • atraktívne odmeny za vklad, ktoré lákajú držiteľov tokenov k vloženiu mincí

Aktualizácia protokolu znižuje transakčné náklady

Ako už bolo spomenuté, sieť Tezos je samoobslužný blockchain, ktorý je možné v priebehu času aktualizovať bez hard forku. Sieť celkovo prešla od spustenia siedmimi úspešnými aktualizáciami, k ​​trom z nich došlo v roku 2021. Posledná aktualizácia „Granada“ bola implementovaná 6. augusta.

Niektoré z vylepšení tejto nedávnej inovácie zahŕňajú skrátenie doby blokovania zo 60 sekúnd na 30 sekúnd a zníženie spotreby plynu inteligentnými zmluvami v priemere 3 až 6-krát. Nová aktualizácia tiež zaviedla likviditu, ktorá stimuluje veľké množstvo decentralizovaného poskytovania likvidity medzi XTZ a tzBTC.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza BTC – vytvára sa reverzný pattern? Bitcoin krátkodobo stráca silu

Tezos prijatý veľkými bankami

Druhým faktorom, ktorý pomohol zvýšiť cenu, bolo prijatie spoločnosti Tezos spoločnosťou Crypto Finance AG a švajčiarskou bankou InCore. Obe plánujú v sieti spustiť nový nástroj na tokenizáciu.

Obe spoločnosti vyvinuli aj nový štandard tokenov Tezos na tokenizáciu majetku s názvom štandard tokenov DAR-1. Ten umožní odblokovanie nových funkcií s podporou inteligentných zmlúv, ktoré podporujú finančné trhy. InCore tiež odhalil, že spustí služby inštitucionálneho vkladania a obchodovania pre XTZ. To finančným inštitúciám umožní schopnosť stakingu pre aktíva svojich klientov.

Atraktívne odmeny za vklad obmedzujú ponuku

Zdá sa, že väčšina tokenov XTZ bola odstránená z obehu vďaka stakingu s cieľom získať odmeny. Podľa údajov spoločnosti StakingRewards je aktuálna ročná sadzba pre držiteľov tokenov, ktorí ponúkajú svoje XTZ, 7,85 %.

Štatistika Tezos ponuky. Zdroj: TZStats
Štatistika Tezos ponuky. Zdroj: TZStats

V čase písania článku údaje z TZStats naznačujú, že 77,65 % z celkovej ponuky XTZ sa aktívne vkladá do siete. To výrazne obmedzuje počet tokenov dostupných na trhu a je potenciálnym zdrojom pozitívneho cenového tlaku.

Prečítaj si taktiež – Prečo AVAX iba za mesiac narástol o 350 %? Tu sú tri hlavné dôvody

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.