Tony Hsieh (riaditeľ Zapposu) /1. časť

Kategorie: Novinky
Tony Hsieh (riaditeľ Zapposu).
Tony Hsieh (riaditeľ Zapposu). Zdroj: shutterstock.com/KitLeong

Ľudia sú úžasní. Skutočne! Na svete je množstvo ľudí a prinajmenšom veľká časť z nás sú skutočne zaujímavé osobnosti. Často sa stáva, že sa z úžasného človeka stane vzor. To je tá chvíľa, keď niekto začne robiť niečo, čo inšpiruje ostatných. Práve takou osobou je i Tony Hsieh, generálny riaditeľ online spoločnosti Zappos, ktorá sa venuje predaju topánok.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Možno sa pýtate, čo je na predaji topánok také úžasné. Ono totiž nejde iba o topánky. Ani Tomáš Baťa, o ktorom si povieme v niektorom z následujúcich článkov, sa nestal vzorom len kvôli topánkam. Obaja majú spoločné ešte niečo. Začali robiť veci po svojom a nezastavili sa, kým neuspeli na celej čiare.

Učiť sa od úžasných osobností je jedna z najužitočnejších činností, akým sa dá venovať. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čím Tony Hsieh obohatil svet a čo sa od neho všetci môžeme naučiť.

Našim cieľom je žiť a doručiť “WOW”!

Cieľom Zapposu je urobiť ľudí šťastnými. Ide o to, aby ste si po prvom stretnutí so Zapposom povedali „vau“. Zatiaľ ešte stále niektorí ľudia veria, že aby uspeli, tak musia ísť tvrdo za svojim. Nemať súcit a s každou konkurenciou tvrdo vytrieť podlahu. Pokiaľ ste mali tu smolu a stretli sa s niekým takým, tak asi viete, aké ľahké je v tej chvíli uveriť, že je nutné správať sa nabudúce rovnako bezcitne. Tony Hsieh tomu však neuveril, ba práve naopak. On sám sa pri akejkoľvek činnosti cíti dobre jedine vtedy, pokiaľ sú všetci okolo neho šťastní a keď je medzi priateľmi. Tohoto úprimného cieľa sa nikdy nevzdal, rovnako ako sa nevzdal túžby byť bohatý. A čuduj sa svete, uspel.

Tonyho šťastie spočíva v tom, že zarobil množstvo peňazí prácou, ktorá ho baví a vdaka ktorej má okolo seba usmievavých priateľov, šťastných zamestnancov, zákazníkov i dodávateľov.

K téme si môžete taktiež prečítať článok Bohatstvo sa neukrýva je v kryptomenách 

Aké bolo detstvo Tonyho Hsieha

Tony Hsieh sa narodil 12. decembra 1973 v štáte Ilinois na stredozápade USA. Obaja jeho rodičia emigrovali z Tchaj-wanu, aby mohli študovať na miestnej univerzite. Tam sa zoznámili a po čase sa im narodili traja synovia. Najstaršiemu dali meno Tony. Keď mal Tony 5 rokov, presťahovali sa do Kalifornie.

Jeho rodičia, obzvlášť mama, dúfali, že Tony raz vyštuduje, získa doktorát a naplní tak ich predstavu o úspechu. Toto želanie im splnil, keď v roku 1995 úspešne dokončil štúdium na Harvarde, kde študoval počítačové vedy. Jeho samého však oveľa viac zajímalo podnikanie.

Ako sám hovorí:

„MaL SOM SEN O Zarábaní PEňaZí.“

Tento sen v rubrike o zaujímavých osobnostiach na Kryptomagazíne určite nevidíme naposledy. Prvotné želanie zarobiť veľa peňazí totiž spája celý rad úspešných osobností na celom svete. Pre Tonyho Hsieha to znamenalo, že si bude môcť robiť čo bude chcieť, zaríadi si život po svojom a v podnikaní uplatní svoju kreativitu.

Že chce zarábať peniaze si uvedomil už veľmi skoro. Na základnej škole skúšal predávať rôzne veci, choval dážďovky, predával limonádu, rozvážal noviny, písal vlastné noviny, ponúkal vianočné želania (v auguste), neskôr predával pizzu a robil mnoho ďalších viac či menej úspešných a občas i trochu žartovných vecí. Na rozdiel od väčšiny ľudí však vo svojom úsilí vytrval.

O tom, ako sa mu darilo ďalej sa dočítate v druhom dieli.

 

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.