Odzvoní YouTube a Facebooku kvôli cenzúre kryptomien?
Odzvoní YouTube a Facebooku kvôli cenzúre kryptomien? Zdroj: shutterstock.com/SergiiGnatiuk

Mnohí používatelia YouTube stratili možnosť sledovať videá týkajúce sa kryptomien. Stalo sa tak na základe sprísnenej politiky tejto siete, zameranej voči propagovaniu digitálnych mien. Súčasne s najnovším škandálom s dátami, ktorý sa týka Facebooku, sa stále viac používateľov začína obzerať po alternatívach, predovšetkým po projektoch založených na technológii blockchain.

DTube ako náhrada YouTube

Vzhľadom na vyššie spomenutú Youtube cenzúru začali mnohí používatelia uprednostňovať alternatívne siete, ako je napríklad DTube. Ide o decentralizovanú platformu predstavenú verejnosti na jeseň minulého roku, ktorá umožňuje nahrávať a pozerať videá využitím IPFS (InterPlanetary File System). IPFS je protokol postavený na báze decentralizovaného ukladania súborov. Viac – menej ide o rovnaký systém ako poznáme z torrentov. Samozrejmosťou pre túto platformu je bezplatné nahrávanie, komentovanie, či hlasovanie za obsah.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Motivujúce odmeňovanie

Projekt vzhľadovo veľmi podobný konkurenčnému Youtube funguje na zaujímavej báze odmeňovania. Každý užívateľ DTube má možnosť za nahratie, či zahlasovanie za video získať odmenu v kryptomene Steem. Odmena je pritom rozpočítavaná medzi autora (približne 75% celkovej sumy) a ľudí, ktorí dali videu hlas (zvyšných 25%). Okrem tohto zásadného rozdielu v modeli financovania „d-tuberov“, je aj celkový obsah v porovnaní s klasickými sociálnymi sieťami značne menej korigovaný.

Mohlo by vas zaujímať: Blockchain ohrozuje aj takú spoločnosť, akou je Facebook

Záver

YouTube, Facebook a dokonca aj Twitter sa pokúšajú postupne eliminovať reklamy na kryptomeny, nakoľko nechcú prevziať za ne zodpovednosť v prípade, že by išlo o podvod.

Užívatelia sociálnych sietí sa teda čoraz vo väčšom množstve registrujú na platformách postavených na blockchain technológii. Medzi najznámejšie patrí Steemit (sociálna sieť zložená na platforme Steem), ktorá si za dva roky získala už viac ako dva milióny používateľov. Známou je aj LBRY s viac ako 600.000 účtov. Za zmienku ešte stojí napríklad Obsidian Messenger (multifunkčná komunikačná platforma fungujúca na blockchaine Stratis), Indorse (ekvivalent voči známej službe LinkdIn), Synereo, Nexus a ďalšie.

Vyzerá to teda tak, že kvalitných decentralizovaných alternatív nám slušne pribúda. Postupom času to pravdepodobne vytvorí solídny tlak na giganty typu YouTube a Facebook a ak si budú chcieť udržať svoje nateraz dominantné postavenie, budú musieť prehodnotiť svoj prístup v niektorých otázkach.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
coinidol.com
steemit.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance