Tokeny kryptomenových búrz: oplatí sa do nich investovať?

Analýzy Tokeny kryptomenových búrz: oplatí sa do nich investovať?
Tokeny kryptomenových búrz: oplatí sa do nich investovať? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Creativan
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počas posledného býčieho trhu rástli všetky kryptomeny, bez ohľadu na ich fundamentálnu hodnotu. Sem patrili aj tzv. shitcoiny, ktoré sa niesli na vlne trendu a záujmu zo strany retailu, ale aj niektorých veľkých investorov. Tokeny kryptomenových búrz patria do špecifickej kategórie digitálnych mien s reálnym využitím a fundamentami. Aj tieto kryptomeny rástli a dosahovali nové maximá v radoch stoviek percent. Z investičného hľadiska sa preto núka otázka, či sa oplatí z dlhodobého hľadiska do týchto mincí investovať.

BNB

Token najväčšej burzy Binance počas posledného býčieho trhu zažil masívny rast. Od 21. januára 2021 urobila kryptomena zisk 1538 % na maxime 690 dolárov. Token BNB sa využíva v nasledujúcich oblastiach: Binance Chain, Binance Smart Chain, Binance Academy či Trust Wallet. Zároveň je možné mincu používať ako platidlo za transakčné poplatky na burze Binance. Token BNB má centrálnu úlohu v rámci narastajúceho sa ekosystému Binance Smart Chain a bez ohľadu na budúcnosť burzy má token ďalší potenciál rastu dovtedy, dokým bude ekosystém prosperovať a integrovať nové projekty.

BNB je zároveň deflačný token, čo znamená, že v budúcnosti sa bude len znižovať jeho dostupnosť a dopyt pre využitie stúpať, čo sa môže prejaviť na vyššej hodnote. Negatívom tokenu je fakt, že 163-miliónov tokenov BNB drží len 10 peňaženiek, ktoré akýmkoľvek pohybom dokážu výrazne pohnúť s cenou.

CRO

CRO (Cronos Chain) je natívny token burzy Crypto.com. Ide o decentralizovaný blockchain s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý vyvinula burza Crypto.com poskytujúca platobné, obchodné a finančné služby. Blockchain CRO slúži predovšetkým ako prostriedok, ktorý poháňa mobilnú platobnú aplikáciu Crypto.com Pay. Mince CRO sa môžu použiť na zaplatenie transakčných poplatkov v sieti Cronos, možno ich stakovať či konvertovať na fiat ako odmenu z cashbacku VISA karty, ktorá je unikátnym produktom burzy.

V budúcnosti burza plánuje rozšíriť využitie CRO na iné účely. Burza tiež investuje nemalé prostriedky do marketingu, predovšetkým v športovom odvetví. Token CRO počas posledného býčieho trhu urobil od januára 2020 zhodnotenie 4 653 %. Z ceny 0,02 sa vyšplhal na 0,969 dolárov.

FTX

FTT je natívny token burzy FTX, ktorá bola spustená 8. mája 2019. Z hľadiska obchodovaného objemu je FTX druhá najväčšia burza hneď za burzou Binance. Za tokenom stojí spoločnosť Alameda Research, ktorá je známa ako jedna z popredných spoločností v oblasti obchodovania s kryptomenami a ako jeden z najväčších poskytovateľov likvidity. Token pokrýva viaceré služby: od kolaterálu cez udržiavacie marže až po procesy likvidácie a kótovanie produktov.

Hoci token od novembra 2021 urobil zhodnotenie vyše 2380 %, podľa niektorých analytikov je jeho cena podhodnotená. V čase písania článku sa token obchoduje za 26,25 dolára. Maximum dosiahol 9. septembra 2021 na 85 dolároch.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Európska centrálna banka chce regulovať kryptomenové pôžičky. Ide o reakciu na Celsius?

KCS

Natívny token burzy KuCoin bol spustený v roku 2017. Celková ponuka KCS bola stanovená na 200 miliónov a plánuje sa spätný odkup a spaľovanie, kým nezostane len 100 miliónov KCS, čo robí z tokenu deflačnú kryptomenu. Neskôr sa plánuje, aby sa KCS stal natívnym aktívom decentralizovaných finančných služieb KuCoin, ako aj správcovským tokenom komunity KuCoin v budúcnosti. Používatelia, ktorí držia viac ako 6 KCS, môžu získať dennú dividendu, ktorá pochádza z 50 % denných príjmov z poplatkov za obchodovanie s KCS. Výška odmien, ktoré môžu používatelia získať, závisí od počtu držaných KCS a objemu obchodovania na burze KuCoin.

Podobne ako ďalšie burzové tokeny, aj KCS počas posledného býčieho trhu narástol z januára 2021 (0,65 USD) do 1. decembra 2021 o 4321 % (28,80 USD).

HT

Natívny token burzy Huobi Global. HT je decentralizované digitálne aktívum založené na blockchaine Ethereum a je kompatibilné s ERC-20. Hodnota HT je čiastočne závislá od reputácie kryptoburzy Huobi, avšak vplyv majú aj ďalšie faktory. Token Huobi je relatívne mladý projekt, vznikol len v roku 2018. Pomocou HT si môžu používatelia môžu získať zľavy na transakčné poplatky. Držitelia tokenu majú právo hlasovať o rozhodnutiach burzy, môžu získať kryptografické odmeny za sezónne odkupy a tiež získať skorý prístup k špeciálnym udalostiam.

Od januára 2021 urobil token HT zhodnotenie 889 % a dosiahol maximum na cene 39,8 dolára. Keďže ide o mladú burzu, potenciál rastu tokenu v budúcnosti tu je stále veľký.

Kritéria výberu

Kryptomenové burzy, ktoré boli na čele posledného býčieho trhu, už budúci býčí trh nemusia byť v popredí. Dnes nikto nevie, ktoré burzy budú v budúcnosti populárne. Záleží to od mnohých faktorov ako marketing, prístupnosť, rozhranie burzy a flexibilita. Ako bude rásť popularita kryptomien – a tá rastie každým býčím trhom – bude rásť aj záujem o burzy. Nikto nevie, ktoré burzové tokeny môžu opäť narásť a urobiť tisíce percent, preto diverzifikácia je opäť nevyhnutnosťou. Posledné roky však ukázali, že tieto tokeny predstavujú stabilnú investíciu.

Čítaj ďalej: Ray Dalio kritizuje FED: zvýšenie sadzieb nezlepší ekonomiku, čaká nás stagflácia