Európska centrálna banka chce regulovať kryptomenové pôžičky. Ide o reakciu na Celsius?
Európska centrálna banka chce regulovať kryptomenové pôžičky. Ide o reakciu na Celsius? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová sa v pondelok 20. mája popri téme rastúcej inflácii v EÚ vyjadrila aj na adresu kryptomenových pôžičiek. Tie sa stali počas posledného býčieho trhu veľmi populárne, no v poslednej dobe čelia čoraz väčšej kritike. Lagardeová prišla s oznámením v čase, keď dve známe spoločnosti – Celsius a BlockFi, ktoré sa špecializujú na kryptomenové pôžičky (tzv. crypto lending), čelia finančným problémom. Celsius dokonca dočasne znemožnil svojim klientom výber kryptomenových aktív pre ťažkosti s likviditou.

Regulácia kryptomenových pôžičiek

Prezidentka Európskeho parlamentu v pondelok vyjadrila obavy z rastúcej popularity kryptomenového stávkovania a pôžičiek. Keďže táto oblasť do dnešnej doby nepodlieha regulácii a množia sa prípady nespokojných používateľov, Lagardeová tvrdí, že je potrebná regulácia zo strany EÚ. V rámci pripravovaných regulačných opatrení prezidentka spomenula termín MiCA II (Markets in Crypto-Assets):

MiCA II by mal regulovať činnosti v oblasti stávkovania a požičiavania kryptomenových aktív, ktoré sa rozhodne rozširujú.“

Podľa Lagardeovej sú používatelia týchto neregulovaných služieb vystavení rizikám, ktoré ohrozujú ich finančné prostriedky:

Inovácie na týchto neprebádaných územiach ohrozujú spotrebiteľov, pričom nedostatočná regulácia často kryje podvody, úplne nelegitímne tvrdenia o zhodnotení a veľmi často špekulácie, ako aj kriminálne obchody.“

Lagardeová konkrétne spomenula sektor DeFi, ktorý predstavuje „reálne riziko pre finančnú stabilitu.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny

Celsius a BlockFi

Regulačné usmernenie DeFi a kryptomenových úverov prichádza v čase, keď dve najväčšie spoločnosti zamerané na poskytovanie kryptomenových pôžičiek čelia finančným ťažkostiam. Spoločnosť Celsius 12. júna zakázala výber kryptomien svojim klientom s odôvodnením, že má problémy s likviditou. Stalo sa tak krátko po tom, ako sa na Twitteri šírili fámy a varovania, že Celsius po kolapse Terry a poklese Bitcoinu čelí finančným ťažkostiam.

Podobné ťažkosti hlási BlockFi, konkurencia Celsiusu. Tej poskytol finančnú pomoc miliardár a zakladateľ burzy FTX Sam Bankman-Fried vo výške 250 miliónov dolárov. Len týždeň predtým Fried pomohol aj kryptomenovému brokerovi Voyager Digital finančnou injekciou vo výške 485 miliónov v hotovosti a v bitcoinoch. Z dosiaľ neoverených informácií, ktoré uviedli len anonymné zdroje, vyplýva, že zakladateľ burzy FTX so svojou ďalšou spoločnosťou Alameda Research má prsty v potopení firmy Celsius. Hoci Fried tieto fámy poprel, niektoré dôkazy smerujú k tomu, že jeho firma Alameda Research manipulovala s trhom.

Podľa portálu Coingeek je Sam Bankman-Fried kontroverznou osobou, ktorá môže byť v budúcnosti vyšetrovaná. Už v minulosti bol Fried žalovaný za podozrenie z manipulácie s trhom. Podľa jednej zo žalôb CEO FTX nariadil niektorým svojim spolupracovníkom, aby na Binance predali stovky bitcoinov, čím by spôsobili masívny pokles na burzách. Plán prekazil systém burzy Binance, ktorý detekuje odhaľovanie podobných manipulácií.

Čítaj ďalej: Ray Dalio kritizuje FED: zvýšenie sadzieb nezlepší ekonomiku, čaká nás stagflácia