Graf na dnes: trh zažíva koncom týždňa mierne oživenie
Graf na dnes: trh zažíva koncom týždňa mierne oživenie. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Sittipong Phokawattana

Klasické trhy a kryptomeny zažili koncom týždňa mierny nárast. Stalo sa tak po troch týždňoch prevažne kontinuálneho klesania. Investori boli nervózni a neistí zo situácie okolo zvyšovania úrokových sadzieb Fedom. Ten avizoval zvýšenie o 75 bázických bodov. Predseda Fedu Jerome Powell tento týždeň tiež oznámil, že americká centrálna banka je odhodlaná obmedziť infláciu. Medzitým investori dúfajú, že sme dosiahli už vrchol inflácie.

Ziskový týždeň

Akcie rástli dnes v Amerike, v Európe aj v Ázii. Európske narástli o 1,5 %, svetové akcie podľa indexu MSCI očakávajú týždenný nárast o 2,5 %. Index S&P 500 vzrástol o 1,2 %, Nasdaq o 1,7 % a Dow o 1 %. Investori z Wall Street predpokladajú, že pokles ceny ropy Brent (111 dolárov za barel) a niektorých komodít signalizuje dosiahnutie vrcholu inflácie, čo by mohlo mať pozitívny vplyv na miernejšiu monetárnu politiku zo strany Fedu. Ako sme boli svedkami pred dvoma týždňami, môže ísť o klamlivú predikciu. Investori vtedy predpokladali, že sme dosiahli inflačný vrchol v marci, a o to bolestivejšia bola informácia o májovom náraste. Súčasný rast trhov preto nemožno považovať za zmenu sentimentu a treba si počkať na ďalšie signály.

Stephen Innes zo spoločnosti SPI Asset Management na adresu očakávaní investorov vo svojom komentári napísal:

Čoskoro sa dozvieme, či sa obchodovanie s infláciou pozastavuje alebo praská. Úrovne bolesti sa zvyšujú s tým, ako sa naplno rozbieha ,recesná rotácia’, keď sa príbeh presúva od obáv o dodávateľský reťazec k zničeniu dopytu.“

Andrew Hardy, investičný manažér spoločnosti Momentum Global Investment Management, predpokladá pozitívnejší scenár a verí, že sa blížime k vrcholu inflácie:

Inflácia zostane zvýšená a nad cieľovou hodnotou, ale je čoraz pravdepodobnejšie, že v nasledujúcich mesiacoch začne dosahovať vrchol.“

Graf na dnes: SPX/USD. 1T.
Graf na dnes: SPX/USD. 1T. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 4 body, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť infláciu

Bitcoin a kryptomeny

Trh s kryptomenami tiež zažíva mierny cenový nárast, hoci hovoriť o ziskoch sa zdá príliš prehnané. Bitcoin zatiaľ vytvára po sebe druhú dennú zelenú sviečku a na týždňovom grafe ide o prvú zelenú sviečku po dvoch týždňoch poklesov. Od svojho posledného minima na cene 17 700 sa najväčšia kryptomena obchoduje za 21 335 dolárov v čase písania článku. Podobne aj druhá najväčšia kryptomena Ethereum zažíva po 11 týždňoch červených sviečok konečne oživenie a uzatvorí tento týždeň prvýkrát v zisku. Za dnešný deň si ETH pripísalo 5,75 % a obchoduje sa za 1209 dolárov.

Graf na dnes: Ethereum narástlo po 11 týždňoch poklesov
Graf na dnes: Ethereum narástlo po 11 týždňoch poklesov. Zdroj: Tradingview

Súčasný rast je potrebné interpretovať v kontexte poklesov, ktoré trvali aj na klasických trhoch už niekoľko týždňov. Nič neklesá večné a mierny cenový nárast je po takej dobe zdravý a potrebný. Na druhej strane sa z fundamentálneho hľadiska nič nezmenilo. Nemáme k dispozícii žiadne dáta, ktoré by svedčili v neprospech pokračovania medvedieho trhu na všetkých trhoch. Hrozba recesie v jednotlivých krajinách naďalej každým týždňom stúpa. Americká spoločnosť Goldman Sachs tento týždeň upozornila na ešte väčšiu pravdepodobnosť recesie v Amerike, a to na 30 %. Podobne aj ECB a Fed sa naďalej chystajú zvyšovať úrokovú sadzbu, čo pre trhy nie je priaznivé.

Netreba sa oklamať súčasným rastom a predstavou, že sa mení sentiment na trhoch. V prípade kryptomien otváranie dlhých pozícií hraničí s hazardom. Bitcoin môže mierne narásť, no rovnako aj klesnúť oveľa nižšie, keďže sme doteraz nezaevidovali žiadne výrazné býčie objemy. Ich neprítomnosť varuje, že býci ešte len čakajú.

Čítaj ďalej: Index S&P 500 môže klesnúť aj 50 % potom, ako FED zvýši úrokovú sadzbu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance