Crypto.com návod a crypto.com recenzia
Crypto.com návod a crypto.com recenzia. Zdroj: Shutterstock.com/salarko

Crypto.com je jedna z popredných svetových búrz, ktorá v súčasnosti disponuje už viac ako 10 miliónmi používateľov po celom svete. Používatelia tu môžu nakupovať alebo predávať viac ako 100 kryptomien. Burza ako taká vznikla v júni 2016. Jej oficiálny názov je MCO Malta DAX Limited a založili ju zakladatelia Bobby Bao, Gary Or, Kris Marszalek a Rafael Melo. Predstavujeme Crypto.com návod a obsahom článku je aj Crypto.com recenzia.

Sídlo burzy sa nachádza v Hongkongu a za niekoľko posledných rokov získala na popularite. Burza disponuje aj vlastným coinom CRO a umožňuje užívateľom získať odmeny zo stakovania ich kryptomeny. Tak ako väčšina vysoko likvidných kryptomenových búrz, aj burza Crypto.com disponuje vlastnou aplikáciou, kreditnou kartou a peňaženkou.

Medzi hlavné výhody burzy Crypto.com patrí predovšetkým rýchle overenie totožnosti, ktoré väčšinou trvá do 5 minút, možnosť obchodovať veľký počet kryptomien za reálny výmenný kurz, jednoduché otvorenie účtu bez akýchkoľvek poplatkov, Visa karta zadarmo + 8 % cashback pri platbách, možnosť získať 100 % cashback v službách Spotify, Netflix a Amazon Prime.

Naopak, medzi hlavné nevýhody sa zaraďuje nepriehľadná štruktúra poplatkov a ich komplexnosť, nie veľmi konkurencieschopný zákaznícky servis a krátka história burzy.

Napriek tomu, že je burza pomerne mladá, tak neustále vyvíja obrovský ekosystém na využívanie kryptomien. Poďme sa teda spolu pozrieť na všetky produkty, ktoré Crypto.com ponúka.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a daľšie benefity.

Bezpečnosť burzy – Crypto.com recenzia

Podľa tvrdenia burzy Crypto.com je až 100 % kryptomien uložených v Cold storage. V jednoduchosti to znamená, že ak burza bude pod útokom hackerov, tak hackeri nebudú mať prístup ku kryptomenám. V skutočnosti však nejde o žiadne špeciálne opatrenie, pretože väčšina svetových popredných búrz disponuje rovnakým zabezpečením.

V konkrétnom prípade burzy Crypto.com ide o spoluprácu s firmou Ledger kde burza uchováva kryptomeny v Ledger Vault.

Okrem bezpečnosti samotných finančných prostriedkov a kryptomien na platforme Crypto.com burza využíva aj zabezpečovanie účtov prostredníctvom hardvérových bezpečnostných modulov a technológií viacerých podpisov. To znamená, že burza využíva svoje vlastné firemné prostriedky na zabezpečenie transakcií svojich klientov.

Ako jedna z mála búrz vyžaduje už pri prvom prihlásení viacfaktorové overenie prostredníctvom telefónu, hesla, vašich biometrických údajov a e-mailu. Ako sa registrovať na burze Crypto.com a ako prejsť prvými krokmi pred prihlásením, sa dozviete práve v ďalšej kapitole.

Registrácia účtu – Crypto.com návod

V prípade, že chcete registrovať nový účet na burze Crypto.com, potrebujete ísť na nasledujúci odkaz – auth.crypto.com/users/sign_up. Registrácia prebieha v nasledujúcich krokoch:

 1. Vyplníte potrebné údaje ako sú meno, priezvisko, dátum narodenia, národnosť, e-mail, heslo a poprípade referral kód.
 2. Po úspešnom vyplnení základných údajov potrebujete ísť do e-mailovej schránky, kde potvrdíte svoju registráciu.

Po aktivovaní účtu potrebujete okamžite spustiť dvojfaktorové zabezpečenie 2FA svojho účtu pomocou aplikácie AUTH alebo Google Authenticator. Ďalším krokom, ktorý potrebujete vykonať, je overenie totožnosti KYC pomocou nafotenia vašich dokladov a selfie fotografiou s dokladom.

Registrácia účtu. Zdroj: Crypto.com
Registrácia účtu. Zdroj: Crypto.com

Na rozdiel od konkurenčných búrz, prihlásenie do Crypto.com automaticky vyžaduje dvojfaktorové overenie a overenie totožnosti. To znamená, že keď sa prvýkrát prihlásite na účet burzy, tak automaticky vás bude pýtať vaše telefónne číslo. Na vaše telefónne číslo vám príde 6-miestny kód, ktorý je potrebné opísať.

Následne po verifikácii vášho telefónneho zariadenia prichádza na rad overenie vašej totožnosti prostredníctvom dokumentu. Automaticky bude teda vyžadované, aby ste si vybrali jeden z dokumentov, ako napríklad vodičský alebo občiansky preukaz.

Následne bude potrebné po vybratí dokumentu, aby ste ho odfotografovali. Fotografiu môžete získať buď priamo z disku vášho počítača, alebo je možnosť, aby ste sa presmerovali na vaše mobilné zariadenie, kde urobíte fotografiu dokumentu. Posledným krokom je odfotenie selfie fotografie, kde budete mať popis Crypto.com, aktuálny dátum a vašu tvár. Až teraz je váš účet pripravený.

Je otázne, do akej miery skúmajú vašu selfie fotografiu, pretože podľa vlastných skúseností došlo k overeniu totožnosti takmer okamžite.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a ďalšie benefity.

Dvojfaktorové overenie 2FA

Do tejto sekcie sa dostanete v pravom hornom rohu cez ikonku vášho profilu otvorením možnosti Security.

Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Crypto.com
Dvojfaktorové overenie. Zdroj: Crypto.com

Teraz sa nachádzate v sekcii dvojfaktorového overenia, kde si okrem neho môžete zmeniť aj vaše heslo do účtu. Po rozkliknutí dvojfaktorového overenia sa vám otvorí tabuľka, kde uvidíte váš QR kód aj s kľúčom. Teraz je potrebné, aby ste použili váš telefón a oskenovali v aplikácii Google Authenticator tento QR kód.

Hneď vedľa QR kódu máte dlhý kľúč, ktorý je potrebné taktiež uchovať, v prípade, že nebudete mať prístup ku Google Authenticatoru. Potom stačí už len opísať 6-miestny kód z aplikácie z mobilu a zadať ho do burzy.

Vklad a výber z účtu

V prvom rade máte na výber 3 základné peňaženky po rozkliknutí sekcie Wallet:

 • spotová peňaženka
 • maržová peňaženka
 • derivátová peňaženka

Najprv potrebujete presunúť svoje finančné prostriedky na spotovú peňaženku burzy. Možnosti vkladu na spotovú peňaženku sú nasledovné:

 • prevodom
 • kartou
 • SEPA platbou
 • Swift prevodom cez peňaženku

Následne si môžete presunúť svoje finančné prostriedky zo spotovej peňaženky aj na derivátovú alebo maržovú. To si práve vysvetlíme v ďalšej kapitole.

V prípade, že plánujete vyberať prostriedky zo spotovej peňaženky, tak možnosti sú nasledovné:

 • prevodom na svoju kryptomenovú peňaženku alebo burzu
 • zámenou kryptomeny za eurá a následne SEPA prevodom na účet

Spotová peňaženka

Vklad na spotovú peňaženku prebieha úplne jednoducho a v podstate rovnako, ako aj na iných kryptomenových burzách. Po rozkliknutí spotovej peňaženky vidíte v pravej časti možnosť Deposit (vklad), resp. Withdraw (výber). Treťou možnosťou je Trade (obchodovanie), avšak obchodovaniu sa budeme venovať v ďalšej kapitole.

Spotová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Spotová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Vklad na spotovú peňaženku

Po rozkliknutí možnosti Deposit sa vám zobrazí tabuľka, v ktorej musíte počkať na vygenerovanie vašej adresy danej kryptomeny. Možnosti sú dve tak ako u väčšiny kryptomenových búrz, a to je buď skopírovať vašu adresu, alebo odfotiť QR kód. Pri prvom vygenerovaní adresy musíte chvíľku počkať a môže to trvať aj niekoľko minút.

Vklad na burzu. Zdroj: Crypto.com
Vklad na burzu. Zdroj: Crypto.com

Potom už stačí iba skopírovať danú adresu do externej peňaženky alebo burzy odkiaľ budete vyberať vaše prostriedky. Nezabudnite taktiež zadať druh siete, ktorú chcete použiť.

Výber zo spotovej peňaženky

Ak si zvolíte možnosť vybrať peniaze z danej peňaženky, budete mať na výber dve možnosti. Prvou možnosťou je výber kryptomeny do externej peňaženky alebo burzy, a druhou možnosťou je interný transfer v rámci burzy Crypto.com.

Výber z burzy. Zdroj: Crypto.com
Výber z burzy. Zdroj: Crypto.com

Maržová peňaženka – Crypto.com návod

Pred obchodovaním s maržou si musíte uvedomiť, že vstupujete na veľmi rizikový trh. Riziko, že prídete o finančné prostriedky, je vyššie ako na spotovej burze. Maržové obchodovanie sa preto odporúča aplikovať hlavne vtedy, keď ste skúsený trader.

Pri prvom kontakte s maržovou peňaženkou na Crypto.com vás burza upozorní na riziká obchodovania s maržou. Zvolíte možnosť Open Margin Wallet. Následne budete musieť súhlasiť s tým, že ste si vedomý, že maržové obchodovanie je vysoko rizikové.

Druhá vec, s ktorou však musíte súhlasiť, je to, že prehlasujete, že nie ste občanom jednej z krajín, kde je zakázané obchodovanie s maržou. Obchodovanie s maržou je momentálne ku dňu 23. 10. 2021 zakázané v nasledujúcich krajinách: Austrália, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Hongkong, Írsko, Taliansko, Japonsko, Malta, Čínska ľudová republika, Seychely, Singapur, Švajčiarsko, Turecko, Anglicko a USA.

Slovensko a Česká republika zatiaľ v tomto zozname nie sú zahrnuté, takže občania obidvoch štátov môžu s pokojným svedomím založiť maržovú peňaženku.

 

Otvorenie maržovej peňaženky. Zdroj: Crypto.com
Otvorenie maržovej peňaženky. Zdroj: Crypto.com

Po akceptovaní podmienok vstúpite do maržovej peňaženky. Nasledujúci obrázok zobrazuje maržovú peňaženku a jej rozhranie.

Maržová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Maržová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Maržová peňaženka poskytuje:

 • Transfer – ide o jednoduchý presun kryptomeny zo spotovej peňaženky na maržovú alebo naopak.
 • Borrow/Repay – Na splatenie akéhokoľvek neuhradeného dlhu vo vašej maržovej peňaženke musí byť vo vašej maržovej peňaženke k dispozícii rovnaký typ virtuálnych aktív, aby bolo možné splatiť požičané virtuálne aktíva a akumulované úroky. Tu môžete čiastočne splácať svoj dlh. Ak chcete splatiť konkrétne virtuálne aktívum, ktoré ste si požičali, musíte dlh splatiť v rovnakom type virtuálneho aktíva.

Splátka istiny pôžičky = (nesplatená istina úveru ÷ nesplatený zostatok) × (splatenie)

Splácanie úrokov = (nezaplatený úrok ÷ nesplatený zostatok) × (splatenie)

 • Trade – obchodovaniu sa budeme venovať v sekcii obchodovanie.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a ďalšie benefity.

Derivátová peňaženka

Pri derivátovej peňaženke budete musieť tak isto ako pri maržovej peňaženke súhlasiť s rizikovým vstupom na trh. Zoznam krajín, kde je zakázané obchodovanie s derivátmi, je rovnaký ako v prípade maržového obchodovania.

Derivátová peňaženka. Zdroj: Crypto.com
Derivátová peňaženka. Zdroj: Crypto.com

Derivátová peňaženka poskytuje:

 • Transfer – ide o jednoduchý presun kryptomeny zo spotovej peňaženky na derivátovú alebo naopak.
 • Convert – konvertovanie kryptomien v rámci derivátovej peňaženky

Rozhranie obchodnej platformy Crypto.com

Teraz, keď sme si úspešne registrovali účet, overili ho a vložili prvé peniaze, je načase predstaviť si rozhranie obchodnej platformy burzy. Nasledujúci obrázok poskytuje lepší prehľad o jednotlivých častiach rozhrania.

Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Crypto.com
Rozhranie obchodnej platformy. Zdroj: Crypto.com
 1. Hlavička – v tejto sekcii obchodného rozhrania sa nachádzajú hlavné nastavenia účtu. Viete sa tu dostať do svojich peňaženiek, zmeniť si jazyk, poprípade prepínať sa medzi spotovou, derivátovou a lending platformou.
 2. Graf – v tejto časti obchodného rozhrania sa nachádza samotný sviečkový graf. Graf je priamo napojený na stránku Tradingview čo znamená, že viete tu interaktívne používať väčšinu nastavení, ktoré poskytuje externá platforma. Taktiež si tu v ľavom hornom rohu viete meniť menový pár, ktorý sa chystáte obchodovať.
 3. Order book – kniha objednávok je zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich o konkrétnu kryptomenu. V spodnej časti tejto sekcie sa nachádza história obchodov. Práve tu môžete vidieť chronologicky zoradené obchody, ktoré boli zrealizované v istom počte a konkrétnom čase.
 4. Zadávanie objednávok – v tejto sekcii obchodnej platformy na Crypto.com viete používať jednotlivé typy objednávok na uskutočňovanie vašich obchodov. Medzi základné typy objednávok, ktorými burza disponuje, patria: Limit, Market, Stop-limit a Stop-loss.
 5. Otvorené objednávky – V tejto časti obchodného rozhrania na Crypto.com môžete vidieť dva základné údaje. Prvý údaj sa týka otvorených objednávok, ktoré môžete vidieť chronologicky zoradené. Druhý údaj sa týka histórie vašich objednávok, ktoré už zrealizované boli v minulosti.
 6. Aktíva – V poslednej časti obchodného rozhrania môžete vidieť zoznam vašich aktív a ich disponibilný zostatok možný na zobchodovanie.

Obchodovanie na spotovej burze

Vpravo hore si viete určiť, na ktorej burze chcete vykonať svoj obchod. Máte na výber buď spotový trh alebo maržový trh. V tejto kapitole si vysvetlíme možnosti obchodovania a zadávania objednávok práve na spotovej burze. Ako vidíte na obrázku, spotová burza Crypto.com nám poskytuje 4 druhy objednávok:

 • Limit
 • Market
 • Stop Limit
 • Stop-loss (po rozkliknutí Stop-limit)
Druhy objednávok. Zdroj: Crypto.com
Druhy objednávok. Zdroj: Crypto.com

Obchodovať na spotovej burze znamená, že obchodujeme s aktuálnou trhovou cenou. Teraz si vysvetlíme, čo znamenajú jednotlivé obchodné príkazy na burze.

Limit

Prvou možnosťou obchodovania na spotovej burze je príkaz Limit. Limitná cena sa vždy líši od aktuálnej trhovej ceny:

 • Ak chceme predávať so ziskom a za cenu vyššiu ako je súčasná cena, tak limitná cena bude od aktuálnej ceny vyššia.
 • Ak chceme kupovať za nižšiu cenu ako je súčasná cena, tak limitná cena bude od aktuálnej ceny nižšie.

Z toho vyplýva, že vaša ponuka bude zverejnená v order booku a ostáva už len počkať na to, kedy sa nájde druhá strana, ktorá bude akceptovať vašu ponuku a súhlasiť s obchodnými podmienkami. To znamená, že obchod nie je zrealizovaný v okamihu, keď objednávku vytvoríte, ale bude zrealizovaný až v budúcnosti. Poprípade sa nezrealizuje nikdy, pokiaľ v budúcnosti cena nedosiahne vašu limitnú cenu.

Príklad na limitný nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limit nákup = 46 500 $

Aktuálna cena Bitcoinu je na hladine 47 870 $. Vy však predpokladáte, že na cene 46 500 $ sa cena odrazí od supportu smerom nahor. Očakávate teda, že cena spadne na 46 500 $, kde BTC nakúpite za lacnejšie ako v súčasnosti. Preto zadáte limitný príkaz na nákup na hodnote 46 500 $. Teraz vám ostáva už len zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete nakúpiť. V našom prípade ide o 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com
Limitný príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklad na limitný predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 $
 • Limit predaj = 49 500 $

Teraz naopak predpokladáte, že cena Bitcoinu pôjde smerom nahor a vy chcete predávať za vyššiu cenu ako je aktuálna. Myslíte si, že hladina 49 500 $ znamená pre cenu rezistenciu, a že cena tu vytvorí lokálne maximum. Preto zadávate limitný príkaz na predaj na hodnote 49 500 $. Teraz vám ostáva už len zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete predať. V našom prípade ide o 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com
Limitný príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com

Limitná objednávka sa dá využiť aj v prípade, že chceme nakupovať resp. predávať za aktuálnu cenu, avšak je dosť možné, že pre vysokú volatilitu trhu nám objednávku nezobchoduje alebo ju zobchoduje iba čiastočne. Práve pre takéto prípady burza poskytuje trh Market. Poďme sa teda na neho pozrieť.

Market

Pri tejto možnosti obchodovania na burze Crypto.com obchodujeme s aktuálnou cenou. Nie je preto potrebné zadávať cenu, za ktorú chceme realizovať náš predaj, resp. nákup, pretože burza nám sama túto aktuálnu hodnotu zadá do objednávky. To znamená, že ak chcete nakupovať alebo predávať na aktuálnom trhu za okamžitú cenu, tak vaša objednávka sa hneď spáruje s najvýhodnejšou protistranou. Ostáva vám už len zvoliť množstvo meny, za ktorú chcete kryptomenu nakupovať alebo predávať.

Stop Limit – Crypto.com návod

Ďalšou možnosťou obchodovania na spotovej burze Crypto.com je vytváranie stop limit objednávok. V podstate vytvárate podobné limitné objednávky ako v prípade limitu, avšak je tu aj podmienka, a ňou je stop cena. Realizácia limitnej objednávky teda nastáva až v momente, keď cena prekoná stop cenu.

 • Stop – ak túto stop cenu prekoná trhová cena danej kryptomeny, tak v tom momente vznikne limitná objednávka. Ide teda o podmienku, ktorá musí byť splnená ak chceme, aby vznikla limitná objednávka.
 • Price – je to limitná cena, za ktorú bude zrealizovaný nákup alebo predaj. Je to klasická limitná objednávka, ktorú sme si vysvetľovali v časti Limit.
 • Amount – množstvo meny, za ktorú chcete kryptomenu nakupovať alebo predávať.

Príklad na stop limit nákup

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Stop = 31 000 $
 • Price = 31 500 $

Nachádzame sa v situácii, keď je aktuálna cena BTC 30 000 $. Chcete nakúpiť v prípade, že trend bude pokračovať v raste. Ak by sa však cena pohla príliš rýchlo nahor, nestihli by ste nakúpiť za cenu, za ktorú plánujete. Preto limitujete cenu, za ktorú sa chystáte nakupovať.

Rátame s tým, že od súčasnej ceny 30 000 $ bude BTC rásť vyššie, no vy považujete cenu 31 000 $ za tú zlomovú, keď sa potvrdí pokračovanie rastúceho trendu. Preto sa rozhodnete použiť stop limit príkaz na nákup. Objednávka bude obsahovať stop cenu 31 000 $ a limit cenu 31 500 $. To znamená, že keď Bitcoin prekoná 31 000 $, tak vám sa zrealizuje limitná objednávka za cenu 31 500 $. Rozdiel medzi týmito cenami je spread a slúži na to, aby vám burza zobchodovala celú objednávku a nie iba časť. Teraz vám ostáva už len zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete nakúpiť. V našom prípade ide o 1 BTC.

Stop limit príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com
Stop limit príkaz na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklad na stop limit predaj

 • Trhová cena BTC = 30 000 $
 • Stop = 28 900 $
 • Price = 28 500 $

Nakúpili ste BTC v minulosti za cenu 28 500 $ a teraz je aktuálna cena 30 000 $. Ste momentálne v zisku, ale chcete pozíciu držať aj naďalej. Zároveň ale chcete aj predísť stratám, a preto použijete stop limit príkaz na predaj, ak cena bude padať späť k vášmu vstupu. Objednávka bude obsahovať stop cenu 28 900 $ a limit cenu 28 500 $ (cena, za ktorú ste realizovali pôvodný nákup). To znamená, že keď BTC dosiahne 28 900 $, tak sa vám zrealizuje limitná objednávka za cenu 28 500 $. Teraz vám ostáva už len zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete predať. V našom prípade ide o 1 BTC.

Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com
Stop-limit príkaz na predaj. Zdroj: Crypto.com

Stop-loss – Crypto.com návod

Posledná objednávka, ktorá je dostupná na burze Crypto.com na spotovej burze, je možnosť stop loss. Najprv sa musíte postaviť kurzorom na Stop-limit objednávku, rozkliknúť šípku a zvoliť možnosť Stop loss ako vidíte na obrázku.

Stop-loss. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss. Zdroj: Crypto.com

Príkaz Stop loss hovorí a prikazuje burze, aby kúpila alebo predala istú kryptomenu okamžite, keď trhová cena prekoná konkrétnu stop cenu. Spoločným faktorom stop limitu a stop-lossu je podmienka, že cena najprv musí prekonať vopred stanovenú stop cenu. Rozdiel však nastáva v tom, ako je objednávka vyplňovaná.

 • Stop loss – ak predávame pri stop cene 30 000 $, tak realizovanie predaja môže nastať aj za nižšie ceny pod 30 000 $. Môže sa tak stať, že objednávka sa vyplní za cenu, s ktorou nebudete spokojný.
 • Stop limit – ak predávame pri stop cene 30 000 $, tak náš predaj je nižšie podľa toho, kde sme zadali limitnú cenu, napríklad na 29 500 $. A práve tento rozdiel vo forme spreadu umožní okamžité vyplnenie objednávky za vopred stanovenú limitnú cenu alebo lepšiu. Samozrejme, burza musí mať likviditu a cena nesmie dosahovať veľké gapy.

To isté platí aj pre príkaz Take-profit. Príkaz Stop-loss môže zabrániť veľkým stratám a naopak príkaz take profit vám umožňuje vyberať zisky, aj keď nie ste prítomný. Nasledujúce dva obrázky poskytujú vizualizáciu obchodov stop loss na predaj a nákup.

Obchodovanie na maržovej burze

Do rozhrania maržovej burzy sa dostanete buď to vľavo hore, kde si prepnete spot na maržu alebo vpravo hore, kde si viete taktiež prepínať medzi maržovou a spotovou burzou. Predtým, ako budeme realizovať jednotlivé obchody, tak vieme si nastaviť veľkosť našej páky. Stačí, že kliknete vpravo pod objednávkou na Adjust Leverage.

Nastavenie páky. Zdroj: Crypto.com
Nastavenie páky. Zdroj: Crypto.com

Vďaka páke si viete počas obchodovania požičať finančné prostriedky. Vašu investíciu tak dokážete zhodnotiť niekoľkokrát podľa toho, akú veľkú si zvolíte páku. Burza Crypto.com poskytuje maržovú páku 3X, 5X a 10X. Je dôležité si uvedomiť, že výnosy a straty z daného obchodu znáša iba ten, kto si finančné prostriedky požičal. Obchodovanie s pákou sa určite neodporúča začiatočníkom.

Čím je vyššia finančná páka, tým je väčší potenciál zisku ale aj vyššie riziko. Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým bližšie vznikne likvidačná cena pri aktuálnej trhovej cene. To znamená, že ak je likvidačná cena blízko aktuálnej ceny, tak je vysoká pravdepodobnosť, že vaša pozícia bude zlikvidovaná. Stačí totižto malý pohyb smerom k vašej likvidačnej cene a vaša pozícia bude zrušená. Preto je obchodovanie s finančnou pákou také rizikové a obzvlášť na tak volatilnom trhu, akým sú kryptomeny.

Toto bol základný rozdiel medzi maržovou a spotovou burzou. V podstate možnosti obchodovania sú rovnaké. To znamená, že sa tu nachádzajú rovnaké objednávky typu Limit, Market, Stop limit a Stop-loss.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a ďalšie benefity.

Deriváty – Crypto.com návod

Prvé, čo si môžeme všimnúť na derivátovej burze, je finančná páka s možnosťou až do 100-násobku. Ďalšou odlišnosťou je možnosť vytvárať aj iné typy objednávok, ktoré si momentálne priblížime. Predtým, ako prejdeme na konkrétne príklady týchto objednávok, predstavíme si skratky spojené s týmto obchodovaním.

GTC (good till cancel) – objednávky zostávajú v knihe objednávok, kým nie sú vyplnené alebo zrušené používateľom.

FOK (fill or kill) – objednávky FOK umožňujú užívateľovi špecifikovať cenu, za ktorú sa má realizovať, a budú realizované iba vtedy, ak je možné ich úplne naplniť. Je to objednávka, ktorá musí byť vyplnená okamžite celá, za konkrétnu cenu alebo lepšiu, v opačnom prípade je zrušená.

IOC (immediate or cancel) – objednávka vyžaduje okamžité vykonanie celého príkazu alebo jeho časti a nevyplnené časti objednávky sa rušia. Pri tomto type príkazu je možné vykonať iba čiastočné vyplnenie, na rozdiel od príkazu typu Fill or kill, ktorý je potrebné ihneď vyplniť celý alebo zrušiť.

Typy objednávok na derivátovej burze. Zdroj: Crypto.com
Typy objednávok na derivátovej burze. Zdroj: Crypto.com

Stop-loss a Take profit

Stop loss a Take profit sú podmienené príkazy, ktoré automaticky zadajú limitný alebo trhový príkaz, keď cena dosiahne spúšťaciu cenu (Trigger price) špecifikovanú používateľom. Ak trhová cena dosiahne alebo prekročí spúšťaciu cenu, príkaz Stop loss alebo Take profit sa premení na trhový alebo limitný príkaz a zapíše sa do knihy objednávok. Ak označená cena nedosiahne spúšťaciu cenu, potom príkaz zostane aktívny, kým nebude zrušený alebo spustený.

Stop loss a Take profit sme si už predstavovali v predošlej kapitole. Rozdielom je iba to, že derivátová burza nám rozdeľuje tieto objednávky do 4 skupín:

 • Stop-loss Limit
 • Stop-loss Market
 • Take-profit Limit
 • Take-profit Market

Stop-loss Limit a Market

Stop loss príkazy môžu obchodníkom pomôcť zmierniť riziko automatickým uzavretím dlhej/krátkej pozície, ak sa cena pohybuje nepriaznivo. Príkaz Stop loss možno zadať aj vtedy, ak používateľ nemá otvorenú pozíciu.

Používateľ môže zadať Stop loss pokyn:

 • sell, ak je spúšťacia cena nižšia ako aktuálna cena
 • buy, ak je spúšťacia cena vyššia ako aktuálna cena

Príklad na Stop loss limit na predaj

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limit cena = 28 500 $
 • Spúštacia (trigger cena) = 30 000 $
Stop-loss limit na predaj. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss limit na predaj. Zdroj: Crypto.com

Príklad na Stop loss market na nákup

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limitná cena = neexistuje, pretože pri dosiahnutí spúštacej ceny sa použite cena trhová
 • Spúštacia (trigger cena) = 70 000 $
Stop-loss market na nákup. Zdroj: Crypto.com
Stop-loss market na nákup. Zdroj: Crypto.com

Take profit Limit a Market

Take profit príkazy môžu obchodníkom pomôcť zaistiť zisk automatickým uzavretím pozície, ak sa cena pohybuje priaznivo. Príkaz Take profit je možné zadať aj vtedy, ak používateľ nemá otvorenú pozíciu.

Používatelia môžu zadať príkaz:

 • buy, ak je spúšťacia cena nižšia ako aktuálna cena
 • sell, ak je spúšťacia cena nad aktuálnou cenou

Príklad na Take profit limit na nákup

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limit cena = 15 000 $
 • Spúštacia (trigger cena) = 30 000 $
Take profit limit na nákup. Zdroj: Crypto.com
Take profit limit na nákup. Zdroj: Crypto.com

Príklad na Take profit market na predaj

 • Trhová cena = 35 000 $
 • Limit cena = neexistuje, pretože pri dosiahnutí spúštacej ceny sa použije cena trhová
 • Spúštacia (trigger cena) = 70 000 $
Take profit market na predaj. Zdroj: Crypto.com
Take profit market na predaj. Zdroj: Crypto.com

Lending – Crypto.com návod

Crypto.com Lending vám umožňuje požičiavať si za vaše kryptoaktíva bez ich predaja. Môžete ich vložiť ako kolaterál a vziať si kryptopôžičky na splnenie svojich finančných potrieb, použiť ich na obchodovanie s maržou na burze Crypto.com alebo sa zabezpečiť na iných burzových platformách.

Ako sa pôžičky Crypto.com líšia od Crypto Credit? Pôžičky Crypto.com sú ponúkané na burze Crypto.com, zatiaľ čo Crypto Credit je k dispozícii v aplikácii Crypto.com. Poskytuje tiež flexibilnejšie metriky, ktoré vyhovujú potrebám inštitucionálnych používateľov. Používatelia pôžičiek si môžu vziať až tri aktívne pôžičky naraz, v závislosti od podmienok pôžičky.

Pôžičky si môžete požičať v kryptomenách vrátane USDC, USDT, BTC a ETH. Tento zoznam sa bude priebežne dopĺňať.

Crypto.com aplikácia

Aplikácia Crypto.com vám poskytuje nákup, resp. predaj viac ako 100 kryptomien a viac ako 20 fiat mien. Aplikácia je dostupná na zariadeniach Android a iOS.

Webová verzia však obsahuje oveľa viac možností obchodovania a taktiež je prehľadnejšia ako samotná mobilná aplikácia. Práve preto odporúčame uprednostniť webovú verziu Crypto.com.

Crypto.com Visa karta

Crypto.com disponuje aj vlastnou debetnou Visa kartou s kryptomenami, ktorá slúži na platenie v platobných termináloch Visa. Karta poskytuje mnoho výhod, napríklad niektoré zľavy a cashback pri platbách. Ďalšími výhodami sú napríklad to, že si môžete kedykoľvek prezerať a spravovať vaše finančné prostriedky a karta je vydávaná bez poplatkov. Nasledujúci obrázok zobrazuje jednotlivé úrovne kariet.

Debetné karty. Zdroj: Crypto.com
Debetné karty. Zdroj: Crypto.com

CRO stake – hodnota vkladu a držania minimálnej hodnoty vo vašej peňaženke v aplikácii Crypto.com po dobu aspoň 6 mesiacov.

CRO rewards – odmeny za platbu kartou. Percentá pri jednotlivých kartách znamenajú výšku cashbacku, ktorý obdržíte pri nákupoch. Zoznam všetkých odmien rozdelených podľa jednotlivých kariet môžete nájsť na tomto odkaze.

CRO coin a staking

Burza Crypto.com disponuje aj vlastnou natívnou kryptomenou nazývanou CRO. Spočiatku mal však Crypto.com dve natívne mince – CRO a MCO. Funkcionalita MCO bola však presunutá na CRO a tak sa stala jedinou mincou ekosystému. Táto kryptomena sa využíva hlavne pri platení za tovar a služby pomocou aplikácie peňaženky Crypto.com. Samozrejme, dá sa s ňou aj obchodovať.

CRO Staking vyžaduje uzamknutie CRO na 180 dní. CRO Staking má vlastnú škálu výhod. Stakované CRO nie je možné vybrať, kým neprejde 180 dní. Viac informácií a benefity nájdete tu.

Soft Staking ponúka väčšiu flexibilitu a odmeňuje vás na základe vašich denných zostatkov na burze s požadovaným obdobím bez viazanosti. Extra odmeny sú aplikované pre tých, ktorí aktívne stakujú CRO.

Staking môžu využívať všetci okrem občanom Hongkongu, SAR, Švajčiarska a Malty.

Poplatky – Crypto.com recenzia

Už na začiatku recenzie sme si povedali, že jednou z najväčších nevýhod burzy Crypto.com je zložitá štruktúra poplatkov pri obchodovaní s kryptomenami. Tak ako pri mnohých burzách, aj v tomto prípade sa poplatky rozdeľujú na základe toho, či ste v danom obchode príjemca (taker) alebo tvorca (maker). Nasledujúca tabuľka poskytuje lepší prehľad o aktuálnych poplatkoch tvorcu a príjemcu.

Tabuľka poplatkov. Zdroj: Crypto.com
Tabuľka poplatkov. Zdroj: Crypto.com

Zákaznícka podpora – Crypto.com recenzia

Ďalšou z nevyhnutných služieb burzy Crypto.com je aj základný zákaznícky servis. Na stránke Crypto.com je veľmi podrobný systém podpory, ktorý je riešený formou otázok a odpovedí. Tu však zákaznícky servis ani zďaleka nekončí, pretože máte dostupný aj chat na komunikáciu s firmou. Práve týmto sa zákaznícky servis burzy Crypto.com značne odlišuje od väčšiny konkurencie.

Nevýhodou však je, že neexistuje tu žiadna telefonická podpora klientov. Preto je najvýhodnejšou formou ako riešiť problémy na burze pravé chatova komunikácia. Tento chat však nemá iba výhody, ale aj nevýhody, pretože odpoveď nemusíte dostať okamžite a môže pokojne trvať aj jeden deň, niekedy dokonca aj viac. Navyše, ďalšia nevýhoda môže spočívať aj v tom, že podpora je iba v anglickom jazyku.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a ďalšie benefity.

Záver – Crypto.com recenzia

Crypto.com je pomerne mladá kryptomenová burza, ktorá neustále zvyšuje svoju reputáciu. Burza ponúka na svojej obchodnej platforme základné typy objednávok, čím vyhovie začiatočníkom aj pokročilým obchodníkom. Burza neposkytuje iba možnosť obchodovať kryptomeny, ale poskytuje aj mnoho ďalších spôsobov, ako ušetriť alebo zarobiť peniaze.

Aj keď v niektorých momentoch sa môže zdať, že Crypto.com nie je až taká prehľadná burza, jej poplatky a provízie sú stále konkurencieschopné. Nevýhodou burzy je jej centralizácia, ktorá by mala byť s odstupom času vyriešená. Celkovo môžeme burzu Crypto.com napriek jej krátkej histórii hodnotiť ako dôveryhodnú burzu, vhodnú aj pre začiatočníkov a s celkom slušnou likviditou.

Zaregistruj sa na burze cez náš affiliate link a získaj bonus do výšky 50 dolárov a ďalšie benefity.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre