Bitcoin 30 000 $

Na trhu s kryptomenami sú dnes poriadne výpredaje. Cena Bitcoinu za posledných 24 hodín klesla o 20%, veľa altcoinov je na tom ešte horšie. Ethereum kleslo o štvrtinu, Litecoin dokonca o 30% a Stellar, ktorý v posledných dňoch spravil zisk o 100%, dnes stratil 20% hodnoty. Väčšina altcoinov sa pohybuje v strate 15-30%.

Dolár posilňuje a finančné trhy padajú

Takto to vyzerá, keď Bitcoin zavelí DOWN.  Trh je na túto kryptomenu silne naviazaný a keď Bitcoin poriadne padá, všetky coiny ho nasledujú. Za tieto výpredaje z veľkej časti môže aj bullish pohyb amerického dolára. US Dollar Currency index, ktorý sleduje silu americkej meny, v posledných dňoch konečne vyskočil z formácie falling vedge a trhy na to okamžite zareagovali pádom. Dobrá správa je, že išlo iba o lokálnu formáciu a dolár je stále v silnom downtrende, no v najbližších dňoch by mal naďalej posilňovať.

Náš ekonóm túto tému rozobral podrobnejšie. Tu nájdete jeho analýzu: Americký dolar posilňuje! Hrozí nebezpečenství pro Bitcoin a další aktiva

Bitcoin je samozrejme súčasťou finančných trhov. Cez platformy ako CME či Bakkt v ňom majú zainvestované inštitucionálni investori, ktorí navyše kryptomeny považujú za rizikové aktíva. Navyše, trh s kryptomenami v posledných piatich mesiacoch prakticky nepretržite rástol a tak niet divu, že inštitúcie pri prvom náznaku problémov začali rušiť svoje pozície.

Likvidácie na futures trhoch v hodnote 2,7 miliardy dolárov

Prepad z posledných dvoch dní má na svedomí aj jednu z najväčších vĺn likvidácií v histórii. Na futures platformách, kde je často možné obchodovať s pákou až 1:100, skrachovali pozície v celkovej hodnote 2,7 miliardy dolárov, hlási cointelegraph.

Pri obchodovaní na páku je možné spraviť oveľa vyššie zisky. Pri páke 1:5 za každé percento v zisku trader zarobí 5%. Bohužiaľ, nevýhodou takéhoto obchodovania je, že pri väčšom páde sa môže zlikvidovať celý pozícia.  Pri spomínanej konzervatívnej páke 1:5 stačí, aby Bitcoin klesol o 20% a na účte vám ostane nula. A presne o toľko dnes klesol Bitcoin.

Pri likvidovaní LONG pozície sa predávajú Bitcoiny, čo cenu tlačí ešte nižšie. Pri väčšom prepade tak vznikne kaskádový efekt, ktorý môže cenu potlačiť poriadne hlboko. Výhodou takých udalostí však je, že trh sa vyčistí od prepákovaných pozícií a môže sa pokračovať v raste.

Ako hlboko až môžeme padnúť, Je očividné, že Bitcoin bude v tejto korekcii ešte nejakú chvíľu pokračovať. Tu nájdete dve možné hladiny, od ktorých by sa až mohol odraziť:

(článok pokračuje pod odkazom)

Bitcoin už padol o takmer 10 000 $ – Je to šanca nakupovať?

Vo všeobecnosti neodporúča obchodovať kryptomeny na páku. Aj bez toho väčšinou robia pekné čísla. Požičiavať si, aby mal človek ešte väčšie zisky, je čistá chamtivosť a potom to končí zle.

Toto je iba jedna z mnohých veľkých korekcií, ktoré prídu v roku 2021

A čo robiť, keď trh s kryptomenami takto prudko padá? V prvom rade si treba uvedomiť, že to nie je nič neobvyklé. Práve naopak. Podobné korekcie sú relatívne časté a každý rok ich tu máme niekoľko. Väčšinou ide o skvelú príležitosť dokúpiť za nižšiu cenu. Aktuálne sa trh s kryptomenami nachádza v parabolickom stúpajúcom trende, čo znamená, že tempo rastu sa postupne zrýchľuje.

Aj počas najväčšieho rastu (napr. v roku 2017) si však trh prešiel niekoľkými väčšími očistami, podobnými tej, ktorú sledujeme od nedele. Mali by sme počítať s niekoľkými veľkými korekciami o 30-40% počas roku 2021. Toto je prvá a prídu ďalšie.

Chcete rýchlo a bezpečne nakúpiť v čase kroekcie a nenechať sa okradnúť na poplatkoch? Odporúčame otvoriť si účet na burze Binance, ktorý ponúka široký výber kryptomien a najlepšie služby na trhu. Ak si vytvoríte účet cez >>>tento odkaz<<<, získate navyše zľavu 5% na poplatky pri obchodovaní.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance