Tajomstvo odhalené: Vieme, do akej firmy investoval Warren Buffett miliardy

  • Warren Buffett je známy miliardár a filantrop.
  • Svoju ostatnú investíciu doposiaľ zahaľoval rúškom tajomstva.
  • Dnes je známe, kam išlo takmer 7 miliárd dolárov.
Biznis a podnikanie Warren Buffett
Warren Buffett. Zdroj: shutterstock.com/photosince
BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorej šéfom je legendárny miliardár Warren Buffett, odhalila svoju značnú investíciu do poisťovne Chubb. Tento krok ukončil obdobie špekulácií, ktoré sa tiahlo už od minulého roka, keď Buffett začal svoj podiel v tejto firme utajovať. Informáciu priniesol portál CNN.

Miliardová investícia

Berkshire Hathaway priznala nákup takmer 26 miliónov akcií Chubbu v nedávnom hlásení Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) o svojich investíciách za prvý štvrťrok. Hodnota týchto akcií sa odhaduje na približne 6,7 miliardy dolárov.

Táto investícia je pozoruhodná nielen svojou veľkosťou, ale aj tajomstvom, ktoré ju obklopovalo. Buffettova firma požiadala SEC o „dôverné zaobchádzanie” pri predchádzajúcich podaniach, čím sa snažila skryť svoj podiel pred verejnosťou.

Warren Buffett „nalial” do poisťovne veľký balík

Chubb, ktorá pôsobí v 54 krajinách, sa dostala do centra pozornosti v marci, keď poisťovala takmer 92-miliónovú kauciu Donalda Trumpa v súvislosti s jeho odvolaním voči rozsudku v prípade urážky na cti proti E. Jean Carrollovej.

Buffett, známy svojou investičnou zručnosťou, si vybudoval početnú skupinu nasledovníkov, ktorí kopírujú jeho investičné kroky. V dôsledku zverejnenia informácie o podiele v Chubb vzrástla hodnota akcií tejto poisťovne po stredajšom zatvorení burzy o viac ako 8%.

Warren Buffett nie je pritom v investovaní do poisťovní nováčikom. Už dlhé roky vlastní poisťovne ako Geico, National Indemnity a General Re, ktoré sú súčasťou Berkshire Hathaway. Investícia do poisťovne Chubb teda len potvrdzuje Buffettovu dôveru v poisťovníctvo samo osebe.

Poisťovňa Chubb má veľké podiely

Okrem toho, Berkshire Hathaway v posledných mesiacoch zdvojnásobila svoje investície do finančných spoločností ako Ally Financial, American Express a Bank of America, zatiaľ čo podiely v spotrebiteľských produktoch znižovala.

Vo februári spoločnosť oznámila predaj 10 miliónov akcií spoločnosti Apple, hoci Apple zostáva ich najväčšou investíciou. V štvrtom štvrťroku 2023 Berkshire predala tiež 80 miliónov akcií tlačiarne HP, čím zredukovala svoje podiely o 78 %.

Warren Buffett – Veštec z Omahy

Warren Buffett, známy aj ako „veštec z Omahy”, patrí medzi najuznávanejších a najúspešnejších investorov na svete. Narodil sa 30. augusta 1930 v Omahe v Nebraske. Určitý záujem o obchod a financie prejavoval už od mladého veku, keďže jeho otec bol burzový maklér.

Vyštudoval ekonómiu a neskôr absolvoval postgraduálne štúdium na Columbia Business School, kde študoval pod vedením Benjamina Grahama, považovaného za otca hodnotového investovania. Práve Grahamova filozofia mala veľký vplyv na Buffettov investičný štýl.

Warren Buffett sa preslávil predovšetkým svojou metódou dlhodobého investovania do spoločností s pevným obchodným modelom a silným konkurenčným postavením. On sám to opisuje ako „hľadanie spoločností s priekopou”. Medzi jeho najslávnejšie investície patria podiely v spoločnostiach Coca-Cola, American Express či IBM.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Známy je tiež svojím skromným životným štýlom a filantropiou. Napriek tomu, že je jedným z najbohatších ľudí na svete, žije v relatívne skromnom dome v Omahe, ktorý si kúpil ešte v roku 1958. V roku 2006 oznámil, že 85% svojho majetku odkáže na charitu, pričom najväčšiu časť sľúbil nadácii Billa a Melindy Gatesovcov.

Obchodník Warren Buffett je obdivovaný aj pre svoje ostré poznatky o ekonomike a financiách, ktoré často zdieľa cez svoje ročné správy a listy akcionárom Berkshire Hathaway. Jeho schopnosť vysvetľovať komplexné finančné a ekonomické koncepcie jednoducho a zrozumiteľne mu získala obrovskú popularitu a rešpekt nielen medzi profesionálnymi investormi, ale aj v rámci širšej verejnosti.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: CNNTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.