O sektore NFT sa zvykne hovoriť aj ako oblasti, kde možno natrafiť na množstvo podvodov. V prvom rade je však potrebné rozlíšiť, že nie všetky NFT projekty musia byť automaticky podvodom. Nič to však nemení na fakte, že toto prostredie je dobrou pôdou pre vytváranie podvodných projektov. Tieto podvody sa dokonca riadia zaužívanými vzormi. Ako ich identifikovať?
Sú NFT podvod?
Podvody nie sú súčasťou iba NFT sektoru, ale týkajú sa finančného sektora ako takého. NFT je však na rozdiel od iných segmentov dosť mladou oblasťou, kde možno investovať. To, samozrejme, láka mnohých investorov s vidinou rýchleho zisku.
Práve fakt, že NFT je pomerne nový sektor, otvára priestor na využívanie nevedomosti investorov, ktorí často vkladajú peniaze do projektov bez toho, aby si zistili, ako projekt funguje. Častokrát však nepomôže ani štúdium projektu.
Základným princípom vznikajúceho podvodu môže byť aj lákanie nových investorov prostredníctvom existujúcich. Vďaka novým investorom starí profitujú. Navyše, čoraz častejšie môžeme na trhu identifikovať špekulatívne bubliny takýchto projektov, ktoré reálne nemajú prínos, no cena tokenov rastie. Tento trend však spravidla netrvá dlhšie ako 1 – 2 mesiace.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: NFT Johnnyho Deppa prudko rastie po tom, čo herec vyhral súd
Ako identifikovať NFT podvod
Ako teda identifikovať podvod s NFT? Každé investičné rozhodnutie má byť v prvom rade spojené s prieskumom trhu. Nejde teda len o skúmanie projektu, ale aj o prieskum NFT trhu ako celku. Konkrétny projekt by ste mali legitimizovať aj podľa plánu a tvorcov, teda či ide o legitímnych tvorcov alebo aspoň čiastočne legitímnych.
Dôležité je preskúmať históriu a záznamy v peňaženke každého projektu, ktorý upúta vašu pozornosť. Vtedy sa hodí predovšetkým transparentnosť blockchainu. S EtherScan si môžete prezrieť všetky transakcie peňaženky v sieti Ethereum. Vyhnite sa hlavne klikaniu na nefunkčné odkazy zo sociálnych médií alebo správam od nerozpoznateľných používateľov Discordu.
Ak sa projekt zdá byť príliš dobrý na to, aby to bola pravda, častokrát to tak aj je. Najdôležitejšie však je, že nikdy nikomu nedávajte súkromný kľúč k vašej peňaženke. Nováčikovia možno nevedia, aké je to dôležité, ale s týmito informáciami môže do peňaženky vstúpiť v podstate ktokoľvek.
Niektoré projekty sú vo svojej podstate riskantnejšie ako iné. Vždy je dobrý nápad pozrieť si projekt na sociálnych sieťach, ako sú Twitter a Discord. Na to, aby bol projekt dlhodobý a úspešný, je potrebná aj silná komunita. To vám tiež umožní vidieť, čo o projekte hovoria aj iní ľudia.
Mohlo by ťa zaujímať: Devätnásťročný umelec zarobil predajom svojich NFT takmer 50 miliónov dolárov