Dokáže byť Bitcoin anonymný?
Dokáže byť Bitcoin anonymný? Zdroj: Shutterstock.com/Larina Marina

Častokrát je Bitcoin označovaný za anonymnú kryptomenu. Je to však pravda? V tomto článku sa pozrieme na sledovanie bitcoinových transakcií a či vôbec môžete mať anonymnú bitcoinovú peňaženku.

V prvom rade, transakcie Bitcoinu vie sledovať každý. Bitcoinový blockchain je verejná účtovná kniha všetkých transakcií. To isté platí napríklad aj pre Solanu a Ethereum. Viete tu nájsť konkrétnu adresu, všetky pohyby na tejto adrese, veľkosti transakcií a čas. Navyše, pravidlá KYC častokrát umožňujú prepojenie tejto adresy s identitou človeka. Väčšinou to platí pri tretích stranách, akými sú centralizované burzy.

BTCscan
BTCscan. Zdroj: BTCscan.org

Čo však s peňaženkami, ktorých identita nie je známa? Vystopovať transakciu je jednoduché, no zistiť identitu už ťažšie. Ak však niekto zamení takéto kryptomeny za fiatové peniaze, je omnoho jednoduchšie vystopovať danú osobu.

Stopovanie vlastníka kryptomien komplikuje aj používanie viacerých peňaženiek a bitcoinových mixérov. Tie zaisťujú, že je ťažšie vystopovať Bitcoin. Transakcie BTC sa zmiešajú od rôznych ľudí v skupine a následne odošlú na určené adresy. Skombinovanie týchto spôsobov tak môže dopomôcť k anonymite, no netreba zabúdať na to, že anonymný nikdy nebudete na 100 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Nedajte sa oklamať, Bitcoin je menej bezpečný, ako sa všeobecne tvrdí. Prečo?

Dokáže byť Bitcoin anonymný?

Existujú však anonymné peňaženky? Áno, je to možné. Napríklad peňaženku Electrum je možné integrovať aj s hardvérovou peňaženkou. Predtým, ako zvolíte anonymnú peňaženku, je potrebné zvážiť, ako na túto peňaženku dostanete Bitcoin. Ak ho totižto pošlete z burzy, anonymita je preč.

Anonymita teda môže súvisieť aj s kľúčmi peňaženky, ktoré sú buď verejné, alebo súkromné. Verejný kľúč je niečo ako váš e-mail. Každý vám teda môže zasielať transakcie, no prostriedky ovládate iba vy. Súkromný kľúč je akoby heslo k vášmu e-mailu. Pre peňaženku to znamená, že toto heslo má byť offline a s nikým ho nemáte zdieľať.

Ako vidíte, bitcoinové transakcie nie sú nikdy na 100 % anonymné, no existujú spôsoby, ako sa k tejto anonymite priblížiť. Musíte však tomu venovať mnoho energie a času, pričom výsledok nemusí byť vždy taký, aký ste si predstavovali.

Mohlo by ťa zaujímať: Je čas kryptomeny predávať alebo nakupovať?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance