Ako ušetriť peniaze
Ako ušetriť peniaze. Zdroj: shutterstock.com/Svittlana

V čase vysokej inflácie nie je jednoduché mať vyrovnaný rozpočet. Preto sme vybrali niekoľko tipov, ako úspešne každý mesiac ušetriť peniaze a prípadne sa aj zabezpečiť na horšie časy.

Spísať si a sledovať náklady

Niekedy ani netušíme, ako rýchlo sa nám minie naša mesačná výplata. Preto by sme mali sledovať, do čoho ide najviac našich peňazí a obmedziť výdavky. Môžeme tak urobiť na základe bankového výpisu alebo si viesť denník. Pokiaľ míňame napríklad veľa na jedlo v reštaurácii, je na zvážení, či si napríklad nezačať variť doma. Alebo namiesto cesty do obchodu autom neisť radšej 20 minút pešo, čo zároveň aj prospeje nášmu zdraviu.

Ušetriť na nepotrebných veciach

Takmer každý z nás počas mesiaca minie svoje peniaze na niekoľko nepotrebných vecí, ktoré nemajú hodnotu toho, koľko za ne zaplatíme. Môže to byť napríklad služba YouTube premium alebo Netflix, kde chodíme napríklad iba na 2 hodiny mesačne. Rovnako možno máme predplatené ďalšie aplikácie, ktoré sme už mesiace takmer vôbec nevyužili. Je ich preto zbytočné za takýchto okolností platiť. 

Podobne je to aj v prípade napríklad cigariet a alkoholu. Cieľ ušetriť tým, že budeme kupovať menej cigariet zároveň môže byť prvým krokom, ako prestať byť na nich závislým.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Vytvorte si plán B

Vytvoriť si plán B nám síce nijako neušetrí peniaze, ale môže nám pomôcť zvýšiť náš mesačný príjem. Plán B si môžeme predstaviť ako cestu, ako sa pohnúť ďalej a zlepšiť si život tým, že vyskúšame niečo nové a vystúpime z našej komfortnej zóny. Napríklad si skúsime nájsť novú prácu alebo prácu na čiastočný úväzok. Získame tak aj nové kontakty na ľudí, vďaka ktorým nikdy nevieme, či do budúcnosti si nenájdeme ešte lepšiu prácu.

Ako jeden zo spôsobov plánu B je porozmýšľať nad tým, v čom som dobrý a vyskúšať si založiť popri práci nový biznis či firmu. Viac o tom, ako si vytvoriť plán B, sa dočítaš v našom ďalšom článku: Prečo by sme každý mali mať tzv. plán B a ako si ho vytvoriť?

Používajte cashback

Používať rôzne cashback portály alebo klubové karty je ďalšia možnosť, ako ušetriť každý mesiac úplne bez námahy od 1 – 5 % zo všetkých nákupov. Takmer každý obchod ponúka tento spôsob. Alternatívnou možnosťou je využiť zľavy, napríklad v obchode, a kúpiť viac vecí naraz alebo si predplatiť rôzne členstvá na dlhšie obdobie, na ktoré väčšina portálov dáva zľavu.

Nerobte veľké nákupy

Častý problém, ktorý si niekedy neuvedomujeme, je, že na nákupoch minieme až zbytočne veľa, pretože sa nakúpi veľa zbytočných vecí, ktoré neskôr nezjeme a vyhadzujeme. Je síce fajn využiť zľavy a kúpiť viac, ale nemalo by sa to preháňať ani opačným smerom a kupovať až príliš veľa výrobok, ktoré sa nevyužijú.

Na čím dlhšie obdobie plánujeme robiť nákup, napríklad mesačný alebo týždenníky, o to horšie vieme odhadnúť, koľko reálne toho potrebujeme a zjeme. Preto je optimálne robiť nákup dvakrát za týždeň a minúť iba to, čo skutočne plánujeme uvariť a zjesť.

Pokiaľ ti niektorý z týchto tipov pomohol alebo očakávaš, že minimálne pomôže, tak odložené peniaze si môžeš odložiť na horšie časy alebo ich investovať. Prípadne ako už raz bolo spomenuté v článku, môžeš ich použiť na tvorbu nového biznisu.

Pokiaľ nevieš ako začať investovať, alebo si budovať biznis, môžu ti pomôcť tieto články:

Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem“ na burze

5 tipov ako úspešne prežiť finančnú krízu

Prečo by sme každý mali mať tzv. plán B a ako si ho vytvoriť?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance