Kryptomeny čaká ťažký týždeň
Kryptomeny čaká ťažký týždeň. Zdroj: shutterstock.com/tungtaechit/Artit Wongpradu

Kryptomeny majú za sebou ďalší úspešný týždeň. Trhová kapitalizácia od minulého pondelka vzrástla o 100 miliárd, čo je približne 10 %. Dosiahla nové tohtoročné maximum. V rastúcom trende sme tak od pádu FTX už 3 mesiace. Dobré správy prichádzajú aj v prípade motoristov, ceny pohonných hmôt klesajú. V tomto článku vám prinášame výber top tém, ktoré budú hýbať finančným a ekonomických svetom tento týždeň.

Miera inflácie na Slovensku

Vo štvrtok nás čaká vyhlásenie miery inflácie na Slovensku za január. December bol po dlhom období prvý mesiac, kedy miera inflácie, síce iba mierne, ale poklesla. Tento trend sa očakáva aj za január a z 15 % by mohla spadnúť na 14,9 %. O výsledkoch vás budeme informovať.

Čo si myslím o bitcoine?

Je pravda, že v mojich posledných analýzach som bol v prípade bitcoinu skeptický. Napriek tomu pokračoval ďalej v raste na nové lokálne maximum. Stále ale treba byť opatrný. Makroekonomická situácia je naďalej nepriaznivá a súčasný rast vnímam ako korekčný bullish pohyb udalostí z minulého roka.

Oveľa väčšiu pravdepodobnosť dávam, scenáru, že bitcoin pôjde skôr otestovať späť 20 000 dolárovú hranicu, ako by vyrástol nad 30 000 dolárov. Bez korekcie je už 3 mesiace a ako vieme, v minulosti vedel mesačný rast zmazať za 2 dni.

Práve tohto sa bojím a upozorňujem na riziko veľkého pádu. Bitcoinu verím, že o niekoľko rokov pôjde na nové historické maximum. Ale priestor na to, aby rástol ako v roku 2020, v súčasnosti nemá. Dokonca ani vtedy počas mesiaca neurobil takýto masívny zisk, ako sme informovali v minulom článku. Nepodceňujte preto svoje emócie, ak máte nakúpené kryptomeny. Podobné pohyby som pred niekoľkými rokmi obchodoval cez páku, lebo som očakával „nekonečný rast“ a fomo po prvom páde a strate prostriedkov hneď upadlo.

Ceny energií a ropy sa prejavia v našich peňaženkách

Za znížením inflácie je hlavne pokles cien energií na burze. Plyn aj elektrina, ako sme informovali v našom poslednom článku, na burze poklesli. Vďaka tomu sa uľaví aj firmám, ktoré zaplatia menej.

Pokles zaznamenala aj cena ropy, ktorá je už niekoľko mesiacov v klesajúcom trende. Aj tento fakt má pozitívny dopad na naše peňaženky. Za benzín a naftu platíme výrazne menej. Dokonca sa cena oboch pohonných hmôt môže dostať pod 1,5 eura za liter.

Prečítaj si aj: Motoristi, prichádza dobrá správa. Ceny pohonných hmôt padajú nadol