Spoluzakladateľ siete Ethereum označuje Solanu za „neudržateľnú” Prečo?

Novinky Ethereum a Solana
Ethereum a Solana. Zdroj: Shutterstock, Rcc_Btn
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Spoluzakladateľ siete Ethereum prišiel s veľmi zaujímavým vyhlásením o hlavnom konkurentovi ETH. Konkrétne sa vyjadril na adresu blockchainu Solana, ktorý nazval „neudržateľným”. Ako to myslel?

Spoluzakladateľ siete Ethereum útočí na Solanu

Joseph Lubin je jeden so spoluzakladateľov druhej najsilnejšej kryptomenovej siete ETH. Vo svojom najnovšom vyhlásení dosť ostro spochybnil životaschopnosť konkurenčných projektov, ktoré neustále dostávajú rôzne kapitálové injekcie.

Jedným z hlavných konkurentov Etherea je blockchain Solana. A práve ten sa dostal pod kritiku Lubina. Ten pre Financial Times uviedol, že Solana vypláca používateľom, ktorí potvrdzujú transakcie v sieti, neprimerané odmeny v pomere k príjmom z transakcií. Obáva sa, že tento model je z dlhodobého hľadiska neudržateľný.

„To, čo robia, je prirodzené. Všetky projekty v našom ekosystéme to v podstate predstierajú až do momentu, kým zaniknú.”

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Lubin nie je jediným kritikom Solany, ktorý tvrdí, že v snahe o vyššiu efektivitu ohrozujú bezpečnosť siete. A tá má byť hlavným tromfom Solany v boji s ETH. Sú totiž schopní obetovať určitý stupeň decentralizácie, ktorá je kritickým pilierom blockchainov. To však zároveň zvyšuje náchylnosť siete na výpadky.

Solana sa bráni

Sieť sa voči Lubinovým vyhláseniam logicky bráni. V ich podaní celkový pohľad na príjmy nepredpovedá dlhodobú výkonnosť ekonomického modelu.

Lubinove pripomienky prichádzajú v čase zvýšených kapitálových investícií do efektívnejších alternatív Etherea. Ide teda najmä o Solanu, Avalanche a Near Protocol. Avšak Ethereum je stále viac-menej neohrozeným kráľom sektoru DeFi, keďže väčšina tohto odvetvia stále ide na ETH.