Sme svedkami počiatku hyperinflácie – peniaze nemajú žiadnu hodnotu

Ekonomika Hyperinflácia je už tu
Hyperinflácia je už tu. Zdroj: shutterstock.com/MR.SUWAT RITTIRON/InFocus.ee
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V dnešnom článku sa pozrieme na dosť kontroverznú predpoveď investora Balajiho Srinivasana, ktorý očakáva, že bitcoin dosiahne 1 milión do 3 mesiacov. Podľa správy News Bitcoin má digitálna mena slúžiť ako zaistenie voči hyperinflácii a bankovému systému.

Hyperinflácia je už tu

Vo svojom príspevku Balaji uviedol, že už teraz sme svedkami hyperinflácie. Vyjadrenie, že bitcoin má byť zaistenie, by sme mali brať v rezervou, keďže nezvládol boj s infláciou v roku 2022 a klesol najviac spomedzi svetových aktív. Napriek tomu je zaujímavé, že dolár stráca 3-krát rýchlejšie hodnotu ako bitcoin.

Mnohí ekonómia sa zhodujú v myšlienke, že FED má nekonečné množstvo hotovosti a v posledných rokoch došlo k obrovskému emitovaniu. Podľa stratéga JPMorgan môže dokonca FED do obehu vypustiť ďalšie 2 bilióny dolárov, o čom sme vás informovali v článku JPMorgan: Americká centrálna banka je pripravená tlačiť nové peniaze.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Fiat meny fungujú vďaka dôvere

Ak držíte peniaze na bežnom účte, banka vám ich dokáže vyplatiť iba za predpokladu, že v ten istý čas nebude chcieť vybrať peniaze každý ďalší klient. Ak by sa rozhodli vybrať peniaze všetci naraz, zistili by sme, že banky nemajú dostatok rezerv. Tie sa ale spoliehajú na to, že k podobnej udalosti nikdy nedôjde. Ak ale na trhu nastane panika, je pravdepodobné, že ľudia začnú masovo vyberať hotovosť.

Systém, v ktorom žijeme dnes, vytvoril platobný styk za menu, ktorá nemá žiadnu hodnotu. Jedinou hodnotou je dôvera ľudí, ktorí sa spoliehajú, že si za rovnaký objem peňazí zajtra môžu kúpiť to isté množstvo tovarov a služieb. Nie sú ale ničím kryté. Pomerne nízka volatilita fiat mien zabezpečuje, že táto dôvera ako tak funguje. Navyše ide o zákonné platidlá, takže ľudia nemajú veľmi na výber.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

V súčasnosti je stále možnosťou v prípade potreby vybrať hotovosť. Banky ale môžu obmedziť výbery, ako sa to udialo niekoľko rokov dozadu v Grécku. V prípade, že bude plne zavedené CBDC, táto možnosť úplne odpadne a ľudia budú odovzdaní systému. A to aj napriek tomu, že by si každý mal so svojimi peniazmi robiť čo chce.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako súčasná kríza ovplyvní budúcnosť našich peňazí

Solaxy PC bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.