FIRE-dochodok-predcasny-investicia

Predčasný dôchodok je obvykle vnímaný ako niečo, čo sa robí najskôr po päťdesiatke a skôr tesne pred dosiahnutím 60 rokov. Hnutie FIRE (Financial Independence, Retire Early) však ukazuje cestu, ako ísť do predčasného dôchodku podstatne skôr a na úkor práce jednoducho žiť.

Práca ako životný cieľ

V spoločnosti existuje istá forma konsenzu, ktorá je dnes čím ďalej, tým viac napádaná. Človek sa má narodiť, študovať, založiť rodinu, pracovať a nakoniec v neskorom veku ísť do dôchodku. Najlepšie roky života majú padnúť na oltár nikdy nekončiacej pracovne doby.

Hnutie FIRE však ponúka inú, alternatívu cestu, ktorá ale nie je pre každého. Je to cesta, ktorá zahŕňa pomerne vysokú mieru disciplíny, plánovania a schopnosti odriekania. Odmenou za ňu je finančná nezávislosť, ktorá umožní človeku slobodný život bez existenciálnej potreby každodennej práce.

Čo je to FIRE?

FIRE je v podstate spôsob extrémneho šetrenia. Behom úvodných rokov práce (obvykle sa uvádza 5-20 rokov) musí človek žiť nielen úsporne, ale tiež ušetriť približne 70 % svojho príjmu. Ten následne odkladá a investuje podľa pravidiel rozumného rozdelenia portfólia, ktoré mu bude ideálne prinášať aj pasívny príjem.

Informácie zo sveta: Títo muži okradli doslova celý svet – Chcete vedieť ako?

Je to tŕnistá cesta, pretože ušetriť toľko peňazí nie je rozhodne jednoduché. Cieľom je získať 30-násobok svojich ročných nákladov na živobytie. To je chvíľa, kedy môže jedinec seknúť s prácou a začať žiť život tak, ako je mu príjemné. A práve to je podstatou hnutia FIRE. Byť schopný vystúpiť z nekonečného kruhu pracovného vyťaženia a na jeho úkor sa venovať vlastnému životu.

FIRE ale nie je pre každého. Vyžaduje totiž extrémne množstvo učenia sa, plánovania, počítania a investovania. Vaše portfólio totiž bude tvoriť váš finančný svet a do budúcnosti je tak nutné vedieť perfektne nakladať s financiami a zároveň predísť rizikám spojeným s investovaním.

Riziká sú veľké

Riziká hnutia FIRE sú nebezpečné. Investovanie totiž nie je úplná prechádza ružovým sadom. Ak napríklad príde krach na burze a investor má väčšinu svojho portfólia v akciách, tak sa jeho sen o nezávislom živote môže rýchlo rozplynúť. A práve preto je nutná diverzifikácia a chytrosť.

Na druhej strane, to najhoršie, čo sa členom hnutia môže stať, je návrat späť do bežného životného kolobehu práce. Ľudia, ktorí majú skúsenosti s FIRE, však tvrdia, že nejde o dlhé prázdniny, a disciplína, ktorá ich dostala k finančnej nezávislosti, je nutná aj pre opustenie práce.

Je totiž jednoduché skĺznuť k absencii cieľov. Práce je hlboko zakorenená nielen v spoločnosti ale aj mysli väčšiny ľudí a pri jej absencii je zrazu ťažké zvoliť si tú správnu cestu. Ak by ste sa rozhodli ísť podobnou cestou ako vyznávači hnutia FIRE, tak si musíte byť vedomí toho, že to nebude prechádzka ružovým sadom. Odmenou je však život, ktorý môžete žiť kompletne podľa svojho rozhodnutia a to rozhodne nie je málo.

Čo čítať ďalej:

[PREHĽAD TRHU] Nejde to hore, takže letíme dole? Altcoiny čakajú na impulz

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance