[Seriál] Po stopách kritikov kryptomien – Charlie Munger – časť 4.

Anycoin pc bannerKvakomat mobil

Nepochybne najstarší človek, ktorého vám v tomto seriáli predstavíme (a to ste si určite mysleli, že po Warrenovi Buffettovi už nikto starší nepríde). Práve Warren Buffett a Charlie Munger majú k sebe naozaj veľmi blízko. Aj o tom si určite povieme v dnešnej časti seriálu s názvom „Po stopách kritikov kryptomien.”

Kto vlastne je Charlie Munger?

Narodený 1. januára 1924, dnes už 95 ročný Charlie Munger patrí k najbohatším investorom na svete (s hodnotou majetku vo výške zhruba 1,6 miliardy dolárov). Ako sa však dostal k takému bohatstvu? To si hneď povieme.

Ešte predtým, ako si povieme o jeho štúdiách, treba sa pozrieť na úplný začiatok jeho kariéry. Tú naštartoval ešte ako mladík, keď začal pracovať pre spoločnosť Buffett & Son (otca Warrena Buffetta). Aj tam malo údajne začať priateľstvo s Warrenom Buffettom.

Študovať začal na University of Michigan, avšak tam sa dlho neohrial a čoskoro svoje štúdium ukončil. Pridal sa do armády, aby tam získal hodnosť poručíka. Neskôr sa rozhodol pokračovať v štúdiu na Caltech (California Institute of Technology) v Pasadene v Kalifornii. To sa neskôr stalo jeho bydliskom. Následne pokračoval svoje štúdium na Harvarde, kde vo svojom odbore (Právo) skutočne exceloval.

Kariéra a spolupráca s Warrenom Buffettom

Ako sme už spomenuli, vzťahy s rodinou Warrena Buffetta nadviazal už pomerne skoro, avšak ešte predtým, ako začali spolupracovať, zaznamenal Charlie Munger svoje úspechy. Napríklad, v roku 1962 založil spoločnosť Munger, Tolles & Olson, ktorá sa zaoberala nehnuteľnosťami. Neskôr presedlal priamo na riadenie investícií a investičných portfólií.

Aj to mu dopomohlo k tomu, aby sa neskôr pripojil k spoločnosti Berkshire Hathaway. Tam sa mal údajne stať „pravou rukou” Warrena Buffetta. Ten sa však niekoľkokrát vyjadril, že Charlie Munger je jedinečným investorom, ktorý nie je nikoho pomocníkom (sidekick), ako ho často mnohí nazývajú. V spoločnosti Berkshire Hathaway je Charlie Munger viceprezidentom a teda druhou najpodstatnejšou osobou práve po Buffettovi.

Prečo však Charlie Munger neznáša kryptomeny?

A pri tomto investorovi nemáme povedať problém, že kryptomeny naozaj neznáša. Naváža sa do nich a osočuje ich naozaj kedy môže (ideálne spolu s jeho kumpánom). Niekoľkokrát poriadne urazil nielen Bitcoin a kryptomeny, ale aj  kryptomenových fanúšikov, investorov a traderov. Tých nemal problém prirovnať k Judášovi Iškariotskému, keďže zradili klasické akcie a začali obchodovať kryptomeny. Sám povedal, že ľudia, čo takto robia, sa mu zhnusili a nevidí v ich rozhodnutí akúkoľvek logiku.

Bitcoin bol touto osobou označený za nezmyselné, nemorálne a úplne bezcenné zlato. Sám povedal, že by do neho nikdy neinvestoval (rovnako ako Buffett) a ľudí, ktorí tak robia, odsudzuje. Rovnako nazval obchodovanie s kryptomenami čistou demenciou (povedal 95 ročný človek!).

Záver

Charlie Munger je pravdepodobne jeden z najtvrdších a najostrejších kritikov kryptomien (smelo by sme ho mohli prirovnať k Nourielovi Roubinimu). Aj keď sa nevyjadruje na verejnosti extrémne často, vždy keď má možnosť, tak kryptomenám poriadne naloží. Charliem Mungerom však určite nekončíme. Vo svete je totižto známych hneď niekoľko ďalších kritikov, ktorých si musíme predstaviť.

Čo čítať ďalej?

Ideálne využitie blockchainu v praxi – VeChain ukazuje aplikáciu na sledovanie produktov

Zdroje:
forbes.com
cnbc.com
fs.blog
wikipedia.org

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.