Čím tento halving prekvapil a čím nie?

  • Halving Bitcoinu v súčasnosti je iný, ako boli predchádzajúce.
  • Spôsobilo to množstvo okolností.
  • Konkrétnym sa venujeme v texte.
Novinky Halving Bitcoinu je špecifický
Halving Bitcoinu je špecifický. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin halving je udalosť, ktorá každé štyri roky výrazne zníži množstvo nového Bitcoinu, ktorý je odmenou pre ťažiarov. Takýmto spôsobom vstupuje do obehu, čím potenciálne ovplyvňuje celkovú hodnotu a trhovú cenu. Ide o základný zákon ekonómie, zákon ponuky a dopytu. Tento rok sa však zdá, že halving je v mnohých ohľadoch odlišný od predchádzajúcich. V nasledujúcom texte sa venujeme tomu, čím, a čo má oproti tomu spoločné s predchádzajúcimi poleniami odmeny.

Čím je halving odlišný

Inštitucionálna podpora a ETF je prvým a hlavným rozdielom. Odlišnosť spočíva v tom, že aktuálne zaznamenávame zvýšenú inštitucionálnu podporu Bitcoinu. Napríklad, schválenie niekoľkých spotových bitcoinových burzových fondov (ETF) v USA pritiahlo veľké množstvo kapitálu do tejto oblasti, čo viedlo k rekordným cenám už pred halvingom. Inštitúcie ako BlackRock a Fidelity teraz hrajú významnú úlohu na trhu s Bitcoinmi, čo zvyšuje jeho legitimitu a stabilizuje jeho cenu pred samotným halvingom.

Makroekonomické faktory sú druhým podstatným rozdielom. Súčasná makroekonomická situácia je totiž značne odlišná. Zvýšené úrokové sadzby a inflačné tlaky môžu ovplyvniť investičné rozhodnutia, pričom vyššie úrokové sadzby môžu urobiť rizikové investície, ako sú kryptomeny, menej atraktívnymi. Tieto faktory môžu tlmiť očakávaný pozitívny dopad halvingu na cenu Bitcoinu.

Technologický pokrok a nové protokoly hrajú v prospech jeho rastu. Nové protokoly ako Ordinals a očakávané spustenie protokolu Runes, ktoré umožňujú obchodovať s tokenmi priamo na blockchaine Bitcoinu, menia dynamiku použitia siete. Tieto inovácie môžu zvýšiť dopyt po transakčných kapacitách a potenciálne zvýšiť transakčné poplatky, čo by mohlo pomôcť kompenzovať nižšie príjmy z ťažby po halvingu.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.