[Seriál] Plánujeme nákup kryptomien na hodlovanie (5. diel) – Cieľ investície

Pre začiatočníkov Nákup kryptomien na hodlovanie.
Nákup kryptomien na hodlovanie. Zdroj: shutterstock.com/moxumbic
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V tomto seriálu si vytvárame dlhodobý investičný plán, ktorý nám poslúži pri nákupe kryptomien na dlhodobé držanie (alebo ak chcete hodlovanie). Pre tento typ investovania je potrebná trpezlivosť a disciplína. Vytvoríte si plán a budete sa ho držať. Jednotlivé body dlhodobého plánu z minulých častí sú zoznámenie s rizikami, kapitál, portfólio a čas. Dnes sa zameriame na cieľ investície.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Meniť plán je prípustné len po veľmi dobrom uvážení, s citom a ohľadom na nové okolnosti i psychologické hľadisko. Nikdy nekonajte v rozpore s plánom bez patričného uváženia, zbrklo a pod vplyvom emócií.

Cieľový stav

Každý investičný plán by mal mať aspoň približne stanovený cieľový stav. Je totiž dôležité mať víziu, teda určitý dlhodobý cieľ, ktorý by vám mala vaša investícia naplniť. Ten môže byť vyjadrený v jednotkách nejakej fiat meny, v percentách a dokonca aj akokoľvek inak, aby vám to dávalo zmysel. My sa zameriame na dve skupiny, ktoré sa dajú považovať za základné.

Cieľový stav – čiastka

Je samozrejme len na vás, aké veľké zhodnotenie si stanovíte za cieľ a či si starostlivo vypracujete hneď tri varianty cieľového stavu (optimistický, pesimistický a realistický), alebo si dlhodobý cieľ vytýčite jedinou presnou čiastkou (resp. %), ktorú chcete o pár rokov vybrať. Do tejto kategórie patria ciele ako: vlastný byt/dom, jednorazový zisk len tak pre radosť (Lambo), tvorba budúceho kapitálu a pod.

Možno si chcete len stanoviť čas a nechať sa prekvapiť. I to je samozrejme možné, napriek tomu by asi bolo vhodnejšie si určitý cieľový stav aspoň približne naznačiť, čo vám okrem iného umožní na konci daného časového intervalu investíciu lepšie vyhodnotiť.

Pri investovaní do kryptomien už niekoľkokrát došlo k takému veľkému nárastu, že to prekonalo aj tie najviac optimistické odhady a dlhodobo market stále rastie a verím, že sa na tom ešte dlho nič nezmení. To ma osobne prikláňa skôr k tvorbe odvážnejšieho cieľa, na ktorého naplnenie si rád počkám.

Cieľový stav – Pasívny príjem

Druhým spôsobom, ako si môžete vytýčiť cieľ vašej dlhodobej investície do kryptomien, je vybudovanie si určitej výšky pravidelného pasívneho príjmu. Túto okúzľujúcu možnosť nám totiž niektoré kryptomeny ponúkajú, taktiež je možné budúci zisk využiť na reinvestície (masternode, proof-of-stake, dividendové akcie…). Tu sa nájdu ľudia, ktorí tiahnu k cieľom ako: budovanie aktív, zaistenie na dôchodok, tvorba rodinného bohatstva…

K tejto téme si vám dovoľujeme ponúknuť náš seriál Kryptomeny ktoré generujú pasívny príjem a určite sa pozrite aj na naše najnovšie video správy, ktoré nájdete vpravo hore na tejto stránke.

Samozrejme je treba dodať, že aby ste si vytvorili zaujímavý mesačný príjem, tak bude potrebné investovať pomerne vysokú čiastku, resp. neustále budovať svoje portfólio. Pokiaľ budete chcieť napr. využiť masternode kryptomeny ZenCash (ZEN), musíte vlastniť aspoň 42 coinov, čo vás, pri aktuálnom kurze mierne cez 37 USD, vyjde na cca 1560 USD (aktuálne k 1.5.2018).

Záver

Ako vidíte, plánovanie môže byť celkom zábavné a dá sa pri ňom príjemne zasnívať. Vždy však majte na pamäti všetky bezpečnostné zásady a neprepadajte prílišnému optimizmu. Ak ste si ešte neprečítali všetky predchádzajúce diely, tak to urobte kliknutím na odkazy v úvode tohto článku a nabudúce sa môžete tešiť na vyhodnotenie investície, po ktorom bude nasledovať posledný diel, kde si povieme niečo o evidencii a daniach.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.