Tvorca Litecoinu, Charlie Lee, pripustil možný odchod.
Tvorca Litecoinu, Charlie Lee, pripustil možný odchod. Zdroj: shutterstock.com/WindAwake

Charlie Lee, bývalý riaditeľ vývoja kryptoburzy Coinbase a ústredná postava digitálnej meny Litecoin (LTC) oznámil, že je ochotný odstúpiť z pozície lídra v prípade, že to bude nevyhnutné pre dosiahnutie globálnej decentralizácie.

Decentralizácia je kľúčová

Lee v rozhovore pre TenX uviedol, že napriek tomu, že Litecoin aj Bitcoin fungujú na podobných princípoch, zásadný rozdiel spočíva predovšetkým v decentralizácii. Fakt, že za BTC stojí anonymný tvorca označil Charlie ako kľúčový.

“Vzhľadom k tomu, že som ústrednou postavou Litecoinu, je táto kryptomena viac centralizovaná. Rovnako tak máme viac centralizovaný vývojový tím, ako aj naše nadácie.”

Na otázku Juliana Hospa, spoluzakladateľa mobilnej peňaženky TenX, či Lee reálne zvažuje odchod zo svojej vedúcej pozície, tvorca Litecoinu odpovedal:

“Aby bola mena skutočne celosvetovo decentralizovaná, nemôže mať reálneho lídra, ktorý sa snaží veci ovládať, či usmerňovať. Takže v prípade potreby väčšej decentralizácie som ochotný z mojej pozície odstúpiť.“

Mohlo by vás zaujímať: Charlie Lee navrhuje soft-fork pre Litecoin

Charlie a jeho vyhlásenia

Jeho vyhlásenie si však odporuje so stanoviskom, ktoré vydal v decembri minulého roku, kedy odpredal všetky svoje Litecoiny. Sľúbil, že sa nehodlá vzdať svojej role a chce sa plne venovať vývoju tejto kryptomeny. Pripomeňme si jeho stanovisko z konca roku 2017:

“Nebojte sa. Neopúšťam Litecoin. Chcem sa plne venovať vývoju a keď Litecoin uspeje, budem odmenený rôznymi inými formami a nie na základe vlastníctva kryptomeny.”

Začiatkom februára, Lee svoje dôvody predať všetky Litcoiny, ktoré drží odôvodnil aj pre Cointelegraph, kde uviedol, že sa tak rozhodol kvôli možnému konfliktu záujmov a nie preto, že by tejto mene nedôveroval. Svoj krok označil z dlhodobého hľadiska ako významný a správny, a usúdil, že to tejto digitálnej mene môže len pomôcť.

“Myslím, že z dlhodobého hľadiska to bolo správne rozhodnutie Aj keď teraz cena klesá a nepribližuje sa k svojmu all-time-high (ATH), som presvedčený, že som zvolil správnu cestu.“

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Litecoin, ktorý vznikol v roku 2011 zaznamenal svoje ATH v druhej polke decembra 2017, kedy cena atakovala hranicu 360 dolárov za 1 LTC. Odporcovia tejto meny podozrievali Leeho, že v čase predaja svojich mincí využil priaznivú cenu, aby zarobil čo najvyššiu sumu. Počas tohto roka znamenal Litecoin totiž to pád až k hranici 125 dolárov za 1 LTC.

Súčasné vyhlásenie Charlieho o možnom odstúpení z vedúcej pozície môže v komunite zarezonovať a spôsobiť pokles ceny. Z dlhodobého hľadiska to podľa všetkého bude ale len malý výkyv, nakoľko história, tím a úsilie stojace za touto kryptomenou jej drvivá väčšina konkurencie môže len v tichosti závidieť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.