Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/Morrowind

V tomto seriáli sa venujeme investičnému plánovaniu pri nákupe kryptomien k dlhodobému držaniu (ak chcete hodlovaniu) v časovom horizonte viac ako jeden rok. Pre tento typ investovania je potrebná trpezlivosť. Investíciu si naplánujte a tohto plánu sa následne držte. Jednotlivé body dlhodobého plánu si krátko predstavíme a hneď sa spoločne pustíme do prvého z nich. Dnes to bude kapitál.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Uvážene meniť plán je prípustné iba s citom a ohľadom na nové okolnosti či skúsenosti, alebo v prípade doplnenia portfólia o ďalšie kryptomeny. Nikdy však nekonajte v rozpore s pôvodným plánom bez patričného uváženia, zbrklo a pod vplyvom emócií…

S rastúcim kapitálom sa zvyšuje aj význam diverzifikácie, viď 1. diel. – Riziko.

Dlhodobý investičný plán

Ak ste oboznámení s rizikom a máte dostatok informácií k zodpovednému rozhodnutiu stať sa dlhodobým investorom do kryptomien, môžete pristúpiť k investičnému plánovaniu. Ako asi tušíte, je potrebné si pred samotným nákupom vytvoriť určitý investičný plán. Ten by mal obsahovať aspoň tieto základné body:

  1. čiastka investície – zdroj financovania,
  2. druh aktíva – tvorba portfólia,
  3. doba investície – čas vstupu,
  4. cieľový stav – plánované zhodnotenie,
  5. evidenciu pre vyhodnotenie a odvod dane,
  6. vyhodnotenie investície.

Čiastka investície (kapitál)

Základom je určiť si, koľko ste ochotní investovať. Presnú čiastku vám pochopiteľne nepovieme, pretože bude závisieť od finančných možností každého z vás, rovnako ako aj na tom, akú časť svojich peňazí sa rozhodnete investovať práve do kryptomien.

Všeobecne platí známa zásada: nikdy neinvestujte peniaze, o ktoré si nemôžete dovoliť prísť! Neinvestujte teda do kryptomien všetky svoje úspory, peniaze na nájom a už vôbec si na investíciu nepožičiavajte, pretože v takom prípade by ste neboli schopní udržať svoje emócie na uzde. Nehovoriac o neprijateľnom riziku pri podobnom hazardovaní.

Jednorazová alebo pravidelná investícia

Investícia môže byť buď jednorazová (napr. investícia časti úspor alebo mimoriadneho príjmu), alebo opakovaná. Pri pravidelnej investícii si môžete stanoviť buď presné číslo (napr. 70 EUR mesačne), alebo určitý počet percent z pravidelných príjmov (typicky z výplaty).

Zdroj financií

Ako sme už spomínali, typicky pôjde predovšetkým o vaše vlastné peniaze z úspor, mimoriadnych príjmov alebo budete investovať určitú časť mzdy, príjmu z podnikania, resp. prenájmu. To docielite tak, že obmedzíte časť svojej potreby a tieto peniaze budete následne investovať.

Ďalším veľmi zaujímavým zdrojom je reinvestícia kapitálových výnosov.

K tejto téme si môžete prečítať náš seriál Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem.

Teraz si určite, koľko budete investovať

Poznáte riziko a viete, ako si stanoviť výšku kapitálu, ktorý budete investovať do kryptomien. Teraz už vám nič nebráni v tom, aby ste prípadnému zvyšku rodiny predstavili svoj investičný zámer (ak ste tak ešte nespravili) a spoločne si určite, do akej miery dokážete obmedziť výdaje a koľko môžete investovať. To pochopiteľne neplatí pre tých, ktorí vlastnú rodinu nemajú a budú sa rozhodovať sami.

Mohlo by vás zaujímať: Neodmietate peniaze?

Záver

Zatiaľ je to veľmi jednoduché, však? Rozvážne ste pristúpili k investičným rizikám a ak ste sa ich rozhodli akceptovať, tak budete investovať. Prešli ste teda k investičnému plánovaniu a s ohľadom na svoje možnosti ste si určili výšku kapitálu, ktorý do kryptomien vložíte jednorazovo, resp. budete vkladať opakovane. V ďalšom dieli sa budeme venovať tvorbe portfólia a vysvetlíme si, podľa čoho vyberať a prečo diverzifikovať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance