Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/NicoBekasinski

V tomto seriálu sa venujeme dlhodobému investičnému plánovaniu. Vytvoríme si plán a toho sa budeme trpezlivo držať. V minulých dieloch sme zhodnotili riziká, stanovili si výšku kapitálu a v tomto dieli sa zameriame na tvorbu portfólia. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, podľa čoho by ste sa mali rozhodovať a ako si vytvoriť vlastné, čo najúspešnejšie portfólio.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Portfólio

Keď už viete, koľko budete investovať, tak môžete pristúpiť k výberu kryptomien, do ktorých tieto financie vložíte. Zámerne sme použili toto poradie, pretože vaše možnosti sa budú odlišovať podľa toho, aký veľký kapitál mate k dispozícii. V našom prípade zvolíme kryptomeny. Napriek tomu tu okrajovo spomenieme aj ďalšie možnosti.

Čím začať

Spravte si dôkladný prieskum trhu a starostlivo si vyberte kryptomeny, v ktorých vidíte potenciál, že prežijú nasledujúce roky a prinesú vám zaujímavé zhodnotenie. Nezaujímajú vás krátkodobé analýzy. To, čo potrebujete, je komplexný prieskum celého marketu a vytypovanie najlepších projektov, ktoré prežijú. Predovšetkým vás bude zaujímať:

  • aký tím stojí za daným projektom a ako sú aktívni,
  • či ide o projekt, ktorý má budúcnosť,
  • ako úspešný majú marketing,
  • s kým spolupracujú a čo plánujú do budúcnosti,
  • či sa okolo danej kryptomeny vytvorila silná komunita,
  • kde sa daná kryptomena obchoduje,
  • či pre ňu existuje bezpečná peňaženka,
  • aká je jej doterajšia minulosť a či plní sľuby,
  • nemalou výhodou je aj prípadný pasívny príjem.

Dovoľujeme si vám ponúknuť náš Seriál o kryptomenách, ktoré generujú pasívny príjem

Kde hľadať informácie

Na účely hodlovania sledujte dlhodobé grafy a rozhodujte sa na základné informácií, ktoré majú vplyv na budúcnosť projektu. Prečítajte si whitepaper, pozrite sa na stránky projektu, vyhľadávajte informácie na nete, čítajte články, sledujte videá, navštevujte komunitu na sociálnych sieťach, vypočujte si názory na daný projekt…

Pred investovaním sa uistite, že sa rozhodujete na základe overených informácií, vlastnej intuície a dlhodobej analýzy. Za naopak veľmi nešťastné sa považuje rozhodovanie iba podľa názorov ostatných, nepodložených dohadov a bez patričného naštudovania informácií.

Diverzifikácia

Väčšina kryptomien poslušne nasleduje vzostupy a pády Bitcoinu. Napriek tomu vám odporúčame zvážiť rozloženie kapitálu do viacerých kryptomien. A to z toho dôvodu, že napriek vyššie uvedenému platí, že za niekoľko rokov môže jedna z vašich kryptomien urobiť obrovský rast, ale iná môže stagnovať alebo dokonca spadnúť.

Popravde, diverzifikácia vám dáva vyššiu šancu trafiť sa do obidvoch (resp. všetkých troch) možností. Preto znižujte tak riziko, ako aj potenciálne zhodnotenie investície. Vždy totiž platí, že s rastúcim potenciálnym výnosom rastie aj riziko a naopak.

Tip redakcie Prečo je dôležité diverzifikovať?

Tvorba portfólia

Z kryptomien vyberajte k hodlovaniu iba tie, pri ktorých veríte, že budú dlhodobo úspešné. Ak sa rozhodnete investovať do jedinej kryptomeny, tak zvoľte radšej niektorú z tých väčších. Do portfólia môžete zaradiť veľké aj menšie, prípadne ICO.

Naše nezáväzné odporúčanie je, aby ste si zvolili vlastnú stratégiu. Kryptomien sú tisíce a isté je iba to, že iba niektoré môžu byť dlhodobo úspešné. Môžete sa orientovať na dividendy, na staršie a väčšie projekty, na tie, ktoré aplikujú blockchainovú technológiu do života, prípadne také, za ktorými stojí veľké korporácie, banky alebo štáty. Je iba na vás, aký prístup si vyberiete.

Okrem kryptomien môžete využiť napríklad aj cenné papiere, zlato alebo nehnuteľnosti. To bude rozumné najmä v prípade, že disponujete veľkým množstvom kapitálu. Za zmienku určite stojí aj možnosť ťažby kryptomien, v takom prípade však ide už o podnikanie.

Odporúčame náš článok Fundamentálne rozdiely medzi Bitcoinom, ropou a zlatom

Záver

Vytvoriť si portfólio patrí k tomu najťažšiemu, časovo najnáročnejšiemu a zároveň najdôležitejšiemu kroku. Venujte preto tejto časti dostatok času a úsilia. Určite sa to oplatí. V nasledujúcom dieli sa zameriame na čas, povieme si niečo o tom, kedy je z dlhodobého hľadiska najlepšie vstupovať a vystupovať z trhu. Navyše na to nadviažeme špeciálnym článkom o psychológii investičných rozhodnutí.

Zostaňte teda s nami a pokiaľ máte k téme z tohto dielu čo povedať, určite sa s ostatnými nezabudnite podeliť dole v komentároch.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance