Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/itsmax

Opäť je tu ďalší diel seriálu, ktorý vám zdarma poskytuje základný rámec pre tvorbu dlhodobého investičného plánu. V predchádzajúcich dielach ste vyhodnotili riziká, vyčlenili si kapitál a vytvorili plánované kryptomenové portfólio. Dnes nás čaká čas, teda plánovanie intervalu investície – termín vstupu a výstupu.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.

Čas musí byť váš dobrý kamarát. Musíte ho mať radi, pretože pracuje pre vás. Dlhodobé držanie je časovo náročná záležitosť. Odkladáte totiž určitú (často značnú) časť svojho majetku na roky k ľadu a dúfate v príjemné zhodnotenie. K tomuto cieľu je potrebné mať plán, trpezlivosť a disciplínu.

Interval investície

Ako už sme si stanovili skôr, pre naše účely budeme v úžasne rýchlom svete kryptomien považovať investíciu za dlhodobú, pokiaľ plánujeme termín predaje za rok od nákupu a neskôr. U klasických tried aktív (akcie, nehnuteľnosti…)  je časový horizont dlhodobej investície spravidla dlhší.

Termín vstupu

Všeobecne platí, že pokiaľ chceme byť úspešní, tak nakupujeme, keď je trh vyčistený po dlhej korekcií, a predávame, keď cena zbesilo rastie a na dlhodobom grafu se týči vertikála. Teda presne naopak, než to robia menej informovaní a neskúsení, ktorými sme boli, priznajme si to, všetci.

Nie je náhoda, že sme pre vás tento seriál načasovali práve na toto obdobie. Po ATH, na úrovni cca 20 000 USD za BTC v decembri 2017, je teraz, po korekcií, stále ešte dobrá príležitosť pre dlhodobý vstup. Samozrejme nehovoríme (a nevieme), že to nemôže ešte klesnúť (osobne som naposledy vstupoval do altcoinov pri cene 7 800 USD/BTC, ale s menšou časťou kapitálu stále ešte čakám na prípadný prepad na 6 000 USD/BTC).

Kedy teda vstúpiť? Nakúpiť môžete jednorázovo a natočiť si pomyselný budík trebárs na rok 2022. Podľa môjho názoru je však pre dlhodobú investíciu omnoho lepšie postupné prikupovanie (tak pravidelné mesačné, tak i rozložené jednorázové investície). To vám jednak spriemeruje ceny a tak vám to umožní zachovať kľud. Čiastočný vstup v pravú chvíľu umožňuje profitovať, keď cena rastie (vaše investície sa zhodnocujú), ale i keď padá (môžete dokúpiť za ešte lepšiu cenu).

Často od rôznych ľudí počúvame, že pri dlhodobej investícií nie je nákupná cena až tak dôležitá a nemusíme to príliš riešiť. To je iste dobrá rada, nič menej ešte lepšia je nakúpiť čo najvýhodnejšie, pretože každé percento k dobru na vstupe môže za niekoľko rokov znamenať nemalú čiastku naviac.

Dlhodobý graf ceny BTC vám tu iste nemusím ukazovať. Nasledujúci graf je už pomerne menej známy, nájdete ho po kliknutí na políčko “BTC Dominance” vpravo hore na stránke coinmarketcap. Znázorňuje podiel BTC (a vybraných alcoinov) na celkovej tržnej kapitalizácií a značí, kedy je obecne vhodnejší čas prikupovať altcoiny a kedy Bitcoin. Všimnite si pravidelných cyklov (zdroj: https://coinmarketcap.com).

Termín predaja

Tak pri nákupe, tak i pri predaji je možné buď predať všetko naraz, alebo predávať postupne po častiach. Rozloženie vám umožní spriemerovať si kurz, čo uvítate hlavne vtedy, keď kurz výrazne vystrelil a vy sa bojíte následného prepadu, ale zároveň sa nechcete pripraviť o prípadné percentá naviac, pokiaľ by cena ďalej rástla.

Ďalšou výhodou postupného výstupu je možnosť preinvestovať časti zisku do ďalších aktív, resp. späť po ďalšej korekcií… Alebo si môžete vybrať časť zisku a zároveň si ponechať zbytok investície na ďalší rok. Jednoducho si zaistíte spokojný čiastočný výstup z trhu a získate tak nemalú psychologickú výhodu.

Záver

Ak si každý krok investičného plánu niekam starostlivo zapisujete, máte práve na tomto dokumente už rad dôležitých údajov a váš dlhodobý plán tak začína naberať zreteľné podoby. Každý investičný plán by mal mať aspoň približne určený svoj cieľ. Takú tému bude mať budúci diel.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance