defi

Sektor decentralizovaných financií sa podľa troch makro metrík dočká výrazného nárastu. Aj keď v poslednom období svet kryptomien stále mierne krváca, z dlhodobého hľadiska je sektor DeFi jeden z najrýchlejšie sa rozširujúcich projektov. Májová korekcia dokázala negatívne ovplyvniť prakticky celý trh, no sektor DeFi patril k tým, ktoré boli zasiahnuté najviac.

Podľa posledných údajov DeFi Llama celková hodnota, ktorá je uzamknutá v decentralizovaných finančných platformách, klesla zo 154 miliárd USD na aktuálnu hodnotu 108,7 miliárd USD. Dlhodobý horizont však stále ukazuje nárast o neskutočných 5 500%.

Celková hodnota zablokovaná na všetkých protokoloch DeFi. Zdroj: Defi Llama
Celková hodnota zablokovaná na všetkých protokoloch DeFi. Zdroj: Defi Llama

Objemy DeFi na nových maximách

Prvým dôležitým ukazovateľom je metrika objemov obchodov na decentralizovaných burzách. Údaje poskytla spoločnosť Messari, ktorá uviedla, že štvrťročný objem DEX dosiahol na konci 2. štvrťroku 2021 hodnotu takmer 405 miliárd USD. Je to najvyššie historická hodnota. Keď si tieto údaje porovnáme napríklad s 2. štvrťrokom 2020, je to nárast neuveriteľných o 11 751% .

Štvrťročný objem DEX. Zdroj: Messari
Štvrťročný objem DEX. Zdroj: Messari

Na vrchole rebríčka sa po krátkom výpadku a útoku zo strany PancakeSwap (CAKE) v apríli znovu objavila burza UniSwap (UNI), ktorá predstavuje až 40% všetkých objemov DEX.

Prečítajte si tiež: Traderi prežívajú nudné obdobie, ale Bitcoin čaká udalosť, ktorá definitívne otrasie trhom – tvrdí analytik John Wick

StormGain

Protokoly z druhej vrstvy sa derú do popredia

Druhým podstatným ukazovateľom je rastúca sila projektov z druhej vrstvy. Medzi najvýznamnejšie projekty patrí jednoznačne MATIC od Polygonu, ktorý má za úlohu zvýšiť škálovanie a zabezpečiť nižšie poplatky v sieti.

Objavuje sa však niekoľko nových projektov, ktoré môžu MATIC zatieniť. V najbližšom období sa očakáva spustenie rollupov Arbitrum a Optimism, ktoré umožnia spojiť tisícky transakcií do jedného tzv. rollup bloku.

Môže vás zaujímať: Binance obnovuje DeFi staking s pasívnou odmenou až do 10,25 % ročne

Trhy s pevným výnosom sú budúcnosťou

Podľa spoločnosti Messari sú produkty s pevným výnosom nástroje, ktoré generujú stabilný a najmä predvídateľný peňažný tok. Zaraďujú sa sem podnikové dlhopisy alebo podielové fondy. Medzi najvýznamnejšie novo vznikajúce DeFi protokoly s fixným výnosom patria bezpochyby projekty ako napríklad Saffron Finance (SFI), Barnbridge (BOND), Yield (YLD) a Pendle (PENDLE).

Napriek stále prevládajúcemu medvediemu trhu je dlhodobá budúcnosť DeFi viac ako pozitívna. Vidíme totiž výrazný medziročný rast a najmä sa buduje silná dynamika v celom sektore.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.