Rok 2019 bude patriť 51 % útokom – Ako sa pred nimi chrániť?

Novinky Ako sa chrániť pred 51% útokom
Ako sa chrániť pred 51% útokom, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/conceptw
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nový rok 2019 sa začal iba nedávno, no kryptosvet má za sebou už niekoľko dobrých, ale aj zlých správ. Noviniek je naozaj dosť, od bánk, ktoré majú v pláne spravovať kryptomeny, cez Rusko, ktoré sa (údajne) chystá investovať do Bitcoinu, až po útoky na burzy a hacky peňaženiek. Iba nedávno sme napríklad informovali o 51 % útoku na Ethereum Classic. Ide o veľmi negatívny hackerský čin, ktorý kazí meno celému kryptosvetu. Avšak je pravdepodobné, že tento rok bude 51 % útokov poriadne pribúdať.

Vývojár kryptomeny Sia – 51 % útokov bude stále viac

Pri 51 % útoku na niektorú kryptomenu ide o pokus hackerov zmocniť sa viac ako 50 % ťažobnej sily danej kryptomeny. Problém by pritom nemuseli mať iba low-cap kryptomeny, ale aj pomerne veľké a známe kryptomeny. Napokon, Ethereum Classsic sa o sile 51 % útoku hackerov presvedčilo samo. Viac o tejto téme si môžete prečítať tu.

Spoluzakladateľ, CEO a jeden z hlavných vývojárov kryptomeny Sia v jednom David Vorick predpovedá, že 51 % útokov bude tento rok dramaticky pribúdať. Problém vidí vo fundamentálnych chybách niektorých kryptomien. Protokoly kryptomien, ktoré sú náchylné na 51 % útok, majú oproti Bitcoinu rôzne nedostatky.

„Pri Bitcoine sa vývojári snažia o takzvanú incentive compatibility. V jednoduchosti povedané, ak protokol niektorej kryptomeny dodržuje incentive compatibility, tak je optimálne rozhodnutie pre každého člena aj rovnako optimálnym rozhodnutím pre celkový protokol. Ak teda protokol dodržiava incentive compatibility, jednotlivci môžu konať úplne sebecky a aj napriek tomu bude toto sebecké konanie najlepšou možnosťou pre celú skupinu.”

Problémy treba riešiť čo najskôr

Ak teda Bitcoinu incentive compatibility funguje, prečo to ostatné kryptomeny nezakomponovali do svojich protokolov? Podľa Voricka to väčšina vývojárov nových kryptomien aj spravila, avšak pozmenili pritom určité časti protokolu, ktoré incentive compatibility narušili. Zdieľaný hardvér je najväčším problémom pri altcoinoch. Je to tak preto, že ak je takýto hardvér použitý na ťažbu viacerých altcoinov, incentive compatibility sa automaticky ruší. Jednoducho povedané, daný altcoin môže byť náchylný na 51 % útok.

Vorick, ako jeden z hlavných vývojárov v kryptomenovom svete, sa vyjadril aj na tému bezpečnosti. Myslí si, že aby sa dalo vyhnúť 51 % útokom, bude potrebné, aby sa niektoré kryptomeny zmenili takmer od základov (čo je takmer nereálne). Rovnako vyzýva aj kryptoburzy k predĺženiu transakčných časov. To by mohlo hackerom skomplikovať pokusy o 51 % útoky. Kryptoburzy tiež vyzýva, aby si oveľa dôkladnejšie vyberali kryptomeny, ktoré zalistujú.

Záver

Ako Vorick veľmi správne poznamenal, nielen samotné kryptomeny (a ich vývojári), ale aj burzy vedia hackerom situáciu veľmi skomplikovať. Či sa k takýmto krokom podujmú, je však nejasné. Práve preto by ste mali vaše kryptomeny držať mimo búrz (pokiaľ aktívne neobchodujete). Obzvlášť po tom, čo sa 51 % útok na jednu z najväčších kryptomien naozaj podaril.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.