[ZHRNUTIE] 51 % útok na Ethereum Classic úspešný – Hackeri ukradli desaťtisíce ETC tokenov

0
etc ethereum classic

Predvčerom sme vás informovali o prebiehajúcom 51 % útoku na ETC blockchain. Ide o hack, pri ktorom útočník disponuje väčšinovým hashratom a môže tak ovládať, ktoré transakcie budú potvrdené, a ktoré nie. Hackeri tak relatívne jednoduchou metódou ukradli desaťtisíce ETC tokenov. Cieľmi útokov boli burzy Coinbase Pro, Bitrue a Gate.io. Iba z poslednej menovanej pritom zmizlo viac než 50 000 ETC!

Ako to celé prebiehalo?

Podľa expertov na blockchain útok začal už 5.1. o 19:58 ETC. Celé dni sa prakticky nič nedialo. Útočníci si iba „pripravovali pôdu“ a postupne okradli tri spomínané burzy. Centrom útoku pritom bola adresa 0x24fdd25367e4a7ae25eef779652d5f1b336e31da, na ktorú si útočníci poslali 5000 ETC.

Odtiaľ sa coiny presunuli na mining node, ktorý vyťažil blok 7254355. Neskôr, v bloku 7254430, sa uskutočnil vklad vo veľkosti 4000 ETC na burzu Bitrue. Táto transakcia však už neexistuje. Kvôli 51 % útoku ju nenájdete v najdlhšom chaine.

Oficiálne sa teda nikdy neudiala. Burza Bitrue ju však eviduje. Výpis z ich interného systému dokonca verejne ukázali na svojom Twitteri.

„Včera ráno sme zaznamenali 51 % útok. Útočník sa pokúsil vybrať 13 000 ETC z našej platformy, ale systém tento výber zablokoval.“

Môže vás zaujímať: Bezpečnostné pravidlá vo svete kryptomien

Systém burzy Bitrue útok včas odhalil. Rovnaké šťastie však nemala burza Gate.io, ktorá takto prišla o 54 200 ETC. Tieto tokeny by mali na trhu hodnotu cca 250 000 $.

Útok viac-menej skončil po tom, čo všetky burzy začali blacklistovať adresy s odcudzenými ETC. Hackeri pravdepodobne tieto tokeny rozdelia do mnohých peňaženiek a predajú na čiernom trhu. Podobne, ako sa to stalo s ukradnutými XEM po rekordnom hacku japonskej burzy Coincheck.

Čo čítať ďalej?

Ukradnuté NEM tokeny sa už nesledujú – hackerský účet je prázdny

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of