Ripple môže v budúcnosti poraziť bitcoin.
Ripple môže v budúcnosti poraziť bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/AnnaRo

Svet kryptoaktív bol od vzniku bitcoinu (BTC) rozšírený o veľa ďalších tokenov a mien. Tie známejšie, ako sú napríklad Ethereum alebo Litecoin, už väčšina pozná. Má však niektorá z nich šancu ovplyvniť svet podobne ako bitcoin?

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V.

Veľa z nás si možno pamätá na dobu, kedy sa cena bitcoinu pohybovala rádovo v niekoľkých dolároch, teda zhruba niekoľko tisíc pod jeho súčasnou cenou, ktorá sa v posledných dňoch pohybuje okolo 9 300 USD. Investovanie do BTC tak urobilo niekoľko ľudí omnoho bohatšími. Táto doba je už nejakú chvíľu preč. Môže však podobný rast a sláva stretnúť tiež niektoré dnešné kryptoaktíva?

Ripple alebo “novodobý bitcoin“ za dolár

Ripple (XRP) môže byť práve jedným z takých aktív. Jedná sa o token, ktorého súčasná trhová hodnota sa pohybuje ľahko pod 1 USD a mnohí odborníci si myslia, že ho v budúcnosti čaká podobný rast, ako stretol v minulosti bitcoin. Hneď na začiatku je však potrebné si ujasniť pár rozdielov medzi BTC a XRP.

Coin vs. Token

Bitcoin, ako už naznačuje názov, je kryptominca s vlastnou decentralizovanou databázou, teda blockchainom. Naproti tomu, Ripple je token, projekt rovnomennej blockchainovej spoločnosti. Tokeny sa vyznačujú tým, že na rozdiel od coinov nemajú svoju vlastnú databázu, ale využívajú blockchain iného kryptoaktíva, najčastejšie napríklad Etherea. Tokeny sa potom využívajú primárne ako zúčtovacia jednotka alebo ako aktívum pre výmenu na burze.

Rovnako je potrebné spomenúť, že je vysoko nepravdepodobné, ba až skôr nemožné, aby sa Ripple vyrovnal hodnote BTC. Predovšetkým preto, že zatiaľčo počet BTC mincí je “iba” 21 miliónov, tokenov XRP je v obehu mnohokrát viac. Presnejšie 100 miliárd.

Aj napriek týmto rozdielom existuje mnoho odborníkov, ktorí v Ripple vidia značný potenciál a veria, že by jeho hodnota mohla v budúcnosti rapídne narásť. Jedným z nich je i Craig Cole zo spoločnosti CryptoMaps. Ten označuje za najväčšiu výhodu Ripple predovšetkým rýchlejšie transakcie a nižšie poplatky a verí, že to je hlavným dôvodom, prečo hodnota XRP v poslednom roku značne vzrástla z pár centov na niekoľko dolárov.

Ďalej spomína, že Ripple má potenciál zapísať sa v budúcnosti do histórie kryptomien ako „druhý bitcoin“.

Avšak prirovnávať Ripple k Bitcoinu nemusí byť úplne správne. Nielen kvôli vyššie uvedeným rozdielom, ale tiež kvôli odlišným myšlienkam, ktoré za vznikom oboch kryptoaktív stoja. Bitcoin je samostatnou decentralizovanou kryptomincou a jeho hlavnou myšlienkou do budúcnosti je, že kompletne, alebo aspoň z väčšej časti, nahradí naše dnešné bežné platidlá. Naopak Ripple je využívaný bankami pre rýchlejšie bankové transakcie a nemožno o ňom povedať, že by bol decentralizovaný. Do budúcnosti by mohla byť jeho technológia využitá k revolucionalizácii vo svete bankovníctva.

Aplikácia MoneyTap

Ak hovoríme o uplatnení Ripple v bankovníctve, bolo by namieste spomenúť MoneyTap. To je názov aplikácie, ktorú spoločnosť Ripple vyvíja v spolupráci so 61 japonskými bankami v konzorciu nazvanom SBI Ripple Asia. Jeho prvotné spustenie je očakávané na jeseň tohto roku a bankám má priniesť jednoduchšie a rýchlejšie spracovávanie každodenných platieb.  Užívateľom bude stačiť len ich bankový účet, telefónne číslo alebo QR kód.

“Spoločným úsilím a dôverou môžeme našim zákazníkom poskytnúť lepšie služby a odstrániť zbytočné oneskorenie pri spracovávaní bežných platieb naprieč Japonskom,” prehlásil Takashi Okita, CEO konzorcia SBI Ripple Asia.

Viac sa o aplikácii MoneyTap môžete dočítať v samostatnom článku.

Coinbase a Ripple

Ďalším problémom pre Ripple je tiež to, že v súčasnej dobe existuje iba jediná platforma, ktorá by umožňovala nákup XRP pomocou bežnej meny. Jedná sa o francúzsku burzu Bitit.io, ktorá okrem XRP ponúka najnovšie aj Litecoin.

V ostatných prípadoch je potrebné najskôr nakúpiť niektorú zo súčasných kryptomien, ktorou je najčastejšie práve BTC. To spôsobuje, že sa rozdiel medzi ripple a bitcoinom prehlbuje ešte viac.

Situáciu s absenciou takej platformy sa snaží vyriešiť Coinbase. Kolujú totiž špekulácie, že najväčšia americká kryptoburza sa chystá zaviesť možnosť nákupu XRP pomocou fiatu.

Tak ako tak sa zdá, že tí, ktorí chcú vďaka investíciám do tokenov ripple zbohatnúť, si budú musieť ešte chvíľu počkať. Ak chcete do tejto meny investovať tiež, mali by ste mať na pamäti, že investovať by ste mali iba to, čo si môžete dovoliť stratiť. Viac o investovaní do kryptomien sa môžete dočítať na našom novom portáli trading11.com.

A aby ste mali naozaj istotu, že vám nič dôležité neutečie, zapnite si notifikácie pomocou ikony zvončeka vľavo dole na tejto stránke. Nájdete nás i na Facebooku, na Instagrame, či Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance