Kryptomena týždňa: token BNB sa ukázal ako stabilná investícia
Kryptomena týždňa: token BNB sa ukázal ako stabilná investícia. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Diego Ioppolo

Kryptomena najväčšej burzy Binance, token BNB, sa počas posledného rastúceho trhu ukázal ako istá a stabilná investícia. Hoci sa nachádza spolu s väčšinou trhu v medveďom trende, kryptomena si udržala veľkú časť svojej hodnoty a na rozdiel od iných kryptomien je stále veľa jej držiteľov v zisku.

Keď sa pozrieme na graf nižšie, konkrétne na február roku 2021, môžeme vidieť, že v tom čase token BNB vstúpil do dlhodobého rastového trendu, ktorý sa skončil maximom 690 dolárov za 1 BNB. Z februára 2021 do 10. mája 2021 spravilo BNB 1507 %, čo je na 4 mesiace slušný výkon. BNB z ceny 43 dolárov vyskočilo na 690 a keď sa pozrieme na aktuálnu cenu, môžeme vidieť, že investori, ktorí nakúpili vo februári 2021, sú stále v zisku 308 %, pokiaľ zohľadňujeme nedávne minimum na 184 dolárov za BNB. Napriek medvediemu trhu preto nie všetky kryptomeny zažili poklesy, ktoré by úplne vymazali ich rast počas býčieho trhu.

Graf: BNB/USDT. 1T.
Graf: BNB/USDT. 1T. Zdroj: Tradingview

Potenciál BNB

Token BNB nie je len špekulatívna investícia pre investorov, ale má širšie využitie v rámci platformy a ekosystému burzy Binance. BNB slúži ako úhrada poplatkov pre používateľov burzy Binance, možno ho používať na staking, ako finančný nástroj zhodnotenia v rôznych produktoch burzy či ako úhradu za transakčné poplatky v sieti Binance Smart Chain (BEP-20). Pri pohľade na graf za uplynulý rok môže investor cítiť skepticizmus, či má význam investovať do kryptomeny, ktorá zažila taký rast. Pozrime sa teraz na niekoľko pozitívnych a negatívnych faktorov, ktoré nám môžu pomôcť pri posúdení rizík a výhod.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 dôležitých ponaučení z predchádzajúceho rastúceho cyklu

BNB je deflačný token, to znamená, že každý kvartál sa spáli istá časť tokenov. V praxi sa to prejaví na znížení dostupnosti tokenov a logicky na väčšom dopyte, keďže BNB je potrebný pri platení za transakcie. Počet mincí je limitovaný na 200-miliónov, pričom cieľom je spaľovaním znížiť tento počet na polovicu, teda na 100-miliónov. Dodnes bolo spálených takmer 38-miliónov (37 447 665,48 BNB).

S tým súvisí aj ďalší významný fundament, a to rast siete Binance Smart Chain. BNB nie je závislé od existencie burzy Binance. Ak by burza aj zanikla, ekosystém postavený na sieti bude aj naďalej existovať a token bude mať svoju úlohu. Keďže ekosystém naďalej rastie, získava nové investície a budujú sa na ňom nové projekty, nemožno ho považovať len za špekuláciu. Existujú tu však aj riziká, ktoré je potrebné spomenúť.

Riziká

Burza Binance je najväčšia kryptomenová burza, a preto sa ľahko a rýchlo dostala do pozornosti regulátorov. Dodnes je vyšetrovaná v niektorých krajinách vrátane Ameriky, kde sa odohráva proces so SEC-om. Výsledok tohto sporu v neprospech burzy môže viesť k delistovaniu BNB tokenu v americkej filiálke Binance (Binance.US).

Potenciálnou hrozbou a rizikom pre investorov je zistenie, že 163-miliónov tokenov BNB drží len 10 peňaženiek, ktoré akýmkoľvek pohybom dokážu výrazne pohnúť cenou. Štyri peňaženky, ako v jednom tweete uviedol CEO burzy Changpeng Zhao, patria tímu Binance a predstavujú až 40 % všetkých tokenov. Podľa niektorých analytikov ide o peňaženky priamo Zhaoa. Väčšinu tokenov tak vlastnia extrémne bohaté entity, čo sa môže stať neskôr predmetom vyšetrovania regulátorov.

V súčasnosti však patri BNB medzi vysoko kvalitné kryptomeny so silným fundamentom, rastúcim ekosystémom, veľkými investíciami a cenou, ktorá sa drží lepšie, ako iné altcoiny. Doteraz predstavoval token relatívne stabilnú a ziskovú investíciu, ktorá môže byť lákavá pre investorov, ktorí hľadajú konzervatívnejšie investície.

Čítaj ďalej: Ako dlho môžu trvať obdobia poklesov na trhu s kryptomenami?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance