Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny
Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Anton Watman

Národná banka Slovenska (NBS) dnes oznámila, že inflácia bude aj naďalej rásť a zachová si tento aj budúci rok dvojciferné čísla. Guvernér NBS Peter Kažimír sa priznal, že sa národná banka zmýlila vo svojej predikcii výšky inflácie. Tá na Slovensku v máji dosiahla výšku 12,6 % a vyšplhala sa tak na 22-ročné maximum.

Inflácia bude vyššia ako sme pôvodne očakávali a bude to aj v tomto, pravdepodobne aj v budúcom roku dvojciferné číslo,“ povedal Kažimír na tlačovej konferencii Ekonomický a menový vývoj.

NBS v marci tohto roku predpokladala, že inflácia dosiahne číslo 8 %. Už v marci však dosiahla hodnotu 10,4 %, čím prekonala analýzu centrálnej banky. Zatiaľ čo inflácia každým mesiacom rastie, podľa guvernéra s rastom platov to moc pozitívne nevyzerá. „Reálne mzdy budú klesať takmer určite v tomto roku, zrejme aj v tom budúcom,“ povedal Kažimír.

Na pokles inflácie si podľa guvernéra budeme musieť počkať až v roku 2024. Všetko je to však závislé od geopolitickej situácie okolo konfliktu na Ukrajine.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Akcie zažívajú mizerné obdobie. Netflix klesol už o 80 %

Hospodársky pokles

NBS ďalej varovala pred rastom cien na Slovensku. Tento rok môžeme čakať zdražovanie o viac ako 10 % a malo by pokračovať aj budúci rok. Inflácia sa negatívne odrazí aj na predpokladom ekonomickom raste. HDP sa má znížiť tento rok na 1,4 % a budúci na 1,9 %, čo je opäť rozdiel oproti jarnej predikcii, ktorá bola viac optimistická. Inflačný strop sme podľa NBS ešte nedosiali a najbližšie môžeme čakať pokles v roku 2024. Kažimír dokonca spomenul možnosť recesie.

Príčinou rastu súčasnej inflácie je prebiehajúca vojna na Ukrajine, doznievanie následkov pandémie COVID-19, západné sankcie voči Ruskej federácii a monetárna politika centrálnych bank. Rast cien energií sa negatívne podpisuje pod zvyšovaním cien a služieb a závisí od toho, ako sa vyvinie konflikt na Ukrajine.

Čítaj ďalej: Inflácia ničí európsky trh. Centrálna banka varuje pred veľkou korekciou

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance