Recesia podľa World bank
Recesia podľa World bank. Zdroj: Shutterstock.com/Lightspring/ Bigc Studio

Globálne ekonomické vyhliadky nie sú pre rok 2023 priaznivé a obavy z recesie sú stále na mieste. Podľa portálu News Bitcoin World Bank 10. januára vydala novú správu s názvom „Global Economic Prospects,“ ktorá opísala súčasné nepriaznivé podmienky. Ekonomika síce smeruje k zotaveniu, no tempo, akým to dosiahne, môže byť kritické.

World Bank predpovedá rast globálnej ekonomiky v roku 2023 na úrovni 1,7 % a v roku 2024 na úrovni 2,7 %. Existuje ale stále možnosť, že ekonomika spadne do recesie, čo by mohlo tieto vyhliadky negatívne ovplyvniť. Okrem ekonomiky svet čelí aj opatreniam v oblasti klimatických zmien. Viac o rizikách, ktorým budú trhy v roku 2023 čeliť, sa môžete dočítať v článku Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť.

World Bank nie je ani zďaleka jediná inštitúcia, ktorá má obavy zo smerovania globálnej ekonomiky. Už skôr sme vás informovali o tom, že až 23 uznávaných finančných inštitúcií očakáva, že USA sa ocitne v recesii, čo by pravdepodobne spustilo reťazec negatívnych udalostí po celom svete.

Dlhotrvajúce spomalenie ekonomiky predovšetkým zasiahne aj rozvojové krajiny. Geopolitické napätie a pretrvávajúce obavy z pandémie COVID-19 sú hlavné dôvody, prečo by sa svetová ekonomika mohla ocitnúť v recesii. Čína zavádza prísne protipandemické opatrenia, čo opäť obmedzuje dodávateľské reťazce.

Reálne HDP podľa krajín
Reálne HDP podľa krajín. Zdroj: World Bank

Prečítaj si tiež: Ste pripravení na krízu? Tipy a triky, ako ušetriť počas recesie v roku 2023

Recesia za rohom?

Centrálny banky budú pravdepodobne pokračovať v reštriktívnej menovej politike, no pravdepodobne dôjde k zmierneniu tempa zvyšovania úrokových sadzieb. Tento trend sme mohli vidieť aj pri poslednom rozhodnutí FED-u.

Podľa U.S Bureau of Labor Statistics sa inflácia v USA prepadla na hodnotu 6,5 %, čo je jeden z mála pozitívnych ukazovateľov. Medzitým eurozóna v čase písania článku dosahuje 9,2 % a dôvodom je oneskorená reakcia ECB v porovnaní s FED-om. Taktiež došlo k zmierneniu rastu cien energií a komodít. Prerušenie dodávok z Číny a rusko-ukrajinský konflikt by ale mohli tento trend zvrátiť.

„Predpokladá sa, že rast vo vyspelých ekonomikách sa spomalí z 2,5 % v roku 2022 na 0,5 % v roku 2023. Za posledné dve desaťročia predznamenali spomalenia tohto rozsahu globálnu recesiu, uvádza Svetová banka v správe.

Aj keď oficiálne globálna ekonomika nie je v recesii, obavy sú stále na mieste a rok 2023 bude pravdepodobne kľúčový. Ak totižto negatívne vplyvy ustúpia, ekonomika by mohla zaznamenať oživenie už do 2 rokov. Na druhej strane, existuje mnoho faktorov, ktoré môžu súčasné turbulentné obdobie ešte zhoršiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Elon Musk: recesia sa prehĺbi, ak FED opäť zvýši úrokové sadzby