Priemerný poplatok za BTC klesol
Priemerný poplatok za BTC klesol. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Podľa údajov YCharts sa priemerný transakčný poplatok za BTC tento rok znížil z 4,40 USD na 1,80 USD. To predstavuje pokles o 57,97 %. Tento pokles možno pripísať rôznym faktorom. Jedným z vysvetlení je rýchla expanzia Bitcoin Lightning Network, v ktorej transakcie prebiehajú mimo blockchainu.

Bitcoinová sieť si účtuje poplatok za každú transakciu. Táto platba sa potom rozdelí medzi baníkov. Keď je sieť preťažená a dopyt po spracovaní transakcií ďaleko prevyšuje ponuku baníkov, používatelia často platia viac.

Dňa 21. apríla dosiahol priemerný transakčný poplatok v bitcoinovej sieti historické maximum 62,8 USD za transakciu. Výpadky baníkov v Číne spomalili produkciu blokov v čase, keď bol dopyt po BTC masívny.

Pokles nákladov možno pripísať tomu, že bitcoinoví baníci sú menej skeptickí a nestrácajú záujem o spracovanie transakcií. Keď sa to stane, obtiažnosť ťažby, ktorá meria, aké ťažké je overiť bitcoinovú transakciu, klesne.

Ďalším možným dôvodom klesajúcich transakčných nákladov je odľahčenie mempoolu. Ten predstavuje zhromažďovanie všetkých čakajúcich transakcií pred ich potvrdením. Keď sa transakcia odošle do BTC siete, zostane v mempoole, kým nedostane potvrdenie. Pretože každý blok BTC má veľkosť 1 MB, veľký mempool môže povzbudiť ťažiarov, aby uprednostňovali lukratívnejšie transakcie.

Zákazníci začnú platiť viac, aby ich transakcie neuviazli v mempoole. To zvyšuje celkové transakčné náklady v bitcoinovej sieti. Veľkosť bitcoinového mempoolu bola výrazne pod jeho maximálnou kapacitou, ako ukazuje graf nižšie.

mempool
mempool Zdroj: Blockchain.com

Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave. 

»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««

Prečítaj si tiež – Analýza SHIB – cena uzatvára mesačný pattern. Aký je pravdepodobný scenár?

Ochota obchodovať BTC klesá

Priemerný počet transakcií v posledných mesiacoch tiež výrazne klesol. Na začiatku roka 2021 sa v priemere za deň uskutočnilo viac ako 350 000 transakcií, ale tento počet teraz klesol na 250- až 213-tisíc transakcií za deň.

Ďalším možným vysvetlením poklesu transakčných nákladov je, že obchodníci a držitelia Bitcoinu majú tendenciu používať menej BTC. Pokles dopytu spôsobuje pokles nákladov na token, čo znižuje transakčné poplatky.

Medzitým poplatky za Ethereum klesli aj so zvyškom trhu s kryptomenami. Priemerný transakčný poplatok siete Ethereum bol v čase zverejnenia 4,90 USD, pričom vrchol dosiahol 69,92 USD 12. mája 2021.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP rozdiely medzi rokmi 2017 a 2021 – môže byť narušený halvingový cyklus?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance