Prezidentka ECB Lagardeová obviňuje z prudkej inflácie v EÚ klimatické zmeny!
Prezidentka ECB Lagardeová obviňuje z prudkej inflácie v EÚ klimatické zmeny! Zdroj: shutterstock.com/AlexandrosMichailidis

Podľa prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeovej môžu za historickú infláciu v Európe klimatické zmeny. Počas nedávneho rozhovoru Lagardeová zdôraznila, že ľudia musia brať do úvahy, že klimatické katastrofy majú veľký vplyv na cenovú stabilitu.

EÚ čelí historickej inflácii

Za posledný mesiac inflačná úroveň v EÚ vyrástla nad 9 %. Zatiaľ čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell prisľúbil skrotiť infláciu, členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová a guvernér Banque de France François Villeroy de Galhau povedali, že na obmedzenie rastúcej inflácie v Európe je potrebná väčšia „obetavosť.

Centrálne banky budú pravdepodobne čeliť vyššiemu pomeru obetí v porovnaní s 80. rokmi. A to aj v prípade, že by ceny výraznejšie reagovali na zmeny domácich ekonomických podmienok, keďže inflácia sťažuje centrálnym bankám kontrolu cenových tlakov,“ dodal člen výkonnej rady ECB Schnabel.

Zmeny klímy ničia aj úrodu
Zmeny klímy ničia aj úrodu. Zdroj: shutterstock.com/yerv

Z nedávneho rozhovoru s prezidentkou ECB Christine Lagardeovou však vyplýva, že inflácia v Európe môže prameniť aj zo zmeny klimatických podmienok.

Mohlo by ťa zaujímať: „Európa bude v najbližších rokoch čeliť vážnemu nedostatku plynu,“ tvrdí belgická politička

Lagardeová vidí problém inde

Largardeová je presvedčená, že zmena klímy ovplyvnila stabilitu cien, a poznamenala, že ďalšie klimatické katastrofy by mohli poškodiť svetové hospodárstvo:

Ak sa na celom svete bude vyskytovať čoraz viac klimatických katastrof, extrémne suchá či hladomory, bude to mať vplyv na ceny a na celý finančný sektor. Musíme to všetko brať do úvahy,“ varuje Largardeová.

Ako sme vás už informovali, Európa zápasí s rastúcimi nákladmi na energie. Netreba však zabúdať na to, že extrémne horúčavy v USA, Európe a Číne brzdia ekonomiky na celom svete a zhoršujú infláciu. Analytici tiež predpokladajú, že Európania môžu čeliť mimoriadne tuhej zime.

Čítaj ďalej: Zisky ruských spoločností vzrástli o 25 % – zlyhali západné sankcie?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance