Bitcoin zažíva strmý pokles: Analytici vysvetľujú otrasy na kryptotrhu

  • Trh s kryptomenami celkovo zažíva obdobie výrazných turbulencií.
  • Bitcoin za posledný týždeň klesol o 11 %.
  • Analytik vysvetlil, čo spôsobilo dnešnú situáciu.
Novinky Bitcoin sa prepadol
Bitcoin sa prepadol. Zdroj: shutterstock.com/1698/Dean Drobot
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin, najznámejšia kryptomena na svete, zažíva vážny pokles svojej hodnoty. Od konca februára sa dostala mena na najnižšiu úroveň, informuje portál Crypto Potato.

Výrazný pokles

Cena bitcoinu klesla na menej ako 57 000 dolárov (v čase, keď píšeme tento článok), čo predstavuje 4 % pokles za jeden deň a celkový pokles o 11 % oproti minulému týždňu.

Hoci prepady trhu a vyčerpanie nie sú v kryptosvete ničím nezvyčajným, tentokrát situácia vyzerá trochu inak.

Bitcoin zažíva turbulentné obdobie

K situácii na kryptotrhu sa pre portál vyjadril analytik spoločnosti Glassnode, James Check. Zatiaľ čo v minulosti boli veľké poklesy cien často spôsobené špekulatívnymi obchodmi s tzv. derivátmi (špeciálne zmluvy odvodené od hodnoty Bitcoinu), analytik uviedol, že tentoraz za poklesom stojí niečo iné.

V predchádzajúcich rokoch, napríklad v roku 2021, sme videli viacero prípadov, kedy trh s kryptomenami prešiel veľkým vyrovnávaním kvôli týmto derivátovým zmluvám, poslednýkrát to bolo v polovici apríla. Check však vo svojom príspevku na platforme X z 2. mája uviedol, že aktuálne trhové turbulencie nevyvolali deriváty.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Pozitívny vývoj?

Check poznamenal, že pokles finančných sadzieb, ktoré určujú, ako sa deriváty vyrovnávajú s hodnotou skutočného Bitcoinu, bol postupný a nie náhly. To odborník považuje za pozitívny znak.

Táto situácia naznačuje, že na trhu nedošlo k masívnemu vyrovnaniu dlžôb, ktoré by mohli viesť k veľkému výpredaju.

Check tiež poukázal na to, že celkový záujem o Bitcoinové futures (t.j. zmluvy na kúpu alebo predaj Bitcoinu v budúcnosti za dnes dohodnutú cenu) klesol v porovnaní s celkovým objemom trhu. To znamená menšie používanie pákovej špekulácie na trhu.

Bitcoinové futures

Záujem o tieto zmluvy predstavuje počet ešte nevyrovnaných obchodov, ktoré očakávajú svoje uzatvorenie.

Aj keď trh s futures zažil pred týmto výpredajom dve významné udalosti znižovania páky, podľa analytika sa nezdá, že by to bol hlavný dôvod súčasného poklesu cien Bitcoinu.

Skôr predpokladá, že za poklesom stojí slabosť na bežnom trhu, teda miestach, kde ľudia priamo kupujú a predávajú Bitcoiny, spôsobená kombináciou krátkodobého predajného tlaku a slabšieho dopytu.

Záujem o špekulatívne obchody s Bitcoinmi, ako sú napríklad opcie (práva kúpiť alebo predať Bitcoin za určitú cenu v určitom termíne), zostáva však stále silný. To ukazuje aj objem otvoreného záujmu vo výške 1,3 miliardy dolárov, ktorý má exspirovať údajne v piatok, 3. mája.

Veľké straty

Celková hodnota trhu s kryptomenami klesla o viac ako 240 miliárd dolárov za posledný týždeň. Hodnota trhu klesla na 2,26 bilióna dolárov. Tento pokles predstavuje 22 % od vrcholu trhu v roku 2024, kedy trh dosiahol hodnotu približne 2,9 bilióna dolárov.

Napriek týmto prepadom niektorí odborníci tvrdia, že trh vstupuje do fázy znovuakumulácie. Tá je typická pre historické cykly na trhu s kryptomenami.

Na týždennom grafe zaznamenal Bitcoin dvojciferné straty

Niektorí investori predpovedajú ďalší pokles na 50 000 USD. Apríl znamenal pre Bitcoin najhorší mesiac od kolapsu FTX v novembri 2022, píše Coin Gape.

Investori často pozorne sledujú Bitcoin, aby pochopili zmeny v dynamike likvidity, ktoré môžu ovplyvniť iné aktíva. Nedávne poklesy Bitcoinu sa zhodujú so signálmi Federálneho rezervného systému, ktoré naznačujú dlhodobo vysoké úrokové sadzby a sprísnenie finančných podmienok zvýšením výnosov štátnych pokladníc a hodnoty dolára.

Diskonty voči čistej hodnote aktív niektorých amerických portfólií dosiahli bezprecedentnú úroveň, čo podčiarkuje problémy s volatilitou Bitcoinu.

Youwei Yang, hlavný ekonóm spoločnosti BIT Mining Ltd., predpovedá v nasledujúcich mesiacoch menej býčí a viac rizikovo orientovaný trh. Investori budú pozorne sledovať infláciu, zamestnanosť a ekonomické údaje pre prípadné zníženie sadzieb alebo neočakávané šoky.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.