Orlen sa topí v problémoch. Vyšetrujú ho pre závažné obvinenia

  • Orlen obvinila poľská prokuratúra z napojenia na teroristickú skupinu.
  • Len pred pár týždňami prišiel tento gigant o stovky miliónov pri podozrivej transakcii.
Novinky Orlen vyšetrujú kvôli napojeniu na teroristickú skupinu
Orlen vyšetrujú kvôli napojeniu na teroristickú skupinu. Zdroj: shutterstock.com/siekierski.photo
BITmarkets BITmarkets

Poľský petrochemický gigant čelí vyšetrovaniu. Prokuratúra skúma zmiznutie stoviek miliónov eur aj napojenie jedného z šéfov Orlenu na teroristickú skupinu. Informoval o tom portál Financial Times.

Poľská prokuratúra začala vyšetrovanie, ktorým chce preveriť, či mala štátom kontrolovaná petrochemická spoločnosť Orlen napojenie na libanonskú militantnú skupinu Hizballáh. Malo sa tak stať prostredníctvom jej dcérskej firmy vo Švajčiarsku.

Švajčiarský Orlen má jeden problém za druhým

V apríli sme vás informovali o tom, že zvláštna chyba pripravila poľskú sieť čerpacích staníc o 400 miliónov dolárov.

Orlen prišiel o stovky miliónov dolárov

Švajčiarska pobočka Orlen sa dostala do veľmi nepríjemnej situácie, keď zaplatila za dodávku ropy, ktorú nedostala.

 

Orlen Trading Switzerland (OTS) uhradila za dodávku ropy z Venezuely približne 400 miliónov dolárov vopred sprostredkovateľovi, s ktorým doposiaľ nemala žiadne skúsenosti. Dodávka však nedorazila a rovnako ani kompenzácia platby.

Orlen vo svojom vyhlásení uviedol:

Od mája 2023 Orlen Trading Switzerland, dcérska spoločnosť skupiny Orlen, zaplatila približne 1,6 miliardy poľských zlotých ako zálohy sprostredkovateľom obchodovania s ropou. Väčšina dodávok mala byť dokončená do konca roka 2023 a zvyšné dodávky do konca januára 2024.

Poľský premiér Donald Tusk sa zameral na Orlen hneď po nástupe do funkcie. Vo februári odvolal šéfa spoločnosti Daniela Obajteka, ktorého do Orlenu vymenovala predchádzajúca vláda.

Po strate miliónov dolárov za nedodanú ropu Tusk upozornil, že Orlen môže čeliť vážnym problémom kvôli nezrovnalostiam v švajčiarskej pobočke.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Napojenie na teroristickú skupinu

Prokurátorka Małgorzata Adamajtysová v utorok uviedla, že prebiehajúce vyšetrovanie sa bude zaoberať tým, či OTS mala „spojenie s teroristickými organizáciami” v súvislosti s Iránom podporovaným Hizballáhom.

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Financial TimesTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.