Najväčšia slovenská banka má problém. Zisk sa jej strmo prepadol

  • Slovenská sporiteľňa zverejnila svoje štvrťročné výsledky.
  • Čistý zisk jej výrazne poklesol.
  • Banka mala vysoké náklady na zamestnancov a investície do digitalizácie.
Novinky Najväčšia slovenská banka zaznamenala strmý prepad zisku
Najväčšia slovenská banka zaznamenala strmý prepad zisku. Zdroj: shutterstock.com/Karolis Kavolelis/Ewa Studio
BITmarkets BITmarkets

Najväčšia slovenská banka zaznamenala v uplynulom štvrťroku masívny prepad zisku. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka jej čistý zisk poklesol takmer o 20 %. Napriek tomu, že objem vkladov klientov v banke narástol a počet poskytnutých úverov sa taktiež zvýšil, banke stúpli aj prevádzkové náklady.

Slovenská sporiteľňa zaznamenala strmý prepad zisku

Slovenská sporiteľňa je najväčšia banková inštitúcia na Slovensku. Banka zverejnila svoje štvrťročné obchodné výsledky v medziročnom porovnaní a tie hovoria o tom, že sa jej darí o dosť horšie ako v roku 2023.

Pokles zisku

Čistý zisk Slovenskej sporiteľne poklesol o 13,4 milióna eur v porovnaní s prvým kvartálom roka 2023.

 

Banka dosiahla zisk vo výške 54,7 milióna eur a pohoršila si takmer o 20 percent. Jej čiastkové ukazovatele však ukazujú, že v mnohých oblastiach sa Slovenskej sporiteľni darilo omnoho lepšie ako vlani.

Vďaka väčšiemu počtu poskytnutých úverov vzrástol čistý úrokový výnos Slovenskej sporiteľne o 10,2 %. Rovnako aj čistý výnos z poplatkov a provízií sa medziročne zvýšil, a to o 10 %. Vplyv na to mali vyššie ceny poplatkov za bankové služby, ktoré banka zaviedla od januára 2024, ale aj výnosy za poistenie a investovanie do podielových fondov.

Peter Krutil, generálny a finančný riaditeľ predseda Predstavenstva Slovenskej sporiteľne, uviedol:

Aj napriek poklesu čistého zisku máme za sebou dobrý štvrťrok. 9-percentný rast prevádzkového zisku je výsledkom zväčšujúceho sa úverového portfólia a rastú nám aj výnosy z provízií za poistenie, investovanie či transakcie.

Napriek nárastu čiastkových ziskov nemá Slovenská sporiteľňa dôvod na radosť. Jej prevádzkové náklady sa medziročne zvýšili o 9,3 % na hodnotu 89,4 milióna eur. Pod vplyvom inflácie banka zvyšovala mzdy zamestnancom, a tak jej personálne náklady stúpli o 7,3 %. Digitalizácia je v bankovníctve momentálne horúcim trendom. Investície do tejto oblasti spôsobili nárast administratívnych nákladov o 15,8 %.

Krutil ďalej vysvetli:

Nákladovú stranu nám ovplyvnilo viacero faktorov – osobitný odvod, kolegom a kolegyniam sme zvyšovali mzdy a neustále investujeme aj do digitalizácie.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Banka investuje do digitalizácie vo veľkom

Digitálne bankovníctvo Slovenskej sporiteľne využíva viac ako 1,17 milióna Slovákov. Aplikácia sa stala najobľúbenejšou bankovou aplikáciou s hodnotením 4,8. Appka George získala v roku 2024 ocenenie za najlepšiu bankovú aplikáciu na Slovensku.

Slovenská sporiteľňa bola prvou bankou na Slovensku, ktorá zaviedla digitálne NFC vizitky pre všetkých bankárov. Okamžité platby trvajú v Slovenskej sporiteľni menej ako sekundu.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Slovenská sporiteľňaTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.