Česi začali spolupracovať s firmou Elona Muska. Cestovanie vlakom chcú povýšiť na novú úroveň

  • České dráhy budú spolupracovať so spoločnosťou SpaceX.
  • Chcú vlaky vybaviť internetom Starlink.
  • Dočkáme sa niečoho podobného aj na Slovensku?
Off topic České dráhy chcú zlepšiť internetové pripojenie
České dráhy chcú zlepšiť internetové pripojenie. Zdroj: shutterstock.com/Tomas Kulaja/Frederic Legrand - COMEO
BITmarkets BITmarkets

Vlaková doprava je pre každý štát mimoriadne dôležitá. To si uvedomuje aj susedná Česká republika, hlavne jej vlaková spoločnosť České dráhy. Preto chce cestujúcim ponúknuť lepšie internetové pripojenie. O téme informoval portál MôjAndroid.

Aj zo slovenských vlakov vieme, že internetové pripojenie nie je ideálne. Sú miesta, kde sa jednoducho k internetu nepripojíte.

Hlavný problém horšieho signálu a internetu vo vlakoch je v tom, že vlakové vozne podstatne tlmia signál mobilných sietí, pričom sa tento problém týka všetkých typov moderných vozňov.

Preto začali české dráhy spoluprácu so spoločnosťou Elona Muska. Reč je konkrétne o spoločnosti SpaceX. Táto firma okrem rakiet do vesmíru prevádzkuje aj sieť družíc Starlink, alebo ak chcete, riešenie pre satelitný internet. Práve toto majú České dráhy v pláne, pričom by to mohlo znamenať vysokú rýchlosťstabilné pripojenie.

Boli sme sa pozrieť v zahraničí, kde sme videli, ako SpaceX spolupracuje so zahraničnými dopravcami. Chceli by sme to odpilotovať aj na našom území. Prepojili sme sa na úrovni pracovných tímov.

Česká republika rozhodne nestráca čas. Deklaruje, že pilotná prevádzal bude spustená už do dvoch mesiacov, čo je skutočne krátka doba. Počas tejto prevádzky budú merať internetové pripojenie a riešiť možné komplikácie a nedostatky.

Riešenie by mal predstavovať Starlink

Riešenie by mal predstavovať Starlink. Zdroj: shutterstock.com/wedmoments.stock

České dráhy sa na tento krok pripravovali už dlhšie, pretože začali vo vlakoch vymieňať staré Wi-Fi routery za nové, ktoré sú výkonnejšie a spoľahlivejšie spolu s väčším dosahom.

Aplikovanie modernejšej technológie sa má ešte v tomto roku dostať do 900 spojov. Ak si to rozmeníme na drobné, tak nové zariadenia dostane 131 rýchlikov, 3 riadiace vozne, 12 poschodových vozňov PID, 49 vozňov Railjet a ďalšie. Súčasťou projektu je aj 125 vozidiel z vozového parku v Prahe.

České dráhy

České dráhy sú česká železničná spoločnosť, ktorá podniká ako železničný dopravca v osobnej doprave. Má formu akciovej spoločnosti, ktorej jediným akcionárom je Česká republika. Zakladateľom spoločnosti je Ministerstvo dopravy Českej republiky, ktoré tiež hospodári so všetkými akciami.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Dočká sa niečoho podobného aj Slovensko?

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: MôjAndroidTAGY:
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.