Prečo nafta rastie rýchlejšie ako benzín
Prečo nafta rastie rýchlejšie ako benzín. Zdroj: Shutterstock.com/Fahroni

Benzín a nafta v raste nekončia a zdá sa, že si na vysoké ceny budeme musieť zvyknúť. V tomto článku sa pozrieme na rast v roku 2022 a na dôvod, prečo nafta rástla rýchlejšie ako benzín.

Tabuľka nižšie poskytuje detailný prehľad o zvyšovaní cien pohonných hmôt na Slovensku od januára 2022. Posledné dostupné dáta obsahujú tieto ceny:

  • Benzín natural 95 – 1,913€/l
  • Benzín natural 98 – 2,108€/l
  • Nafta – 1,864€/l
Týždenné ceny pohonných hmôt
Týždenné ceny pohonných hmôt. Zdroj: http://datacube.statistics.sk

Zaujímavosťou však je pozrieť sa na dôvod, prečo nafta rástla omnoho prudšie ako benzín. Síce benzín opäť prekonal ceny nafty, ak si porovnáme hodnoty spred zvyšovania cien, zistíme, že nafta narástla oveľa rýchlejšie. Prečo sa to deje?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať?

Prečo nafta rástla rýchlejšie ako benzín?

  • Zatiaľ čo USA sú stále závislé od benzínu (približne 92 % vozidiel v Amerike), dopyt po motorovej nafte v iných krajinách sveta zostáva vysoký. Naftu využíva čoraz viac európskych vozidiel. Medzitým rastúce a rozvojové krajiny ako India a Čína vytvárajú tiež väčší dopyt po motorovej nafte.
  • Ďalším dôvodom je ULSD. ULSD je motorová nafta s ultranízkym obsahom síry, ktorá bola uvádzaná na trh v rokoch 2006 až 2010 a nahradila motorovú naftu známu ako Low Sulphur Diesel. Environmentálne výhody ULSD sú obrovské, ale prinášajú dodatočné náklady. Do výroby ULSD musel rafinérsky priemysel investovať zhruba 8 miliárd dolárov, aby vybudoval potrebnú infraštruktúru. Denné náklady na rafináciu pre ULSD sú tiež vyššie. To všetko ovplyvňuje cenu motorovej nafty.

Ak si teda zhrnieme aktuálnu situáciu, na lacnejšie pohonné hmoty v tomto roku budeme asi márne čakať. Navyše tí, ktorí kupovali dieselové autá s cieľom ušetriť, sa tiež popálili, keďže dopyt po nafte narastá, a to spolu s rastúcou cenou ropy tlačí ceny prudko nahor.

Mohlo by ťa zaujímať: Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance