Pozrite si záznam zo štartu najväčšej rakety na svete!
Pozrite si záznam zo štartu najväčšej rakety na svete! Zdroj: shutterstock.com/KentWeakley

Tisíc-štyristo ton ťažký, sedemdesiat metrov vysoký, dvanásť metrov široký kolos. Súkromná firma Spacex postavila najväčšiu raketu súčasnosti s nosnosťou až 63 ton na nízku obežnú dráhu. Tzn. na kruhovú dráhu okolo Zeme s výškou 200-500 kilometrov.

Falcon Heavy sa momentálne pripravuje na svoj prvý let. Táto raketa má hneď niekoľko predností. Jednou z nich je spomínaná vysoká nosnosť. Po úspešnom štarte sa z neho stane najsilnejší vesmírny nosič súčasnosti. Prim momentálne drží Delta IV Heavy s nosnosťou 22,4 ton.

Falcon Heavy prešiel ostrým zážihom všetkých motorov

Raketa dnes prešla ostrým testom, počas ktorého chvíľu naplno bežalo všetkých 27 motorov. Firma Spacex video z tohto zážihu zverejnila na svojom twitteri:

 

Viac informácií o Falcon Heavy

Všimnite si modulárny dizajn tejto rakety. Falcon Heavy disponuje tromi prvými stupňami a odvodený je od rakety Falcon, ktorá už lieta päť rokov a na Medzinárodnú Vesmírnu Stanicu (ISS) vozí zásoby (Googlite Dragon SpaceX).

Tento “veľký brat” Falconu je naozaj zaujímavý. Vďaka trom prvým stupňom má obrovský výkon. Čo je však ešte zaujímavejšie, tieto stupne sú znovupoužiteľné. Po spotrebovaní väčšiny paliva motoricky pristanú na lodi z atlantickom oceáne, alebo na pristávacej plošine na pevnine. Ostatné rakety po spálení paliva proste… padnú do mora. A je koniec…

SpaceX má najsilnejšiu raketu na svete a jej veľká časť sa dá použiť opakovane. Ide o vec v kozmonautike nevídanú. Ak chcete viac informácií o tejto problematike, odporúčame navštíviť stránku kosmonautix.cz.

Sledujte nás na facebooku.