Ako podvodníci využívajú falošné správy na manipuláciu s kryptotrhmi

Novinky Veľké kryptomenové podvody
Veľké kryptomenové podvody. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits, Bitconnect konferencia.
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V prevažne neregulovanom svete Bitcoinu a kryptomien podvodníci ľahko bohatnú pomocou manipulácie s cenou aktív, a to zámerným šírením falošných informácií. K tomu im slúžia sociálne média, podvodné spravodajské weby a privátne chatovacie služby. 

Článok je preložený z českého originálu na kryptomagazin.cz, autor: Denisa Falta.

Podvod s kryptomenou GVT

V sobotu 14. januára 2018 zdieľal na Twitteri rady ohľadom investícií údajný John McAfee, zakladateľ spoločnosti McAfee z oblasti kybernetickej bezpečnosti. “Coin dňa,” tweetoval účet @OfficiallMcAfee a propagoval GVT, novú kryptomenu, ktorá sa začala obchodovať na jeseň roku 2017.

McAfee je niektorými stále považovaný za patróna kryptomien, pretože propagoval bitcoin ako menu budúcnosti dlho pred jeho silným rastom. Pre niekoho bol preto tento tweet dobrým dôvodom k nákupu. Takže nakúpil. A nakúpil bez toho, aby si všimol “L” naviac v užívateľskom mene na Twitteri alebo si nevšimol chýbajúce overenie, ktoré rozlišuje falošný účet McAfee od skutočného účtu @OfficialMcAfee. Pred zverejnením spomínaného tweetu, o tretej poobede, sa GVT coiny predávali na trhu za 30 dolárov. Do 15:04 to bolo za 45 dolárov a objem obchodovania sa zdvojnásobil.

Ale o 15:19 klesla cena GVT späť na 30,29 dolára. Jednalo sa o klasickú metódu pump-and-dump, ktorá bola organizovaná v chate nazvanom “Big Pump Signal”, ktorý povzbudzoval členov, aby opakovane propagovali alebo inak odporučili falošný účet McAfee a kupovali a predávali GVT v určených časoch.

https://twitter.com/crypto_bella/status/952462397410652160

Údajná smrť Vitalika Buterina a manipulácia s ETH

Zatiaľ čo podvody typu pump-and-dump sa obvykle zameriavajú na novšie kryptomeny, zabehnuté kryptomeny typu Bitcoin a Ethereum sú zraniteľné skôr prostredníctvom dezinformácií. V júni 2017 stratilo Ethereum zo svojej tržnej kapitalizácie miliardy dolárov po tom, čo sa začali šíriť na anonymnej chatovacej službe 4chan zvesti o tom, že tvorca Etherea zomrel.

“Vitalik Buterin prehlásený za mŕtveho,” znela správa, odkazujúca na 23 ročného geniálneho zakladateľa ETH, a pokračovala: “Zasvätené osoby teraz predávajú ETH. Smrteľná autonehoda. A teraz máme odpoveď. Bol ako tmel. ETH sa bude ťažko zotavovať a celá krypto sféra je vo veľkých problémoch.”

Ethereum, ktoré predtým zaznamenalo zhruba 4.800% nárast ceny, utrpelo značný pokles. Zvesti o Buterinovej smrti dramaticky zhoršili volatilitu meny, ktorá sa začala stabilizovať až po tom, čo Buterin poslal fotku samého seba, potvrdzujúcu, že je nažive a v poriadku.

Manipulácia s hodnotou Bitcoinu

Ako stále sa rozvíjajúca mena bez podkladových aktív je Bitcoin obzvlášť náchylný k fámam. Medzí najbežnejšie patria neustále diskusie o tom, ktorá ďalšia veľká inštitúcia či maloobchodný predajca ho príjmu.

Niektorí ľudia to využívajú vo svoj prospech. James Altucher, samozvaný odborník na Bitcoin, ktorý poskytuje online video kurzy “Masterclass on Cryptocurrencies,” napísal v septembri v on-line spravodaji: “Som si istý, že Amazon bude prijímať Bitcoin.” Ďalej uviedol: “Amazon by to mohol oznámiť už 26. Septembra v priebehu ďalšej konferencie…” a priložil z kontextu vytiahnutý citát výkonného riaditela Amazonu a ďalšie špekulatívne informácie. Informácie boli ako pravdivé zverejnené na webe Squawker, ktorý má zhruba 225.000 návštev za mesiac. Potom bola správa prevzatá online spravodajským denníkom o kryptomenách CoinTelegraph a nemeckými novinami Die Welt.

Informácia tohoto typu, zverejnená napr. na Reddite, samozrejme vedie k tomu, že niektorí ľudia menu nakúpia a jej cena tak stúpne.

Facebook a falošné správy

Tradiční tvorcovia falošných správ a podvodov s tým spojených taktiež začali využívať popularity kryptomien. Jednou z foriem sú napr. stránky, ktoré napodobujú webové stránky hlavných médií. Ich tvorcovia vsádzajú na to, že používatelia internetu kliknú a naletia na podvodné správy, ktoré sľubujú ľudom, že môžu “zarobiť jeden Bitcoin denne” po tom, čo zadajú osobné dáta a informácie o svojej kreditnej karte. Tieto správy sa potom šíria napríklad prostredníctvom platených reklám na Facebooku.

“Richard Branson a Elon Musk investovali 17 miliónov dolárov do Bitcoin Tech Startupu,” znel jeden nadpis na internetových stránkach, ktoré simulovali web CNN za pomoci rovnakého vzhľadu, adresy CNN-money-report.com a falošných komentárov na Facebooku. Stránky, ktoré propagovali systém obchodovania s Bitcoinom, nazvaný “Bitcoin Code”, získali vďaka sociálnym médiám medzi septembrom a decembrom 2017 viac než 425 tisíc návštevníkov.

Dnes už Google pri zadaní Bitcoin Code do vyhľadávania generuje upozornenie na podvod a varuje užívateľa pred tým, aby svoje peniaze prevádzali na spomínané webové stránky. A zatiaľ čo falošná URL adresa CNN bola z Facebooku odstránená, výsledky vyhľadávania na Twitteri ukazujú, že ľudia minulý rok na jeseň správu zdieľali a podvodu tak naleteli.

Záverom…

“Problém spočíva v tom, že ľudia potrebujú byť viac sebestační,”

uviedol Laz Alberto, krypto-investor a redaktor spravodaja Blockchain Report, a pokračoval:

“Množstvo rozhovorov, ktoré som absolvoval, začína slovami “hovorí môj priateľ” alebo  “to som videl na Twitteri”, či “to som videl na Telegrame v skupine”. Predtým, než dáte na niekoho radu ohľadom kryptomien, mali by ste o nich niečo vedieť sami.”

Stále tak platia základné pravidlá: neinvestujem do ničoho, o čom toho moc neviem, a neinvestujem väčšiu čiastku, než akú si môžem dovoliť stratiť.

Ďalšie prípady podvodov a ako ich rozpoznať nájdete v tomto článku (v ČJ).

Viete o ďalších podvodoch v kryptosvete? Podeľte sa v komentároch alebo na našom fóre.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.