MetaMask zhromažďuje ip adresy
MetaMask zhromažďuje ip adresy. Zdroj: Shutterstock.com/Iryna Budanova

Nedávno sa na internete objavili informácie, že kryptomenová peňaženka MetaMask údajne zbiera IP adresy svojich používateľov, čo mnohých účastníkov trhu pobúrilo. Generálny riaditeľ spoločnosti ConsenSys a spoluzakladateľ Etherea, Josep Lubin, tvrdí opak a popiera, že by peňaženka, ktorú ConsenSys spravuje, zhromažďovala IP adresy.

Spoločnosť ConsenSys čelila kritike za údajné uprednostňovanie vlastných firemných záujmov pred samotnou decentralizáciou. Na Twitteri sa k tejto téme začal vyjadrovať Lubin, podľa ktorého MetaMask posiela IP adresu poskytovateľovi Remote Procedure Call (RPC). Ten je zodpovedný za realizáciu výmeny informácií medzi klientom a blockchainom.

RPC znamená, že počítačový program spustí procedúru v inom adresnom priestore na inom počítači, ktorý je zakódovaný. MetaMask je oprávnená požiadať Infuru (predvolený poskytovateľ RPC spoločnosti ConsenSys), aby zaslala podpísané transakcie do blockchainu, kde dôjde k ich vykonaniu. Infura potrebuje blockchainovú adresu na to, aby mohla zaslať žiadosť, pričom používa IP adresu na odoslanie výsledkov späť.

To znamená, že Infura má prístup k týmto IP adresám. Lubin ale na Twitteri zdôraznil, že ich nezneužíva a v súčasnosti sa pracuje na znížení zhromažďovania údajov. Konkrétne by malo ísť o novovytvorených decentralizovaných poskytovateľov RPC. Používatelia MetaMask ale môžu prepojiť svoju aplikáciu s alternatívnymi RPC.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Používatelia MetaMask sú znepokojení

Zaujímavosťou je fakt, že tieto diskusie prišli iba 2 dni po aktualizácii zásad ochrany osobných údajov spoločnosti ConsenSys. V zásadách sa uvádza, že použitie osobných údajov je možné v prípade boja proti praniu špinavých peňazí, KYC a pri akvizíciách alebo fúziách. Úsek tejto aktualizácie môžete vidieť nižšie.

ConsenSys použitie osobných údajov
ConsenSys: použitie osobných údajov. Zdroj: ConsenSys

Komunitný inžinier ConsenSys, Manbir Singh Marwah, potvrdil, že MetaMask skutočne zhromažďuje IP adresy, ale odmietol tvrdenie, že dochádza k hromadeniu súkromných kľúčov. Na kryptomenovom trhu totižto platí, že kto vlastní súkromné kľúče, ten je majiteľom kryptomien. Typickým príkladom sú centralizované burzy.

Po zverejnení aktualizovaných zásad ochrany osobných údajov bola komunita na Twitteri pobúrená. Pre mnohých táto politika predstavuje neprijateľné porušenie súkromia. Dokonca si niektorí myslia, že ide o zločin. Na záver sa Lubin ospravedlnil za chaos, ktorý mohla nová politika spôsobiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Táto európska krajina chce regulovať kryptomeny odlišné ako väčšina krajín