Bitcoin a Ethereum
Bitcoin a Ethereum. Zdroj: Shutterstock.com/Peter Galleghan

Aké podmienky musia byť splnené, aby sa kryptomena definovala ako cenný papier? Belgicko má na túto tému osobitný názor, ktorý sa výrazne odlišuje od definície Garyho Genslera, šéfa Komisie pre cenné papiere a burzy v USA. Podľa Belgicka sú Bitcoin aj Ethereum emitované kódom, a preto nemôžu byť definované ako cenné papiere. S konkrétnym vysvetlením prišiel belgický Úrad pre finančné služby a trhy:

Ak neexistuje emitent, ako v prípadoch, keď sú nástroje vytvorené počítačovým kódom a nedochádza k tomu v rámci plnenia dohody medzi emitentom a investorom, potom sa v zásade neuplatňuje nariadenie o prospekte, zákon o prospekte a pravidlá správania MiFID.

Prečítaj si tiež: Sam Bankman-Fried je stále na slobode – komunita žiada väzenie!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Belgicko vs. Bitcoin a Ethereum

Belgicko tak zaujalo jasný postoj voči kryptomenám, ktoré nie sú definované ako cenné papiere. Ak ich spoločnosť využíva ako výmenný nástroj, podliehajú dodatočným pravidlám. Belgicko sa nemieni vzdať technológie blockchainu, v ktorej vidí potenciál.

Belgicko tak úplne oponuje predstavám Genslera, ktorý považuje Bitcoin a Ethereum za komodity. Obyvatelia Belgicka majú aktuálne prístup až k 10 kryptomenovým burzám, no krajina ako taká nepatrí k lídrom adopcie kryptomien. Podľa rebríčka spoločnosti Chainalysis figuruje až na 94. mieste.

Krajiny EÚ sa budú plne sústrediť na začiatok roka 2024, keď nadobudne platnosť nariadenie Európskeho parlamentu o kryptomenových trhoch.