Monero je virtuálna mena, ktorej hlavnou devízou je ochrana súkromia a anonymita. V súčasnej dobe sa radí na 10. miesto podľa trhovej kapitalizácie trhu. Tá činí (v dobe písania článku) 937 665 511 USD a jedna minca sa obchoduje za 56,5 dolára. Poďme si predstaviť tie najlepšie peňaženky vhodné na uloženie tejto kryptomeny.
Monero GUI peňaženka pre desktopy
Za oficiálnou Monero GUI peňaženkou stojí priamo vývojársky tím Monera a je možné ju použiť výhradne pre ukladanie XMR. Táto desktopová walletka je k dispozícii pre najrôznejšie operačné systémy.
V hlavnom menu peňaženky, presnejšie v ľavom hornom rohu, sa zobrazuje zostatok na účte. Pod ním má používateľ na výber z niekoľkých kariet, pomocou ktorých môže posielať finančné prostriedky, alebo naopak prijímať, zobraziť si históriu transakcií či meniť nastavenia účtu. V ľavej dolnej časti je ikona (oranžový blesk), ktorá zobrazuje stav pripojenia k blockchainovej sieti Monera. Ak budete chcieť realizovať transakcie s vašimi prostriedkami, vždy si skontrolujte, či je stav „connected” (teda pripojené), aby ste mali istotu, že vaše požiadavky môžu byť riadne spracované.
Klienta si môžete stiahnuť cez tento odkaz: getmonero.org
Ledger Nano S
Ledger Nano S je populárna hardvérová peňaženka, ktorá je všeobecne považovaná za jednu z najbezpečnejších možností, ako je možné uložiť vaše kryptomeny. Podporuje stovky rôznych virtuálnych mien a od apríla 2018 pribudla podpora práve pre Monero.
Postup nastavenia tejto peňaženky môže byť pre niektorých používateľov povestným strašiakom, pretože vyžaduje použitie príkazových riadkov. K dispozícii je vám komplexný sprievodca.
Ledger využíva širokú škálu bezpečnostných prvkov, vďaka ktorým je takmer nemožné, aby hackeri získali prístup k vašim prostriedkom, a to aj v prípade, že by bol váš počítač napadnutý. Jednou z nevýhod môže byť obstarávacia cena (v akcii sa však dá zaobstarať za cca 50 EUR).
Tip redakcie: Iota oznámila kompatibilitu s Ledgerom
MyMonero
MyMonero patrí medzi zástupcov online peňaženiek. To znamená, že máte prístup k vašim uloženým XMR minciam z ľubovoľného webového prehliadača. Za peňaženkou stojí rovnaký vývojár, ktorá má „na svedomí” integráciu Monera do už zmienenej peňaženky Ledger.
Keďže peňaženka nemusí spúšťať plný uzol (full node), bude fungovať omnoho rýchlejšie. Registračný proces trvá necelú minútu, ale nezabudnite si bezpečne uschovať prihlasovací kľúč (o dĺžke 13 slov). Ak ho zabudnete či stratíte, neexistuje cesta, ako získať späť prístup k vášmu účtu.
Mali by ste si uvedomiť, že používanie online peňaženiek je síce na jednu stranu veľmi pohodlné a rýchle, ale vystavujete svoje mince najvyšším bezpečnostným rizikám. MyMonero vás na tieto riziká behom procesu vytvárania peňaženky upozorňuje a varuje touto hláškou:
„…It is extremely difficult for MyMonero to securely deliver its code to your browser. This means that there is considerable risk in using MyMonero for large amounts!”
Mohlo by vás zaujímať: Viete, aký je rozdiel medzi hot wallet a cold wallet?
Monerujo
Ak patríte medzi obchodníkov, ktorí len zriedka sedia pri stolnom počítači, je pre vás mobilná aplikácia omnoho vhodnejšia. Bohužiaľ, na trhu existuje len veľmi málo mobilných peňaženiek a Monerujo je jednou z nich. K dispozícii je iba pre telefóny s operačným systémom Android.
Umožňuje zadávať transakcie z vášho smartfónu a má v sebe tiež kalkulačku, ktorá umožňuje zobraziť hodnotu XMR v porovnaní s inými mincami na trhu.
Exodus
Ide o peňaženku určenú pre stolné počítače, ktorá používateľovi poskytuje plnú kontrolu nad kryptomenami tým, že neukladá žiadne privátne kľúče. Medzi veľkú výhodu patrí plná kompatibilita so ShapeShift, čo je služba umožňujúca používateľom Exodusu jednoducho a okamžite zamieňať jednu kryptomenu za druhú a obchodovať s nimi.
Podobne ako pri ostatných desktopových peňaženkách, aj Exodus uchováva vaše kryptomeny priamo vo vašom zariadení. Peňaženka si účtuje transakčné poplatky vždy pri spracovaní transakcií a sú vyplácané minerom jednotlivých blockchainových sietí.
Monero papierová peňaženka
Generátor papierovej peňaženky je dostupný na stránke MoneroAddress.org a v záujme zachovania čo najväčšej bezpečnosti ho odporúčame používať offline. Behom procesu generovania peňaženky získate 2 QR kódy a 2 kľúče. Ten privátny si bezpečne uložte a druhý je verejný.Nezabúdajte, že papierová peňaženka (ak sa správne používa) môže byť úplne rovnako bezpečná ako HW peňaženky. Šanca prísť o svoje mince v dôsledku hackerského útoku či malvéru je takmer nulová.
Nezaškodí si pripomenúť: Bezpečnostné pravidlá v neregulovanom svete kryptomien
Guarda
Guarda je peňaženka, ktorá podporuje široký zoznam virtuálnych mien vrátane BTC, LTC, XRP, XMR a tiež všetky ERC-20 tokeny. Walletka je voľne k dispozícii na adrese guarda.co/ a je kompatibilná so zariadeniami, ktoré pracujú s operačným systémom Windows, Mac či Linux. Behom inštalačného procesu nie sú požadované žiadne osobné údaje.
Disponuje aj ďalšími užitočnými vstavanými funkciami. Ide napríklad o integrovanú zmenáreň, ktorá umožňuje obchodovať s kryptomenami uloženými v peňaženke. Navyše, Guarda tiež ponúka nákup virtuálnych mien za fiat meny. Platby pomocou VISA alebo MasterCard sú tiež akceptované vďaka spolupráci s Coinify.
Táto peňaženka je k dispozícii vo webovej aj desktopovej verzii.
Záver
Snažili sme sa vybrať tie naozaj najlepšie peňaženky, ktoré je možné využiť na uloženie vašich XMR mincí. Vzhľadom na to, že popularita tejto anonymnej meny rastie, istotne čoskoro vzrastie aj počet walletiek, ktoré Monero budú podporovať. Bez ohľadu na to, ktorú si vyberiete a rozhodnete sa ju používať, nikdy nezabúdajte na bezpečnostné odporúčania pre prácu s kryptomenami a dodržiavajte ich.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.
Zdroj:
coindoo.com