Ako ochrániť svoj PC a smartfón pred cryptojackingom

Novinky Ochrana počítača a mobilu je veľmi dôležitá
Ochrana počítača a mobilu je veľmi dôležitá. Zdroj: shutterstock.com/Pungu x
BITmarkets BITmarkets

Kryptomeny sa stali nesmierne populárnymi, a to hlavne kvôli astronomickému nárastu cien na sklonku minulého roku. V kombinácii s jedným z hlavných atribútov digitálnych mien – ťažbou – sa často stávajú predmetom záujmu hackerov.

Tí sa často orientujú na cryptojacking, teda nelegálnu ťažbu kryptomeny na vašom zariadení, čo má za následok spomalenie výkonu vášho PC alebo smartfónu, rýchlejšie vybitie batérie, či prehriatie zariadenia. Pre užívateľov tak vzniká otázka, ako sa proti takémuto typu útoku chrániť.

Čo je cryptojacking?

Cryptojacking je neoprávnené používanie počítača iného užívateľa za cieľom ťažby kryptomeny. Vo väčšine prípadov je zariadenie obete infikované po kliknutí na link v e-mailovej správe, ktorá do počítača nakopíruje kód na ťažbu kryptomeny, alebo užívateľ navštívi webovú stránku s JavaScript kódom, ktorý sa automaticky spustí po načítaní prehliadača.

Ako skontrolovať, či nie ste obeťou cryptojackingu?

Ak ste si všimli, že sa váš smartfón alebo počítač začína prehrievať, alebo vyťaženie CPU indikuje príliš vysoké hodnoty aj keď aktuálne nepoužívate žiadnu aplikáciu náročnú na výkon, je vysoká pravdepodobnosť, že na vašom zariadení niekto ťaží kryptomenu bez vášho vedomia.

Ako prevenciu a prvý krok môžete navštíviť túto stránku, na ktorej zistite, či nemáte v počítači nainštalovaný skript na cryptojacking.

Opera verzus Chrome

Zatiaľ čo Chrome je jedným z najobľúbenejších webových prehliadačov, jeho konkurent Opera sa vždy snaží priniesť nové prvky, ktorými by dokázala konkurovať. Najnovšie vydanie tohto prehliadača umožňuje blokovať reklamy, pričom má vstavanú ochranu proti cryptojackingu. Táto funkcia bráni webovým stránkam v spúšťaní skriptov zameraných na skrytú ťažbu kryptomien. V prípade, že sa rozhodnete túto vlastnosť prehliadača využiť, prejdite na položku Nastavenia> Základné> Blokovať reklamy a zakliknite „NoCoin”.

V prípade, že sa nechcete vzdať svojho Chrome prehliadača, môžete si stiahnuť a využiť modul „NoCoin”. Pre používateľov Firefoxu je k dispozícii podobné rozšírenie, ktoré nesie názov „NoMiner”. Všetky vyššie spomenuté moduly majú za úlohu sledovať webové stránky, monitorovať, či neobsahujú skrytý skript na ťažbu kryptomien. V prípade že ho odhalia, stránka je automaticky zablokovaná.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Ako chrániť svoj smartfón?

Ako sme spomínali už v úvode článku, hackeri sa nezameriavajú len na počítače, ale aj na smartfóny. Rovnako, ako v prípade PC, aj tu dokáže pomôcť webový prehliadač Opera a Opera Mini. Tak isto ako je tomu pri štandardných webových prehliadačoch pre desktopy a notebooky, aj Opera prehliadače pre mobilné zariadenia dokážu zablokovať škodlivé skripty skôr, ako začnú na vašom zariadení nelegálne ťažiť.

Blokovanie reklám a skriptov je možné zapnúť priamo v nastaveniach aplikácie. Ak používate Firefox, môžete využiť doplnok „No Miner” a majitelia iPhone, ktorý surfujú cez Safari zas ocenia „1blocker”. Rovnako môžete siahnuť po programe Malwarebytes, ktorý je určený ako pre počítače, tak aj pre mobilné zariadenia.

Záver

Na záver je potrebné povedať, že ťažba kryptomien na webových stránkach nemusí byť vo svojej podstate zlým úmyslom. Dôležitý je ale fakt, či je návštevník webu o tom dopredu upozornený, alebo ťažba prebieha nelegálne, bez jeho vedomia. V prípade, že je obsah webu pre vás zaujímavý a autori vás dopredu informujú, že pri návšteve ich stránok budú na vašom zariadení ťažiť kyrptomenu, môže byť aj toto jedna z možností, ako daný web podporiť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
hackernoon.com
csoonline.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI