[Osobný rozvoj] Motivácia (3. diel) – Už viete, čo vás najviac motivuje?

BITmarkets BITmarkets

V poslednom diele našej trojdielnej série o motivácii dokončíme rozprávanie o jednotlivých motívoch. Počas čítania sa opäť prosím zamyslite tiež nad svojimi vlastnými motívmi, dôvodmi, snami a cieľmi. Zamerajte sa pritom na to, prečo a pre koho to všetko robíte, alebo chcete robiť. Nájdite si svoju vnútornú motiváciu a dovoľte nám vás akoby mimochodom previesť jednotlivými druhmi motívov, zatiaľ čo si sami ujasníte tie svoje. To celé opäť zakončíme motivačným videom, ktoré sme pre vás starostlivo vybrali.

Prechádzajúce diely:

Strachy, bolesti a pudy

Do tejto kategórie patrí predovšetkým negatívna forma motivácie. Nemusí nutne ísť iba o strach z nejakého trestu či zlého výsledku, ale ide tiež o obavy o svoje zdravie, rôzne bolesti a zlé veci všeobecne. Vo výsledku vás však aj táto forma motivácie môže prinútiť niečo dobré urobiť. Napríklad prestať fajčiť, alebo sa viac starať o svoje zdravie.

Čo sa týka pudov, tie sme sem zaradili preto, že vás k určitému konaniu môžu prinútiť práve tak silno ako napríklad náhla choroba. Niektorí ľudia popisujú, ako po prekonaní choroby od základu zmenili svoj život. Vyliečili sa a vlastne svojej chorobe boli neskôr tak trochu vďační. Pudy sú tiež vnútornou formou motivácie. Patria sem napríklad pud sebazáchovy, sexuálny pud alebo pud agresivity. Niektoré pudy sme sa naučili ovládať.

Uznanie a rešpekt

Veľmi silnou motiváciou pre vás môže byť tiež uznanie a rešpekt ostatných ľudí. Či už vás k lepším výsledkom motivujú ľudia, ktorí vám veria a vzhliadajú k vám, alebo vaše priania, aby vás rešpektovali, v obidvoch prípadoch to do značnej miery ovplyvní vašu osobnosť. Spravidla by vás to malo motivovať k tomu, aby ste sa stali lepším človekom. Alebo aby ste odvádzali kvalitnú prácu, vďaka ktorej si získate uznanie kolegov a ďalších ľudí a pod.

Peniaze a bohatstvo

Tento druh motivácie vám iste nemusím predstavovať, pretože ho už veľmi dobre poznáte. Nielenže je tomuto motívu de facto venovaná celá jedna rubrika na Kryptomagazine, ale keby vás tento druh motivácie nepriviedol ku kryptomenám, zrejme by ste sa o ne nezaujímali a Kryptomagazin by nikdy nevznikol.

Samozrejme, existujú medzi vami tiež ľudia, ktorí v kryptomenách nevidia len peniaze, ale tiež potenciál zmeniť niečo k lepšiemu, pomôcť ľuďom a pod., čo je určite dobre. Napokon, bohatstvo predsa nespočíva iba v peniazoch a materiálnych veciach, ktoré sú samozrejme fajn, ale aj v určitých hodnotách, o ktorých bude reč v posledných dvoch kategóriách motívov.

Rodina a priatelia

Kto by nechcel niečo urobiť pre svoju rodinu, priateľov a ďalších ľudí alebo tiež zvieratá? V tejto časti motivácie je skutočná sila. Samozrejme, nie je vôbec nič zlé na tom, keď niečo robíte pre seba. Práve naopak, myslieť na seba a starať sa predovšetkým o seba nie je ani trochu sebecké a občas by niektorým ľuďom vôbec neuškodilo, keby sa starali viac o seba a menej sa plietli do životov druhých ľudí.

To všetko je síce pravda, napriek tomu však verím, že nemôžete získať skutočnú silu ani šťastie, a už vôbec nie bohatstvo, ak budete myslieť iba na seba.

Vyššie ciele a ideály

Najvyššou kategóriou motivácie sú ideály a vyššie ciele, o tom niet pochýb. To je ten druh motivácie, vďaka ktorému sa svet stáva lepším miestom. Každý dobrý učiteľ či učiteľka, ktorý rešpektuje pocity a želania detí. Alebo poctivý politik, právnik, ktorý radšej odstúpi, než by hájil vraha. Kvalitný lekár a ďalší slušní a nenahraditeľní ľudia sú motivovaní určitými vyššími cieľmi.

Títo ľudia sú pre mňa skutočnou motiváciou. Bez vás by bol svet chladný a temný, a preto pri písaní tohto článku myslím predovšetkým na vás, aby ľudia ako vy vždy našli dostatok motivácie k tomu, aby na svojej ceste vytrvali a nikdy to nevzdali.

Motivačné video na záver:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.