Bitcoin a ponuka v obehu
Bitcoin a ponuka v obehu. Zdroj: shutterstock.com/Golden Dayz/kitti Suwanekkasit

Ako je na tom bitcoin z hľadiska ponuky mincí v obehu? Portál News BTC informoval o údajoch, podľa ktorých sa za dva roky nepohla zo svojich adries takmer polovica všetkých bitcoinov. To, či môže mať tento dôležitý faktor vplyv na cenu vlajkovej kryptomeny, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Bitcoin a ponuka v obehu

Na základe najnovších informácii zverejnených analytikom so pseudonymom Documenting Bitcoin, je polovica všetkých bitcoinov nehybná už viac ako dva roky. Celkovo ide o 9,64 milióna BTC.

Aktuálne je v obehu približne 19,28 milióna BTC. Z nich až 50 % predstavujú nedotknuté mince. Tie sa definujú na základe počtu kryptomien, ktoré sa v danom časovom období nachádzali v nelikvidných peňaženkách v porovnaní s celkovou ponukou.

Obdobie dvoch rokov predstavuje časové rozmedzie, v ktorom sme mohli sledovať zvýšený záujem inštitúcii o vlajkovú kryptomenu a to bez cieľa budúceho predaja.

Aktuálna ponuka bitcoinov v obehu v porovnaní s cenou BTC
Aktuálna ponuka bitcoinov v obehu v porovnaní s cenou BTC. Zdroj: blockchain.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Z tohto pohľadu môžeme usúdiť, že aj napriek vysokej volatilite sú veľkí investori odhodlaní držať bitcoiny v peňaženkách, nakoľko rátajú s potenciálom ďalšieho rastu.

Ešte počas novembra minulého roka boli americkou burzou Coinbase zverejnené údaje, podľa ktorých až 62 % inštitucionálnych investorov investovalo do bitcoinu, čím výrazne navýšili svoje podiely. Ak sa pozrieme na obdobie dvoch rokov, kedy zostala až polovica všetkých bitcoinov nehybná, vlajková kryptomena sa pomaly stáva uchovávateľom hodnoty. Ide o pozitívny faktor indikujúci rast dlhodobej dôvery investorov.

Nový hype?

Trh s kryptomenami aktuálne prežíva ďalší zaujímavý boom vyvolaný kryptomenami pracujúcimi s umelou inteligenciou.

Rast AI kryptomien
Rast AI kryptomien. Zdroj: coinmarketcap.com

O týchto projektoch sme vás informovali aj v sérií článkov, ktoré si môžete prečítať tu:

Projekty spájajúce blockchain s umelou inteligenciou tak môžu byť ďalšou zaujímavou skupinou, ktorá v tomto roku prekvapí. Má zmysel investovať do týchto kryptomien?

Ak by sme sa pozreli na aktuálne obdobie, tak určite áno. Projekty spojené s AI sú totiž na úplnom začiatku. Ako pri každom druhu investovania, aj toto predstavuje určité riziko. Tak ako boom začal, môže sa veľmi rýchlo skončiť.

Kryptomenový sektor je raketovými vzrastami a závratnými pádmi dobre známy, čiže by to nebolo žiadne prekvapenie. Všetko ukáže čas, prínos daných projektov, investície veľkých spoločností, ako i reálne využitie v praxi, ktoré sa bude zrejme stále zdokonaľovať.